Īres tirgus aktivitāti “silda” ārvalstu studenti un citi ārzemnieki

Samazinoties dzīvokļu pirkšanas darījumiem, varētu šķist, ka būtiski pieaugs īres tirgus nozīme un aktivitāte, tomēr tas ir maldīgs priekšstats. Cilvēki, kas šobrīd nevar atļauties iegādāties mājokli, dzīvokļus jau īrē un turpinās to darīt, nekādā veidā neietekmējot pieprasījumu īres tirgū. Savukārt to ļoti ietekmē ārzemnieki.

Šādi aktuālo situāciju ar īres mājokļiem skaidro uzņēmuma Arco Real Estate īres nodaļas vadītājs Edgars Dargis. Viņš atgādina: turklāt, samazinoties dzīvokļu pirkuma darījumiem, jaunu dzīvokļu nonākšana publiskajā īres piedāvājumā nav iespējama. Īres tirgus nevar attīstīties bez jaunu vai renovētu dzīvokļu piedāvājuma.

Neskatoties uz minēto, pēc eksperta domām, īres tirgus joprojām ir salīdzinoši aktīvs. To lielā mērā stimulē arī pavasara iestāšanās, jo cilvēki pārvākšanās procesu labprātāk īsteno, sākoties siltākam laikam. Šobrīd Rīgas īres tirgū dzīvokļus sāk meklēt arī ārzemnieki un ārvalstu studenti, kuri septembrī plāno uzsākt mācības kādā no Latvijas augstskolām.

Ir pamanīts, ka gatavošanos jaunam mācību gadam, piemeklējot sev atbilstošu īres mājokli, ārvalstu studenti šogad sākuši laicīgāk nekā citus gadus, lai tas nebūtu jādara steigā augustā un septembrī, kad būtiski pieaug pieprasījums. Arī tie ārvalstu studenti, kas Latvijā jau mācās, diezgan regulāri maina dzīvesvietu, meklējot plašākus dzīvokļus, lai tajos var apvienoties ar citiem studentiem, tādējādi samazinot ikmēneša izmaksas.

Kaut gan piedāvājums Rīgas centrā nav pietiekams, ārvalstu studenti plašos mājokļus (visbiežāk mēbelētus četristabu dzīvokļus labā stāvoklī) meklē tieši tur. “Visi tie ārvalstu studenti, kas iepriekšējos gadus ir dzīvojuši Pārdaugavā, laika gaitā cenšas atrast īres dzīvokli centrā daudzveidīgāku izklaižu un atpūtas dēļ,” skaidro Edgars Dargis.

Runājot par ārvalstu studentu budžetu,

četristabu dzīvokli viņi var atļauties Īrēt par 900–1200 eiro mēnesī,

kopējās izmaksas savstarpēji dalot, tādā veidā atļaujoties dārgākus un plašākus mājokļus.

Eksperts norāda, ka visbiežāk tie ir medicīnas zinātni studējošie jaunieši no Vācijas un Zviedrijas, retāk – no Somijas un Norvēģijas. Savukārt studentiem no trešās pasaules valstīm šādas maksātspējas diemžēl nav, tādēļ šīs auditorijas redzeslokā nonāk kompakti ekonomiskas klases dzīvokļi dažādās Rīgas vietās.

Raugoties uz vietējo iedzīvotāju īres tirgu, uzņēmuma īres nodaļas novērojumi liecina, ka īres maksas, kas nepārsniedz 700 eiro mēnesī, ietvaros dinamika ir salīdzinoši laba. Lielākā problēma ir tā, ka šajā cenu amplitūdā trūkst kvalitatīvu piedāvājumu, tādēļ

dzīvoklis labā tehniskā stāvoklī par adekvātu īres maksu var tikt izīrēts pat vienas dienas laikā.

Edgars Dargis piebilst: būtiska nianse, kas atšķir vietējos iedzīvotājus no iebraucējiem, ir tā, ka vietēji, meklējot īres dzīvokļus ekonomiskajā segmentā, ļoti reti nolīgst nekustamo īpašumu aģentu. Cilvēki uzskata, ka pietiekami zinoši, lai pašu spēkiem atrastu mājokli un nokārtotu juridiskos jautājumus. Taču ne vienmēr viss notiek, kā plānots – īres tirgū joprojām sastopami negodprārtīgi izīrētāji.

Protams, arī te ir izņēmumi: īrnieki, kam ir lielāka maksātspēja, nevēlas tērēt laiku dzīvokļu meklējumiem, tādēļ labprāt izvēlas sadarbību ar starpnieku, tādā veidā gādājot arī par darījuma drošību un likumību.

Prognozējot īres tirgus perspektīvu rudenī, eksperts uzskata, ka būtiska “lēciena” nebūs, ņemot vērā, ka minētajam laika periodam cilvēki jau tagad ir sākuši apzināt īres dzīvokļu piedāvājumu. Pēc viņa domām, septembrī un oktobrī tirgus dinamika būs vienmērīga, taču, ņemot vērā šī brīža pieprasījumu, jūlija–augusta periods, viņaprāt, varētu būt īpaši aktīvs laiks. Tomēr, kā to ietekmēs ierobežotais piedāvājums, rādīs laiks, piebilst speciālists.

Analizējot īres tirgu, Edgars Dargis skaidro, ka pieprasīti ir visu platību īres mājokļi – īpaši divistabu un trīsistabu dzīvokļi. Tādēļ, ja kāds kavējas ar lēmumu par sava īpašuma izlikšanu publiskā piedāvājumā,

šis ir īstais laiks izīrēt, jo dzīvokļu tiešām pietrūkst.

Piemēram, labas kvalitātes divistabu dzīvokļu cenu diapazonā no 450 līdz 550 eiro piedāvājumā praktiski nav – vai arī tie tiek izīrēti nekavējoties.

“Dzirdēts, ka daži īpašnieki, ņemot vērā šī brīža pieaugošo pieprasījumu, apsver domu paaugstināt dzīvokļu īres maksas, jo vasarā īrnieku maksātspēja ir lielāka. Šāda lēmuma pamatā, protams, var būt dažādi apsvērumi, taču, manuprāt, tas nebūtu racionāls lēmums ilgtermiņā. Iestājoties gada aukstajam periodam, šīs palielinātās īres maksas var izraisīt īrnieku migrāciju uz lētākiem dzīvokļiem. Ja īpašniekam prioritāra ir stabilitāte attiecībās ar īrnieku, neiesaku veikt cenu korekcijas,” uzsver īres tirgus pārzinātājs.

Lasiet arī: Nekustamo īpašumu tirgus nav saprotams un bankas ir “trakas”, atzīst eksperts

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas