Merkele: Man nebija pietiekami daudz varas, lai ietekmētu Putinu

Bijusī Vācijas kanclere Angela Merkele (Angela Merkel) aizstāvējusi savu pozīciju attiecībā uz Krieviju pirms iebrukuma Ukrainā un norādījusi, ka viņai nebija pietiekami liela ietekme, raksta britu raidorganizācija BBC.

Merkele stāstīja, ka 2021.gada vasarā centās sasaukt Eiropas valstis uz sarunām ar Krievijas un Francijas prezidentiem, tomēr tam ir pietrūcis politiskās ietekmes. «Visi zināja – rudenī viņa būs prom,» Merkele teica izdevumam Spiegel. Pēc četriem amata termiņiem Merkele atstāja savu vietu 2021.gada decembrī, un pirms tam, augustā, bijusī kanclere devās pēdējā oficiālajā vizītē uz Maskavu.

Viņa atceras: «Sajūta bija nepārprotama – politikā Man vairs nav ietekmes. Un Putinam ir svarīgs tikai spēks.»

Zīmīgi, ka uz pēdējo tikšanos ar Merkeli Vladimirs Putins uzaicināja arī Krievijas ārlietu ministru Sergeju Lavrovu. Pirms tam visas tikšanās noritēja divatā. Atskatoties uz Krievijas iebrukumu Ukrainā, kas sekoja nedēļām ilgai militārai aktivitātei pie Ukrainas robežas, duadzi uzskata, ka Merkeles un citu Eiropas Savienības valstu līderu nostājai pret Kremļa politiku bija jābūt stingrākai. Kristīgo demokrātu pārstāvis Roderiks Kīseveters (Roderich Kiesewetter) ir starp tiem, kas uzskata, ka Putina mērķis bija vājināt un šķelt Eiropu, un Merkele ir pārāk paļāvusies uz maigu attieksmi. Viņš norādījis, ka pirms Krievijas iebrukuma Vācija ir bijusi pārāk atkarīga no Krievijas gāzes.

Savukārt Merkele intervijā Spiegel norādīja, ka viņas nostāja Minskas miera sarunās deva laiku Kijivai sagatavoties aizstāvībai. Minskas sarunās pēc Krimas aneksijas 2014.gadā un hibrīdkara uzsākšanas Donbasā tika panākts pamiers, tomēr netika ieviesta atbruņošanās un starptautiska uzraudzība.

Merkele sacīja, ka nenožēlo aiziešanu no amata, jo juta, ka viņas valdība nespēj panākt progresu ne tikai jautājumā par Ukrainu, bet arī par konfliktiem Moldovā, Gruzijā, Sīrijā un Lībijā. Visos konfliktos ir iesaistīta Krievija.

Putinu un Merkeli vieno pieredze Austrumvācijas komunisma režīmā. Merkele ir augusi Austrumvācijā, un Putins tur bija VDK aģents. Putins tekoši runā vācu valodā, savukārt Merkelei ir krievu valodas pamatzināšanas.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas