Latvijā iedarbināta pirmā biomasas tirdzniecības e-platforma

Pašmāju uzņēmums BioEx ziņo, ka ir kopš ceturtdienas, 15.decembra, ieviesis mūsu valstī pirmo biomasas tirdzniecības platformu jeb tiešsaistes rīku visiem, kas to izmanto – no ražotājiem un tirgotājiem līdz siltumapgādes un koģenerācijas uzņēmumiem.

Uzņēmuma mērķis ir platformā pulcēt visus nozīmīgos Latvijas enerģētikas un mežsaimniecības nozaru uzņēmumus, kas izmanto biomasu. No 15.decembra platformas mājas lapā www.bioex.lv ir uzsākta tirgus dalībnieku reģistrācija, savukārt pirmā tirdzniecības sesija ir paredzēta 2023.gada 6.februārī. Platformai norēķinus garantēs un darījumu izpildes aģenta funkciju nodrošinās stratēģiskas partneris AS Industra Bank.

Platformas primārais uzdevums ir nodrošināt biomasas tirdzniecības efektivitāti.

Latvijā kopējais šķeldas, kas ir biomasas paveids, patēriņš gada laikā ir ap 8 miljoniem megavatu jeb, naudas izteiksmē, aptuveni 320 miljoni eiro. Latvijā biomasas tirgū darbojas vairāki simti dalībnieku.

Tie, piemēram, ir 62 regulējami siltumapgādes uzņēmumi kas ražo siltumu no biomasas. Vēl ir vismaz tikpat ražotāju, kas ir mazāki un neatbilst regulētā tirgus prasībām, taču aktīvi piedalās tirgū. Tāpat Latvijā ir ap 50 granulu ražošanas, biomasas eksporta un citi kokrūpniecības nozares ražotāji, kur pamata izejviela ir biomasa. Tirgu papildus veido arī vairāki simti biomasas ražotāju, transportētāju un biomasas turētāju (tāds faktiski ir katrs meža un lauksaimniecības zemju īpašnieks).

«Jaunās platformas pamatvērtība ir darījumu caurspīdība, kas balstās uz informācijas apmaiņu un efektīvu cenu noteikšanas mehānismu – atklātām izsolēm,» skaidro BioEx līdzdibinātājs Jurijs Adamovičs.

Viņa teiktajam piekrīt ekonomikas ministre Ilze Indriksone: «Jāņem vērā, ka liela daļa siltumapgādes uzņēmumu Latvijā ir saistīti ar pašvaldībām, kas tieši apkalpo sava reģiona iedzīvotājus. Jaunā tirdzniecības platforma šīm pašvaldībām sniegs pārliecību, ka viņu biomasas iegādes tiek veiktas maksimāli efektīvi.» 

Savukārt Latvijas siltumuzņēmumu asociācijas valdes loceklis un SIA Jūrmalas siltums valdes priekšsēdētājs Valdis Vītoliņš norāda: «Svarīgi, lai minētais IT instruments nodrošinātu arī mazo un vidējo šķeldas piegādes uzņēmumu veiksmīgu darbību brīvas konkurences apstākļos.» 

SIA BioEx līdzīpašnieks ar 75% tās kapitāldaļu ir ir SIA EcoHeat Holdings – Latvijas uzņēmumu grupa, kas specializējas metālapstrādē un ražošanā, kā arī videi draudzīgu apkures sistēmu ekspluatācijā pilsētu un rūpniecības objektos. Grupā ietilpstošie uzņēmumi sniedz siltumenerģijas pakalpojumus Latvijas pašvaldībām, uzstādot un pārvaldot pašu ražotas mobilas konteinertipa šķeldas katlu mājas. Savukārt 25% BioEx daļu pieder FortySeven Software Professionals. Tas ir Apvienotajā Karalistē dibināts IT konsultāciju un pilna cikla programmatūras izstrādes uzņēmums.

Lasiet arī: Valmierā par teju 4 miljoniem eiro cels šķeldas katlumāju 

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas