Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) sagatavos jaunu politikas plānošanas dokumentu, kurā noteikti uzdevumi gan KNAB, gan citām valsts institūcijām Latvijas pretkorupcijas politikas īstenošanai, ziņo KNAB.
2025.gads ir priekšpēdējais KNAB darbības stratēģijas īstenošanas gads. KNAB savu darbību īstenos atbilstoši stratēģijā noteiktajām prioritātēm, tostarp mazināt korupcijas riskus publisko iepirkumu un Eiropas Savienības finansēto projektu īstenošanas gaitā un nodrošināt efektīvu nacionālo pretkorupcijas politiku, norādīja birojā.
Lai īstenotu KNAB stratēģiskos mērķus, 2025.gadā KNAB īpaši izceļ piecus uzdevumus. Tā kā šis gads ir pēdējais esošā Korupcijas novēršanas un apkarošanas pasākumu plāna īstenošanas gads, KNAB izstrādās jaunu politikas plānošanas dokumentu, kurā noteikti uzdevumi gan KNAB, gan citām valsts institūcijām Latvijas pretkorupcijas politikas īstenošanai.
Dokumenta īstenošana aptvers 2026. un 2027.gadu, lai pretkorupcijas politikas pasākumus salāgotu ar esošā Latvijas Nacionālā attīstības plāna darbības termiņu.
Šogad KNAB noslēgs kopīgi ar Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizāciju un Eiropas Komisiju īstenoto projektu “Korupcijas novēršanas ietvara stiprināšana Latvijā”, kas cita starpā paredz izstrādāt nacionālā korupcijas risku novērtējuma metodoloģiju.
2025.gadā KNAB, balstoties uz izstrādāto metodoloģiju, uzsāks nacionālā korupcijas risku novērtējuma izstrādi. Šāds novērtējums palīdzēs KNAB un Latvijai identificēt un īstenot pretkorupcijas pasākumus, kas ir balstīti datos un riskos. Projektā paredzēts arī izveidot pašnovērtējuma rīku, kas palīdzēs valsts un pašvaldību institūcijām un kapitālsabiedrībām novērtēt izstrādāto iekšējās pretkorupcijas kontroles sistēmas efektivitāti.
Tāpat KNAB un citas iesaistītās institūcijas turpinās pērn uzsākto jauna interešu konflikta novēršanas likumprojekta izstrādi, lai šīs jomas regulējošo normatīvo aktu piemērošanu padarītu skaidrāku, saprotamāku un efektīvāku.
Šogad 7.jūnijā Latvijā notiks pašvaldību vēlēšanas. KNAB kā viena no priekšvēlēšanu aģitāciju uzraugošajām institūcijām veltīs īpašu uzmanību priekšvēlēšanu aģitācijas uzraudzībai, lai nodrošinātu godīgas un demokrātiskas vēlēšanas.
KNAB atgādina, ka stājušies spēkā grozījumi Priekšvēlēšanu aģitācijas likumā, kas nosaka stingrākas prasības gadījumos, kad apmaksātā aģitācijā izmantotas mākslīgā intelekta sistēmas. Proti, šādiem aģitācijas materiāliem jāsatur skaidra un nepārprotama norāde, ka attiecīgais materiāls veidots ar mākslīgā intelekta sistēmām. Lai stiprinātu aģitācijā iesaistīto pušu zināšanas, KNAB strādās arī preventīvi un jau pērn uzsāka mācību ciklu par priekšvēlēšanu aģitācijas jautājumiem.
Savukārt starptautiskās sadarbības jomā viena no KNAB prioritātēm būs koordinēt un piedalīties Latvijas atbilstības ANO Pretkorupcijas konvencijas izpildes novērtēšanā. Tajā paredzēts izvērtēt Latvijas un KNAB īstenoto prevencijas pasākumu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu atgūšanas prakses atbilstību konvencijas prasībām.
Lasiet arī: VID ģenerāldirektore: Mēs esam visvairāk kontrolētie ierēdņi Latvijā