Moldovas reģions gatavojas viedokļu sadursmēm ar eiropeiski orientēto valdību

Prokrieviskā Moldovas reģiona Gagauzijas asambleja apstiprināja vietējā līdera vēlēšanu rezultātu, un tas novedis pie viedokļu sadursmes ar eiropeiski orientēto valdību, raksta aģentūra Reuters.

Moldova, kura atrodas starp Ukrainu un Rumāniju, nosodījusi Krievijas iebrukumu Ukrainā, un apsūdzējusi Maskavu centienos graut prezidentes Maijas Sandu administrāciju.

Moldovas dienvidu reģionā Gagauzijā ievēlēts jauna baškane jeb līdere, un vēlēšanās piedalījās tikai prokrieviski kandidāti, līdz ar to saprotams, ka reģions vēlēsies nostiprināt saikni ar Maskavu. Gagauzijas asambleja apstiprinājusi vēlēšanu rezultātus.

Moldovas premjerministrs un citas amatpersonas norādījušas, ka centrālās varas iestādes centīsies anulēt vēlēšanu rezultātu, ņemot vērā plašos pārkāpumus procesā. Premjerministrs Dorins Rečeans sacīja, ka rezultāti ir neskaidri:

“Policija un prokuratūra ir paziņojusi par vēlēšanu gaitā konstatētiem pārkāpumiem.”

Gagauzijas jaunā baškane ir Jevgeņija Gutula, kura vēlas turpināt draudzību ar Maskavu. Viņa pārstāv prokremliskā uzņēmēja Ilana Šora partiju, kas jau mēnešiem Moldovā rīko pret valdību vērstus protestus, pieprasot Sandu atkāpšanos.

Vairāk nekā 30 gadus kopš neatkarības iegūšanas Moldova ir sadzīvojusi ar prokrievisko Piedņestras reģionu valsts austrumos un atkārtotajiem šķelšanās mēģinājumiem Gaugāzijā, kuru pamatā apdzīvo Krievijas Pareizticīgajai baznīcai piederīgi etniskie turki.

Kad Gagauzijas asambleja atklātā balsojumā apstiprināja vēlēšanu rezultātus, pie ēkas pulcējās simtiem portestētāju, kas izkliedza saukli: “Nost ar diktatūru! Nost ar Maiju Sandu!”

Gaidāms, ka Moldovas Konstitucionālā tiesa trešdien, 17.maijā, izdos rīkojuma par Šora partijas aizliegšanu. Šors, kurš šobrīd mitinās Izraēlā, aprīlī klāt neesot tika notiesāts uz 15 gadiem cietumā par saistību ar viena miljarda dolāru zādzību no Moldovas bankām 2014.-2015.gadā. Šis apjoms ir līdzvērtīgs astotajai daļai no tā brīža valsts iekšzemes kopprodukta.

Lasiet arī: ES nosūtīs misiju uz Moldovu

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas