Laupītāji Lietuvā uzspridzina veikala durvis un aplaupa bankomātu

Linas Jegelevičius speciāli BNN

Noziedznieki 14.novembra naktī pārdroši uzspridzinājuši veikala Maxima durvis un aplaupījuši bankomātu Lietuvas dienvidrietumu pilsētiņā Kazlu Rūdā, 120 kilometrus uz rietumiem no Viļņas. Pilsētā dzīvo apmēram 5 500 iedzīvotāju.

Tiek pieņemts, ka uzbrukums prasīja tikai dažas minūtes un neoficiāli avoti vairākiem Lietuvas medijiem norādījuši, ka bankomāts bija daļēji piepildīts. Saskaņā ar Kauņas Ugunsdzēsības nodaļu, informācija par notikušo tika saņemta pulksten 3.44 no rīta. Incidents iedarbināja ārkārtas gatavības plānu, kas paredz vairāku policijas vienību mobilizēšanu.

«Viņi uzlēja benzīna maisījumu bankomātam un pēc tā saspridzināšanas nozaga kasetes ar naudu,» medijiem pastāstīja Marijampoles policijas pārstāve Ieva Šliviskiene (Ieva Šlivinskienė).

Sprādziens, kas satricināja pilsētu, izsita veikala logus un bojāja tā jumtu.

Pretterorisma vienības «Aras» komandieris Aras Grabausks (Aras Grabauskas) teica, ka ēkā pēc nozieguma izdarīšanas nav atrastas sprāgstvielas vai citas bīstamas vielas. Maxima pārstāvis Tomas Barašovs (Tomas Barašovas) norādīja, ka veikalu nācas uz kādu laiku slēgt.

«Cietušo nav, veikals laupīšanas laikā bija slēgts,» viņš piebilda. Pēc attiecīgajām pārbaudēm veikals darbu atsāka 16.novembrī.

Izmeklētāji neatklāj, cik liela naudas summa ir nozagta. Lietuvas portāls lrytas.lt norādījis, ka tie varētu būt vairāki desmiti tūkstošu eiro. SEB banka, kurai pieder aplaupītais bankomāts, informējusi, ka naudas zīmes nav izmantojamas – tās ir iezīmētas ar nenomazgājamu krāsu.

Noziedznieki paspēja aizbēgt, pirms ieradās policija un apsardzes firmas personāls. Domājams, ka laupītāji valkāja maskas, lai pēc novērošanas kameru materiāliem nebūtu iespējams viņus identificēt. Auto, kas tika izmantots laupīšanā, visticamāk, ir zagts vai ar viltotām numura zīmēm. Notiek izmeklēšana par liela apjoma laupīšanu, un notiek aktīva spridzinātāju meklēšana, ziņo policija.

Pēc incidenta pilsētā un visā valstī plaši tiek apspriests drošības jautājums. Tāpat kā daudzās citās Lietuvas pilsētās, arī Kazlu Rūdā ir samazināts apgaismojums diennakts tumšajā laikā, lai taupītu energoresursus. Pilsētas mērs Mantas Varaška-Pelekausks (Mantas Varaška-Pelekauskas), sociālajos tīklos nososdīja zādzību un pievērsa uzmanību drošības jautājumiem: «Es uzsveru, ka apgaismojuma samazināšana (izslēdzot ielu apgaismojumu laikā no pulksten vieniem naktī līdz pieciem rītā) tiek veikta saskaņā ar valdības energotaupības plānu. To atbalstīja arī 96% pilsētas iedzīvotāju. Turklāt apgaismojuma izslēgšana mūsu pilsētā notiek uz daudz īsāku brīdi nekā citās pilsētās, kur dažkārt ir tumšs no vienpadsmitiem vakarā līdz septiņiem no rīta,» teica mērs.

Tomēr viņš atzina, ka pēc šī nozieguma tiks vēlreiz vērtēta nepieciešamība naktī apgaismot pilsētu.

Mērs uzsvēra, ka šāds noziegums ir kas nepieredzēts – ne tikai tādēļ, ka tā ir laupīšana, bet arī tāpēc, ka tā sarīkot, veicot sprādzienu pašā pilsētas centrā, kas savukārt ir drauds sabiedriskajai kārtībai.

Šobrīd policija uzrauga kārtību pilsētā un tās apkaimē.

Mēra oponenti izmantoja izdevību, lai kritizētu pilsētas vadību par nepietiekamo drošību pilsētā.

Kopumā, bankomātu spridzināšana Lietuvā ir diezgan reta parādība. Iepriekšējo reizi šāds noziegums notika pagājušā vasarā, kad 15.jūnija naktī sprādziens nogranda pie veikala Alītā. Piekļūstot Luminor bankomātam, noziedznieki nepilnu divu minūšu laikā nozaga kasetes ar naudu. 2021.gada 3.novembrī Kauņas apkaimē notika mēģinājums aplaupīt bankomātu, to spridzinot, bet toreiz laupītājiem nepaveicās, un viņi aizmuka, pirms tika pie naudas. 2017.gadā, no maija līdz augustam, Kauņā notika trīs uzbrukumi bankomātiem, no tiem divi veiksmīgi.

Lietuvas policija stāsta, ka lielākā daļa šo noziegumu paliek neatklāti. Noziedznieki veikli slēpj pēdas, valkā maskas un neatstāj pirkstu nospiedumus. No bankomātiem un kasetnēm parasti atbrīvojas mežā vai nomaļās vietās. Tāpat ir sarežģīti atrast lieciniekus.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas