Ja koalīcija tiks paplašināta, Lemberga ietekmi valdības darbā netiks pieļauta

Ja valdošā koalīcija tiks paplašināta ar Zaļo un zemnieku savienību (ZZS), tad Aivara Lemberga ietekmi valdībā domā nepieļaut, pie lēmumu pieņemšanas pielaižot tikai atbildīgās amatpersonas.

Šāds redzējums iezīmējās ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētāja Viktora Valaiņa un Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) šodien paustajā pēc ZZS un Jaunās vienotības (JV) politiķu sarunām.

Pašlaik valdošajā koalīcijā strādā JV, Nacionālā apvienība (NA) un Apvienotais saraksts (AS), taču pēc Valsts prezidenta vēlēšanām, kurās koalīcijas partijas nespēja vienoties par atbalstu vienam kandidātam,

Kariņš ir sācis sarunas par iespējamu koalīcijas paplašināšanu ar ZZS un Progresīvajiem, kam NA un AS kategoriski iebilst.

Atbildot uz jautājumiem par Lemberga lomu, Valainis  norādīja, ka ZZS akceptē JV ieviesto pieeju 14.Saeimā, ka politikā piedalās tās personas, kuras, uzņemas tiešu politisko atbildību, – Saeimas deputāti un valdības locekļi. Šī pieeja iezīmējās arī šodienas sarunās, jo ZZS pārstāvēja tikai Saeimas deputāti, skaidroja opozīcijas politiķis.

Vaicāts par distancēšanos no Lemberga, ZZS frakcijas vadītājs uzsvēra, ka šis jautājums nav aktuāls jeb nav dienaskārtībā tāpēc, ka “šī persona” nepiedalās partiju apvienības institūciju lēmumu pieņemšanā.

Kariņš no savas puses uzsvēra, ka Valainis diezgan skaidri atbildējis uz attiecīgo jautājumu. Valdības vadītājs atzīmēja, ka viņa ieviestais princips ir, ka satiekas un lemj tikai atbildīgās amatpersonas.

“Es no šī principa negrasos atkāpties, un ZZS  arī piekrita šim principam,” pauda premjers.

Valainis arī norādīja, ka pašlaik notiek JV un ZZS sarunu process par darbiem, un tam, cik ātri notiks sarunas par koalīcijas paplašināšanos, nav izšķirošas nozīmes.

Arī ZZS deputāte Daiga Mieriņa šodienas sarunas ar JV novērtēja kā labas, kurās notikusi ieklausīšanās “vienam otrā”.

Tāpat politiķe uzsvēra, ka svarīgi rast risinājumu reģionālās attīstības jautājumos.

Ņemot vērā sarunās ar “Progresīvajiem” un ZZS secināto, Kariņš arī turpinās sarunas ar NA un AS par to, ka koalīcijas paplašināšana palīdzētu valdības darbam kļūt dinamiskākam.

Īpaši svarīgi konsolidēt spēkus ir tagad, kad no otras puses konsolidējas spēki, kuru ģeopolitiskie un nacionālie mērķi ir pretēji koalīcijas mērķiem, atzīmēja premjers. Valdības vadītājs to norādīja kontekstā, ka iezīmējas bloka veidošanās starp Aināra Šlesera Latvija pirmajā vietā un Alekseja Rosļikova Stabilitāti.

Kā ziņots, JV un ZZS  sarunās par iespējamu kopīgu darbu nav iezīmējušās pretrunas nevienā no reformu jomām, pēc sarunām apgalvoja JV līderis, Ministru prezidents Kariņš.

Kariņš tika izteicies, ka vēlas koalīcijas paplašināšanu, lai panāktu raitāku darbu skolu tīkla sakārtošanā, darbaspēka jautājumos, valsts kapitālsabiedrību virzīšanā uz biržu un sociālajos jautājumos, proti, nepieciešama Stambulas konvencijas ratifikācija “kā simbolisks, bet dziļi nozīmīgs Saeimas žests” un Satversmes tiesas lēmuma izpilde, kas saistās ar kopdzīves regulējumu.

JV politiķis tomēr atzina, ka par vairākiem no šiem jautājumiem vēl būs nepieciešamas tālākas un padziļinātākas diskusijas.

Kariņa skatījumā, neskatoties uz to, ka pašreizējā valdība spēj strādāt un pieņemt lēmumus, tomēr tai trūkstot dinamisma un ambīciju.

Ceturtdien, 8.jūnijā Kariņam notika sarunas ar Progresīvajiem par koalīcijas paplašināšanas iespējām.

Arī ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Viktors Valainis pēc sarunām izteicās, ka būtisku pretrunu minētajos jautājumos abām partijām neesot, tomēr ZZS un JV turpinās sarunas, lai saprastu, vai ir iespējams nonākt pie vienotiem risinājumiem cilvēktiesību jautājumos, kurus aktualizējusi JV, un par izglītības un veselības pakalpojumu pieejamību reģionos, ko savukārt izceļ ZZS.

Valainis tikšanos ar JV novērtēja kā vērtīgu sarunu, kurā starp pusēm neiezīmējās pretrunas Kariņa pieteiktajās reformu jomās.

Iepriekš jau vēstīts, ka Ministru prezidents Kariņš uzsvēris, ka viņa mērķis nekādā gadījumā nav iet prom no pašreizējās koalīcijas, bet, paturot abus koalīcijas partnerus, iesaistīt tajā vēl papildu spēkus.

Lasiet arī: Kariņš: Sarunās ar ZZS nav iezīmējušās pretrunas nevienā no reformu jomām

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas