Covid-19 testu veikšana, ko vairākas valstis noteikušas par obligātu ieceļotājiem no Ķīnas, esot nepieņemama un Pekina varot veikt pretdarbību, raksta Politico.
Ķīnas Ārlietu ministrijas preses sekretāre Mao Ninga (Mao Ning) 3.janvārī preses konferencē sacīja: «Dažas valstis ieviesušas ieceļošanas aizliegumus, kas skar tikai ceļotājus no Ķīnas. Tas nav zinātniski pamatoti, un dažas no pielietotajām praksēm ir nepieņemamas.» Viņa piebilda, ka Pekina, pamatojoties uz savstarpīguma principu, var veikt pretdarbības.
Ningas piezīmes Eiropā sastapās ar noraidījumu. Francijas premjerministre Elizabete Borna (Elisabeth Borne) norādīja, ka Francijas testēšanas stratēģijā nesaredz neko nepareizu:
«Mana valdība dara savu darbu, pasargājot Francijas ļaudis un pieprasot testus.»
Pagājušajā nedēļā Francija bija viena no valstīm, kas ieviesa obligāto prasību ieceļotājiem no Ķīnas veikt Covid-19 testus, pēc tam, kad Pekina atcēla «nulles kovida» politiku. Šāda Ķīnas rīcība liek citām valstīm satraukties par nekontrolētu vīrusa atgriešanos.
Vispirms obligāto testēšanu 28.decembrī izsludināja Itālija, tai uzreiz sekoja ASV (tur noteikumi par testēšanu stāsies spēkā 5.janvārī), un tad arī Francija, Spānija un Lielbritānija pieņēma šo prasību. Kopumā šobrīd ieceļošanas ierobežojumi, kas skar personas, kuras ierodas no Ķīnas, ir spēkā ducī valstu.
Starp nosacījumiem ir ne vairāk kā divas dienas pirms iekāpšanas lidmašīnā veikta negatīva testa rezultāti vai obligāta testa veikšana, ierodoties galapunktā. Francijā pozitīva testa gadījumā tiks veikta arī vīrusa sekvencēšana. Borna sacīja: «Mēs vēlamies būt droši, ka neparādās jauns vīrusa variants, un mēs to darām saskaņā ar Pasaules veselības organizācijas noteikumiem.»
Eiropas Savienības valstu dažādās reakcijas uz jauno Covid-19 vilni Ķīnā ir radījušas spriedzi bloka valstu starpā. Itālijas premjerministre Džordža Meloni (Giorgia Meloni) aicināja valstis pieņemt vienotu nostāju, tomēr pēc tikšanās ar Eiropas Savienības Veselības drošības komiteju nolemts, ka dalībvalstis var pašas pieņemt lēmumu par nepieciešamajiem mēriem.
Lasiet arī: Jauns Covid-19 vilnis noslogo Ķīnas slimnīcas un bēru namus