LPV piedāvā Valsts prezidentu ievēlēt aizklātās vēlēšanās

Latvija pirmajā vietā (LPV) Saeimas frakcija rosina Valsts prezidentu ievēlēt aizklātās vēlēšanās.

Frakcija rosina grozīt Satversmi, nosakot, ka Valsts prezidentu ievēlē, aizklāti balsojot, ar ne mazāk kā 51 Saeimas locekļu balsu vairākumu. Patlaban Satversmes 36.pants nosaka, ka Valsts Prezidentu ievēlē, atklāti balsojot, ar ne mazāk kā 51 Saeimas locekļu balsu vairākumu.

Vienlaikus LPV iesniegtie grozījumi Valsts prezidenta ievēlēšanas likumā nosaka, ka likums stājas spēkā šā gada 1.maijā, tātad mēnesi pirms Valsts prezidenta vēlēšanām, kas notiks 31.maijā.

Frakcijas deputāti norāda, ka 12.Saeima, 2018.gadā, dažas dienas pirms Valsts prezidenta vēlēšanām, grozīja Satversmi, mainot prezidenta ievēlēšanu no aizklātām uz atklātām vēlēšanām. Padarot vēlēšanas procesu caurskatāmāku, LPV ieskatā, tā laika Saeimas deputāti maldīgi cerēja, ka šādi tiks vairota uzticība parlamentam. Taču sabiedrības uzticība Saeimai nav palielinājusies, tieši pretēji, uzskata LPV.

«Balsojot atklāti par Valsts prezidenta kandidātu, Saeimas deputāti ir spiesti pakļauties frakcijas disciplīnai, kas paredz, ka jābalso saskaņā ar frakcijas lēmumu.

Sods par nepakļaušanos frakcijas disciplīnai ir izslēgšana no frakcijas un kļūšana par neatkarīgo deputātu.

Kļūstot par neatkarīgo deputātu, politiķis tiek zināmā mērā  «izslēgts» no daudziem Saeimas politiskiem procesiem,» likumprojekta anotācijā saka frakcija.

LPV vērtējumā, grozījumi dos deputātam iespēju netraucēti un neietekmēti balsot par to Valsts prezidenta kandidātu, ko viņš uzskata par piemērotāko augstajam amatam. 

LPV iesniegtos grozījumus varētu jau skatīt ceturtdienas Saeimas sēdē.

Lasiet arī: BNN fokusā | Ieguldot 700 miljonus, Ignitis mums sola lētāku elektrību

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas