Apvienotās Karalistes Augstākā tiesa trešdien, 16.aprīlī, pieņēma vēsturisku lēmumu, kurā atzina, ka saskaņā ar vienlīdzības tiesību aktiem sievietes definīcija attiecas uz “bioloģisko dzimumu”, taču norādīja, ka transseksuāli cilvēki netiks nostādīti mazāk aizsargātā stāvoklī šī lēmuma dēļ, ziņo “Reuters”.
Organizācija “For Women Scotland” sacīja, ka ir pateicīga par lēmumu, kas pieņemts pēc “ilgā juridisko cīņu ceļa”, savukārt labdarības organizācija “Scottish Trans” aicināja cilvēkus “nekrist panikā”.
Augstākā tiesa izskatīja jautājumu, vai transseksuāla sieviete, kurai ir dzimuma atzīšanas apliecība, kas juridiski atzīst personas jauno dzimumu, ir aizsargāta pret diskrimināciju kā sieviete saskaņā ar Lielbritānijas Vienlīdzības likumu.
Kampaņas grupa “For Women Scotland” apgalvoja, ka tiesības saskaņā ar Vienlīdzības likumu būtu jāpiemēro tikai pamatojoties uz personas bioloģisko dzimumu. Tā apstrīdēja Skotijas valdības vadlīnijas, kas tika iekļauts 2018.gada likumā, kura mērķis bija palielināt sieviešu skaitu valsts pārvaldes iestādēs.
Skotijas ministru vadlīnijās teikts, ka transseksuāla sieviete ar dzimuma atzīšanas apliecību juridiski ir sieviete.
Pēc tam, kad “For Women Scotland” zaudēja Skotijas tiesās, grupa lēmumu pārsūdzēja Augstākajā tiesā, kas lēma par labu grupai un šo lēmumu pie ēkas sagaidīja ar ovācijām.
“Šīs tiesas vienprātīgais lēmums ir tāds, ka 2010.gada Vienlīdzības likumā lietotie termini “sievietes” un “dzimums” attiecas uz bioloģisko sievieti un bioloģisko dzimumu,” sacīja Augstākās tiesas priekšsēdētāja vietnieks Patriks Hodžs (Patrick Hodge).
“Taču mēs neatbalstām šo spriedumu interpretēt kā vienas vai vairāku mūsu sabiedrības grupu triumfu uz citu grupu rēķina,” viņš piebilda.
Skotijas likuma kritiķi apgalvoja, ka šī definīcija varētu ietekmēt viendzimuma pakalpojumus sievietēm, piemēram, patversmes, slimnīcu nodaļas un sporta nodarbības.
Bet transseksuāļu kampaņas dalībnieki sacīja, ka, ja tiesa pieņems lēmumu par labu “For Women Scotland”, tas varētu novest pie diskriminācijas pret personām, kurām ir dzimuma atzīšanas apliecība, jo īpaši attiecībā uz nodarbinātību.
“Vienlīdzības likuma (EA) pareiza interpretācija attiecībā uz bioloģisko dzimumu nerada neizdevīgu situāciju transseksuāļiem neatkarīgi no tā, vai viņiem ir, vai nav dzimuma atzīšanas apliecība,” sacīja Hodžs, piebilstot, ka transseksuāļus aizsargā likumi, kas attiecas uz dzimuma maiņu.
ASV ir sākušās tiesas prāvas pēc tam, kad prezidents Donalds Tramps parakstīja rīkojumus, kas aizliedz transseksuāliem cilvēkiem dienēt armijā.
Lasiet arī: Baidens kritzē Trampu savā pirmajā runā kopš aiziešanas no Baltā nama