Kosova lūdz NATO pārvietot aizturēto serbu policistu

Kosova lūgusi NATO misijas spēkiem ar helikopteru pārvietot pirms divām nedēļām aizturēto serbu izcelsmes policistu, jo serbu protestētāji izveidojuši barikādes un bloķējuši ceļu, raksta ziņu aģentūra Reuters.

Bijušais policists Dejans Pantičs (Dejan Pantic) tika arestēts 10.decembrī par uzbrukumu policistam iepriekšējo protestu laikā. No tā brīža arvien pieaug spriedze, jo tūkstošiem serbu ir izgājuši protestos, pieprasot, lai valdība, kura pamatā ir albāņi, izved tās policijas spēkus no Kosovas ziemeļdaļas, kuras iedzīvotāju vairākums ir etniskie serbi. Kopējais serbu skaits Kosovā ir ap 50 tūkstošiem, un protestētāji uzsver, ka nenovāks barikādes no ceļiem, kamēr netiks atbrīvots Pantičs.

Kosovas iekšlietu ministrs preses konferencē Mitrovicā, vien dažus kilometrus no pirmajām barikādēm, sacīja:

«Viņam ir jāatrodas cietumā, nevis policijas iecirknī un tādēļ mēs esam lūguši mūsu starptautiskos partnerus pārvest viņu uz piemērotu vietu.»

NATO misija ir vienīgie spēki Kosovā, kuru rīcībā ir helikopteri, un valdībai ir jāiegūst alianses atļauja, lai nolīgtu helikopteru. NATO pēdējās dienās jau ir sniedzis palīdzību deviņu policistu pārvietošanai, kuriem bija nepieciešama medicīniskā aprūpe.

Misijas vadība ir norādījusi, ka tās komandieris ir vienīgais, kurš drīkst pieņemt lēmumus attiecībā uz Kosovas gaisa telpu. Reuters saņemtajā oficiālajā paziņojumā no NATO misijas Kosovā teikts, ka pieprasījumi ir noraidīti, jo ir trūcis nepieciešamo drošības nosacījumu.

Kosovas puse norādījusi, ka tās spēki varētu novākt barikādes, tomēr vēlams, lai to izdara serbi vai NATO spēki: «Lai nesarežģītu situāciju, mēs sagaidām, ka tās novāks tie, kas barikādes uzstādīja, vai arī NATO misija, tomēr arī gaidīšanai pienāk beigas.» Kosovas valdība iepriekš norādījusi, ka barikāžu dalībnieki ir bruņoti, un jebkāda policijas iejaukšanās varētu kaitēt cilvēkiem abās pusēs.

Nesaskaņas saasinājās novembrī, kad Kosovas ziemeļdaļas pašvaldību mēri, vietējie tiesneši un apmēram 600 policisti, kas pieder serbu minoritātei, pameta darbavietas protestējot pret valdības lēmumu aizstāt Serbijā izdotās automašīnu reģistrācijas numura zīmes ar Prištinas izdotajām.

Lasiet arī: Kosova plāno iesniegt pieteikumu dalībai Eiropas Savienībā

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas