Latvijas zinātnieki un ārsti radījuši viedierīci, kas palīdz kontrolēt pacienta elpošanas sistēmas stāvokli

Latvijas ārsti un zinātnieki sadarbojoties ar Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS), Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) un SIA Hipnos ekspertiem, radījuši unikālu ierīci, kas palīdzēs ārstiem un medmāsām kontrolēt pacienta elpošanas sistēmas stāvokli un savlaicīgi koriģēt skābekļa padevi pacientiem ar smagām plaušu un elpošanas slimībām.

PSKUS pārstāvji norāda, ka pacienti, kuriem pētījuma ietvaros bija iespēja pirmajiem izmēģināt jauno tehnoloģiju, atzina, ka naktī sen nav tik labi gulējuši.

Neinvazīvās ventilācijas iekārtām ir izšķiroša nozīme, ja cilvēkam ir elpošanas traucējumi.

Vienlīdz svarīga ir spēja savlaicīgi noteikt izmaiņas elpošanas kvalitātē.

Diemžēl šobrīd pieejamās ventilācijas sistēmas nebrīdina medicīnas personālu par pacienta elpošanas pasliktināšanos, kā arī neierosina ārstēšanas taktikas korekciju – tas šobrīd notiek manuāli, mediķiem pastāvīgi uzraugot katru pacientu.

Savukārt jaunais viedais asistents mērīs cilvēka izelpas un ieelpas parametrus, nekavējoties reaģēs uz elpošanas pasliktināšanos un piedāvās ārstēšanas taktikas korekciju bez ārsta vai māsas iesaistes.

Viedierīces izstrādes procesā piedalās arī pacienti stabilā stāvokli ar pneimoniju, hronisku obstruktīvu plaušu slimību (HOPS), miega apnoju vai citām līdzīgām smagu elpošanas slimību diagnozēm.

Pacientu atrodas patstāvīgā ārstu un medmāsu uzraudzībā. Līdztekus tiek novērotas un fiksētas organisma svarīgākās funkcijas un piemeklēti labākie ārstniecības risinājumi viedā asistenta apmācīšanai. 

RTU asociētais profesors Dmitrijs Bļizņuks, skaidro, ka pašlaik viedierīce tiek trenēta, lai ta spētu pieņemt lēmumus un ārstēšanas taktikas, kas sakrīt ar ārstu lēmumiem.

“Nākamais solis būs pārliecināties, lai tehnoloģija tiek galā ar lēmumiem nopietnākās ārstēšanas epizodēs Stradiņa slimnīcas 14. intensīvās terapijas nodaļā.Tas būs jauns izaicinājums, bet mēs esam optimistiski noskaņoti un jau šobrīd varam apgalvot – jaunā ierīce ne tikai uzlabos ārstēšanas kvalitāti un savlaicīgumu, bet arī atslogos medicīnas personāla darbu, jo viena pacienta vietā būs iespējams kvalitatīvi palīdzēt vairākiem,” pauž Bļizņuks. 

Savukārt SIA Hipnos vadītājs Artis Svaža stāsta, ka pirmie rezultāti ir bijuši pārsteidzoši labi. Miega slimību centra pacienti, kuri piedalījās novērojumā, apstiprināja mūsu komandas pārliecību par jaunās tehnoloģijas nepieciešamību,” atzīst Svaža un piebilst, ka cer, ka ierīces jau pavisam drīz būs pieejamas, gan lietošanai slimnīcās, gan privātai lietošanai mājās. 

“Tā noteikti būs vairākas reizes lētāka un ērtāka, nekā līdz šim pieejamās sarežģītās iekārtas,” spriež Svaža. 

PSKUS Zinātniskā institūta Padomes loceklis, Latvijas Universitātes profesors Valdis Pīrāgs, skaidro, ka ar līdz šim paveikto ir gandarīts. “Mēs redzam izcilu produktu, kura ideja tapusi un iegūst aprises tepat Latvijā, sadarbojoties Stradiņa slimnīcai, Tehniskajai universitātei un vietējiem uzņēmējiem. Patīkami redzēt, ka zinātne kļūst cilvēcīga – no zinātniskām laboratorijām tā nonāk pie cilvēkiem, lai palīdzētu,” Pīrāgs.

Ierīce tiek izstrādāta, testēta un validēta, sadarbojoties PSKUS, RTU un SIA Hipnos klīnicistiem, zinātniekiem un ekspertiem, starpdisciplināra projekta Uz dziļās apmācības principiem balstītā klīniskā lēmuma pieņemšanas sistēma neinvazīvām ventilācijas iekārtām COVID-19 pacientu ārstēšanai ietvaros.

Lasiet arī: FOTO| Praida gājiens Rīgā noslēdzies bez būtiskiem starpgadījumiem

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas