Latvijā joprojām daudz Krievijas un Baltkrievijas kapitāla uzņēmumu

Salīdzinot situāciju patlaban un pagājušā gada sākumā, pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā, Krievijas kapitāla uzņēmumu skaits Latvijā sarucis vien par 2,6%, savukārt situācija attiecībā uz Baltkrievijas kapitāla uzņēmumiem Latvijā praktiski nav mainījusies, liecina atvērto datu platformas Okredo šī gada augustā veiktais Krievijas un Baltkrievijas kapitāla uzņēmumu apskats.

Latvijā šobrīd reģistrēti 3240 uzņēmumi, kuru akcionāri, kontrolējot uzņēmuma daļas vismaz 25% apmērā, ir Krievijas pilsoņi vai uzņēmumi, un 559 uzņēmumi, kuru akcionāri ir Baltkrievijas pilsoņi vai uzņēmumi.

Starp Latvijā reģistrētajiem un strādājošiem Krievijas kapitāla uzņēmumiem 2446 jeb 73,7% ir tādi, kuros uzņēmuma daļas Krievijas pilsoņiem vai uzņēmumiem pieder 100% apmērā.

Savukārt starp Latvijā reģistrētajiem Baltkrievijas kapitāla uzņēmumiem 447 jeb teju 80% ir pilnībā Baltkrievijas kapitāla kontrolēti uzņēmumi.

Salīdzinājumam, Latvijas kaimiņvalstī Lietuvā šogad jūlijā bija reģistrēti kopumā 961 uzņēmumi, kuru akcionāri, kontrolējot uzņēmuma daļas 100% apmērā, ir Krievijas vai Baltkrievijas pilsoņi vai uzņēmumi.

Šādu Krievijas un Baltkrievijas kapitāla uzņēmumu skaits, ja salīdzina situāciju šī gada vasarā un pirms Krievijas uzsāktās agresijas Ukrainā, Lietuvā sarucis par 60,6%.

«Karš Ukrainā ir būtiski mainījis biznesa attieksmi pret austrumu kaimiņvalstu, īpaši Krievijas, kapitālsabiedrībām. Novērojumi rāda, ka Latvijas un Lietuvas uzņēmumi aktīvi meklē informāciju par saviem partneriem, pārbaudot to biznesa saites ar Krieviju un Baltkrieviju,” stāsta Okredo vadītāja dr.Gerda Jurkoniene.

Jurkoniene piebilst, ka pusotru gadu pēc kara sākuma uzņēmējdarbībā joprojām aktuāls ir kredītrisku jautājumus un reputācijas riski, kas izriet no saspringtās ģeopolitiskās situācijas. Vienlaikus Jurkoniene uzteic Latvijas un Lietuvas uzņēmumi, jo ievērojama daļa no tiem ir pārskatījuši ieklsejos risku novēršanas procesus, un iekļāvuši obligātu partneru pārbaudi par iespējamām biznesa saiknēm ar Krievijas vai Baltkrievijas kapitālu, lai veiksmīgi izvairītos no reputācijas riskiem.”

Latvijā reģistrēto Krievijas kapitāla uzņēmumu kopējais apgrozījums 2022.gadā sasniedza 726,3 miljonus eiro, kas ir par 4,56% mazāk nekā gadu iepriekš, savukārt peļņa ir 29,9 miljoni eiro.

Tikmēr Baltkrievijas kapitāla uzņēmumi pērn apgrozījuši 299,4 miljonus eiro (par 13,9% vairāk nekā gadu iepriekš), un ziņo par kopējo peļņu 26,4 miljonu eiro apmērā.

Par apgrozījumu vismaz miljona eiro apmērā savos finanšu pārskatos par 2022.gadu ziņo kopumā 169 Latvijā reģistrētie Krievijas un Baltkrievijas kapitāla uzņēmumi. Vienlaikus, neskatoties uz vērā ņemamo apgrozījumu, tikai 76 jeb 45% no tiem oficiāli reģistrētais darbinieku skaits pārsniedz 10.

Aptuveni piektā daļa jeb 19,2% Latvijā reģistrēto Krievijas kapitāla uzņēmumu kā savu pamatdarbības veidu norāda mazumtirdzniecību un vairumtirdzniecību, kam seko operācijas ar nekustamo īpašumu (6,3%), profesionālie, zinātniskie un tehniskie pakalpojumi (6,2%), kā arī apstrādes rūpniecība (5,9%).

Tikmēr apmēram ceturtā daļa jeb 23,4% Baltkrievijas kapitāla uzņēmumu Latvijā nodarbojas ar mazumtirdzniecību un vairumtirdzniecību, kam seko transporta un uzglabāšanas nozare (5,2%), profesionālie, zinātniskie un tehniskie pakalpojumi (4,7%) un apstrādes rūpniecība (4,8%).

Lasiet arī: Pasažieru vilciens prasīs Škoda maksāt līgumsodu par elektrovilcienu savlaicīgu nepiegādāšanu

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas