Lietuva veido jaunu stratēģiju cīņai ar dezinformāciju

Lietuvas, Polijas un Ukrainas speciālisti pētījuši Krievijas dezinformācijas tehniku kara laikā, un brīdina, ka valstīm ir jākoordinē darbības, lai cīnītos pret propagandu, raksta Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Lietuvas valdība plāno izveidot centru, kas sekos Kremļa propagandai, un koordinēs cīņu ar to. Šobrīd Krievijas mediji koncentrē uzmanību uz padomju monumentu un pieminekļu nojaukšanu, kas it kā pierāda, ka Baltijas valstis ir fašistiskas. Kad Viļņas pašvaldība nojauca pieminekli 2.pasaules kara padomju karavīriem, kas atradās Antakalna kapsētā, vietējie aktīvisti iesniedza sūdzību ANO Cilvēktiesību komitejā. Sūdzības iesniedzēji tiek saistīti ar strīdīgu reputāciju ieguvušo bijušo politiķi Aļģirdu Palecki (Algirdas Paleckis), kurš šobrīd atrodas ieslodzījumā par spiegošanu Krievijas labā.

LRT Analītiskās žurnālistikas komandas žurnāliste Rūta Juknevičūte (Rūta Juknevičiūtė) norāda, ka sūdzības iesniegšanu organizējusi Maskava un tās labā strādājošas personas.

«Pastāv propagandas portāls, kas apvieno Kremļa atbalstītājus no dažādām valstīm. Tajā pat bijušas pieejamas formas, vēstules un zvanu paraugi, ar ko bombardēt varas iestādes par padomju monumentu nojaukšanu.

Bija pat piedāvājumi palīdzēt uzrakstīt un iztulkot tekstus angļu un franču valodā. Kas notika? Lietuvas gadījumā mēs redzam, ka Palecka atbalstītāji iesnieguši sūdzību ANO komitejā,» skaidroja Juknevičūte.

Lietuvas, Polijas un Ukrainas eksperti, kas izmeklēja Krievijas dezinformācijas kampaņas, ir atraduši šo tīklu. Tā dalībnieki ceļo uz Krieviju un Baltkrieviju, veido raidījumus sociālajos tīklos un dēvē sevi par alternatīvajiem medijiem.

Analītiķis Lukass Andrukaitis (Lukas Andriukaitis) sacīja: «Krievijas propaganda ir oportūnistiska, tā spēj veikli pielāgoties, un izvēlas savus naratīvus no liela apjoma informācijas, un paņem to, kas tajā brīdī vislabāk der.»

Starp citiem līdzekļiem, kas Lietuvai ieteikti, lai cīnītos ar dezinformāciju, ir arī īpaša centra izveidošana, kas darbojas kā Lietuvā, tā koordinē sadarbību reģionāli un starptautiski. Lietuvas valdība informējusi, ka centra izveide paredzēta nākamgad. Risku vadības un krīzes novēršanas grupas vadītājs Vilmants Vitkausks (Vilmantas Vitkauskas) LRT sacīja: «Bruņotajiem spēkiem ir noteikta darba struktūra, bet ar to nepietiek. Mums jāskatās arī uz citām sfērām, citiem sektoriem: sabiedrisko, ekonomisko un enerģijas sektoru. Mēs visi zinām, ka negatīvas reakcijas var uzjundīt milzums lietu, un tādēļ centrs izmantos militārās iespējas, un piesaistīs arī citus.»

Debunk.org vadītājs Viktors Daukšs (Viktoras Daukšas) norādīja, ka Krievija ir izveidojusi viltus kontu tīklu sociālajos tīklos – tie ir profili, kas tiek izmantoti, lai popularizētu viltus ziņu lapas. «Facebook gadījumā situācija ir kļuvusi kritiska, algoritmi tiek apmuļķoti un bloķē kontus, kuru lietotāji izsaka nepatiku pret Krievijas izraisīto karu vai aicina atbalstīt Ukrainu. Tas ir ļoti skaidri redzams valstīts, kuru valodas lietotāju skaits ir mazs – Baltijas valstis, Balkānu reģions. Algoritmi ir netrenēti darbam ar mūsu valodām, un pat vismazākais mājiens uz sarkasmu liek tiem bloķēt lietotāju,» piebilda Daukšs.

Saskaņā ar pētnieku iegūtajiem rezultātiem, galvenās tēmas, ko lieto Maskava, ir idejas, ka Lietuva ir nefunkcionējoša valsts, Lietuvas ārlietu politika tai kaitē, valdība ir nestabila un nekompetenta, un Lietuva manipulē ar NATO un Eiropas Savienību, lai grautu Krieviju.

Pilnu rakstu angļu valodā lasiet šeit: https://www.lrt.lt/en/news-in-english/19/1846743/lithuania-builds-new-strategy-to-fight-russian-disinformation

Lasiet arī: BNN pēta | Lietuvā nojauks pieminekļus, bet vai jāaizliedz krievu valoda?

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas