Pirmdien, 31.oktobrī, no Ukrainas ostām tika izvesti divpadsmit kuģi ar labību, par spīti tam, ka Krievija atteicās no ANO atbalstītās vienošanās, kas paredzēja garantēt eksportu no kara zonas, un tas liecina, ka Maskava ir apturējusi centienus atjaunot blokādi, kas varētu izraisīt badu visā pasaulē, vēsta ziņu aģentūra Reuters.
BNN jau rakstīja, ka visā Ukrainā skanēja gaisa trauksmes sirēnas, un Kijevā atskanēja sprādzieni, Krievijai atsākot gaisa uzbrukumus ar raķetēm. Ukrainas amatpersonas paziņoja, ka tika skarta enerģētikas infrastruktūra, pārtraucot elektroenerģijas un ūdens piegādi vairākos rajonos.
Vēl par šo tematu: Krievija atsākusi masveida raķešu triecienus visā Ukrainā
Taču pārtikas eksporta atsākšana no Ukrainas ostām liecina, ka vismaz viens drūms scenārijs pagaidām ir novērsts. Starptautiskās amatpersonas bažījās, ka Maskava atjaunos Ukrainas graudu blokādi pēc tam, kad Krievija sestdien paziņoja, ka tā izstājas no ANO atbalstītās programmas, kas nodrošina kravas kuģu eskortu caur Melno jūru.
Ukraina apstiprināja, ka 12 kuģi ir devušies ceļā. Tie pārvadā 354 500 tonnu graudu, kas bija daudz vairāk nekā parasti tiek izvests vienā dienā, un tas liecina, ka pēc svētdien pārtrauktā eksporta tika likvidēts graudu uzkrājums.
Ukraina un Krievija ir vienas no lielākajām pārtikas eksportētājām pasaulē. Trīs mēnešus ANO atbalstītā vienošanās ir garantējusi, ka Ukrainas eksports var sasniegt tirgus, novēršot to, kas, pēc starptautisko amatpersonu teiktā, varēja izraisīt globālu badu.
Ziņa, ka Maskava atkāpjas no darījuma, pirmdienas rītā izraisīja pasaules kviešu cenu kāpumu par vairāk nekā 5%.