Latvenergo apsver iespēju iegadāties Gaso

AS Latvenergo izrādījusi interesi par AS Latvijas gāze meitasuzņēmuma AS Gaso iegādi, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums De facto.

Sākotnēji interesi par Gaso Latvenergo izrādījis jau neilgi pēc tā nodalīšanas no Latvijas gāzes. Uzņēmumam toreiz bijušas detalizētas sarunas ar vienu no Latvijas gāzes akcionāriem par daļu iegādi. Kādreizējais ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro raidījumam apstiprināja, ka tika apsvērta iespēja Latvenergo iegādāties gāzes sadales sistēmu caur Latvijas gāzi. Jautājms esot nācis mantojumā no iepriekšējās valdības.

Pēc Nemiro stāstītā, bijuši vairāki pretargumenti, kādēļ beigās darījums nav noticis, piemēram, prognozes par gāzes patēriņa mazināšanos, kā arī tas, ka Latvenergo būtu kļuvis par Latvijas gāzes akcionāru līdzās Gazprom.

«Gāzes tirgus ir nevis ar augšupejošu tendenci, bet ar sarūkošu tendenci. Otra lieta: vai Latvijas valstij ir jāpiedalās gāzes tirdzniecības uzņēmuma kapitāldaļu pirkšanā? (..)

To apstākļu kopums lika skatīties uz šo jautājumu diezgan negatīvi,» raidījumam savulaik izskanējušos argumentus atstāstīja Nemiro.

Nesen Latvijas gāze atkal uzrunājusi Latvenergo kā potenciālu Gaso pircēju, vēstīja De facto. Ekonomikas ministre Ilze Indriksone (NA) apstiprināja, ka diskusijas par iespēju Latvenergo iegādāties Gaso pērn ir bijušas. Viņasprāt, šāds solis valstij dotu vairākus ieguvumus.

«Mēs arī esam diskutējuši vēl tajā laikā, kad enerģētika bija Ekonomikas ministrijas kompetencē, ka šī te līdzdalība vai iespēja ietekmēt šo infrastruktūras attīstību būtu ļoti izdevīga tajos brīžos, kad ir jāpieņem lēmumi par izmaiņām, jo noteikti, ka valsts pusē redzējums, kā attīstīt šo infrastruktūru, ir, iespējams, mazliet atšķirīgs nekā biznesā balstīti lēmumi,» teica Indriksone.

Nekāds konkrēts uzdevums Latvenergo no Ekonomikas ministrijas kā kapitāldaļu turētājas gan neesot dots, tomēr Indriksone norādīja, ka uzņēmums pats var izsvērt, vai Gaso iegādāties.

Vienlaikus viņa piebilda, ka lēmums, kam Gaso pārdot, ir Latvijas gāzes ziņā.

Latvijas gāze šonedēļ paziņoja, ka esot uzrunāti vairāki potenciālie investori, kas tagad iesūta konkrētus piedāvājumus. Lēmumu, kam infrastruktūru pārdot, pieņems Latvijas gāzes padome, tomēr arī valdība varēs darījumu apturēt, ja pircējs neatbildīs Nacionālās drošības likuma prasībām.

Paredzēts, ka priekšlikums par investoru izvēli pārdošanas procesa noslēdzošajā posmā izvērtēšanai Latvijas gāzes padomē tiks iesniegts jau šomēnes.

Kā ziņots, pagājušajā gadā Latvijas gāzes padome pieņēma lēmumu par sabiedrībai piederošā gāzes sadales sistēmas operatora Gaso pārdošanas procesa organizēšanu un konsultanta piesaisti. Gaso pārdošanas procesu plānots noslēgt 2023.gada laikā.

Latvijas gāzes valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis intervijā iepriekš skaidroja, ka atbilstoši spēkā esošajam regulējumam Gaso nevar pārvaldīt Krievijas vai Baltkrievijas akcionāri, un, ņemot vērā, ka Latvijas gāzei ir Krievijas valsti pārstāvoši akcionāri, Gaso ir jāpārdod.

Gaso ir vienīgais dabasgāzes sadales sistēmas operators Latvijā. Kompānija nodrošina dabasgāzes tīklu drošību, tehniskos pakalpojumus un dabasgāzes patēriņa uzskaiti. Gaso izveidota 2017.gada nogalē, nodalot Latvijas gāzessadales sistēmas darbību un izpildot Eiropas Savienības un valsts prasības par dabasgāzes sadales sistēmas neatkarības nodrošināšanu.

Uzņēmuma pamatkapitāls ir 39,9 miljoni eiro, liecina Firmas.lv informācija. Gaso vienīgais akcionārs ir Latvijas gāze.

Gaso ieņēmumi pagājušajā gadā, pēc provizoriskiem datiem, bija 52,46 miljoni eiro, kas ir par 11,3% mazāk nekā 2021.gadā, kā arī uzņēmums cieta zaudējumus 1,751 miljona eiro apmērā pretēji peļņai gadu iepriekš.

Savukārt Latvijas gāzes lielākie akcionāri ir Krievijas Gazprom (34%), fonds Marguerite Gas II.S.a.r.l. (28,97%), Vācijas kompānija “Uniper Ruhrgas International GmbH (18,26%) un SIA Itera Latvija (16%).

Lasiet arī: BNN nedēļas apkopojums: Atstāt nevar izsūtīt. Sloga svētība. Dziesmusvētku inflācija. Batjkam «bumba»

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas