Iniciatīvu par visu ģimeņu tiesisko aizsardzību vēlreiz parakstījuši 10 000 cilvēku

Sabiedrības iniciatīvu portālā Manabalss.lv iniciatīvu Sargāsim visas ģimenes par visu ģimeņu un faktiskās kopdzīves tiesisko atzīšanu, nodrošinot pilnvērtīgu Satversmes tiesas spriedumu izpildi, parakstījuši vairāk nekā 10 000 iedzīvotāju.

Šāds parakstu daudzums ir nepieciešams, lai iniciatīvu būtu iespējams iesniegt izskatīšanai Saeimā, tomēr kustība Dzīvesbiedri

iniciatīvai vēlas savākt 25 000 iedzīvotāju atbalstu, pirms to iesniegt parlamentā,

kur pavisam nesen līdzīga iniciatīva politiķu atbalstu neguva.

Kustības pārstāvji aicina ieviest jēdzienu «civilā savienība» un «partneri» vai ekvivalentu Latvijas tiesību aktos, kas apzīmētu pastāvīgu divu cilvēku kopdzīvi, kuri nedzīvo laulībā. Tāpat kustība aicina nodrošināt diviem cilvēkiem iespēju reģistrēt savas attiecības atvieglotā kārtībā, paredzot attiecību reģistrēšanu pie zvērināta notāra, tai skaitā attālināti.

Tikpat būtiski, kustības Dzīvesbiedri vērtējumā, ir paredzēt tiesisko regulējumu gadījumiem, kad nelaulāti pāri nav reģistrējuši savas attiecības, bet atrodas faktiskā kopdzīvē un pāra attiecībām ir ģimenes dibināšanas raksturs, piemēram, kopīga bērnu apgādība, kopīgas mājsaimniecības uzturēšana vai ilgstošas faktiskās attiecības. Šādos gadījumos pāriem jābūt tiesībām tikt atzītiem, izmantojot no tā izrietošās tiesības uz aizsardzību.

Organizācija aicina arī grozīt tos normatīvos aktus, kas nodrošina ģimenes aizsardzību un atbalstu, lai iekļautu visas ģimenes, piemēram, nodrošinot noteiktus pabalstus, atbilstīgus nodokļu atvieglojumus, samazinātas un nediskriminējošas valsts nodevas, tiesības uz mājokļa īres tiesību pārņemšanu, likumiskas mantojuma tiesības un aizgādības tiesības pār bērniem, kā arī piešķirt tiesības veselības aprūpes jomā. Vienlaikus tā aicina paredzēt sociālas garantijas un nodrošinājumu ģimenei tās plašākajā nozīmē – ne tikai laulātajiem, bet arī partneriem un to bērniem.

Kustības Dzīvesbiedri vadītājs Kaspars Zālītis sociālajos tīklos paudis nostāju, ka Civilās savienības regulējuma pieņemšana ir Saeimas pienākums. «Mēs, kustība Dzīvesbiedri un sabiedrotie, esam gatavi un atvērti diskusijai,» piebilda aktīvists.

Jau ziņots, ka Saeimas deputāti 15.decembrī nolēma neturpināt 13.Saeimā iesākto darbu ar Civilās savienības likumprojektu, kas paredz ieviest jaunu veidu divu pilngadīgu personu kopdzīves juridiskai reģistrēšanai. Šī atzīšana un aizsardzība būtu attiekusies arī uz viendzimuma pāriem. Iepriekš, 13.Saeimai nespējot pieņemt Civilās savienības likumu, kustība Dzīvesbiedri Saeimā bija iesniegusi līdzdalības platformas Mana Balss iniciatīvu Par visu ģimeņu tiesisko aizsardzību ar vairāk nekā 23 000 Latvijas iedzīvotāju parakstiem.

Lasiet arī: Briškens sola panākt Civilās savienības likuma pieņemšanu

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas