Muitas novērsusi vairāk nekā 3000 sankciju pārkāpumus

Kontrolējot Eiropas Savienībā pret Krieviju un Baltkrieviju noteikto sankciju ievērošanu, Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvalde no 2022.gada marta līdz decembra vidum 3040 gadījumos konstatēja pārkāpumus un liedza eksportēt, importēt vai pārvietot tranzītā noteiktu veidu preces uz šīm valstīm vai no tām.

VID ziņo, ka deviņos mēnešos muitas amatpersonas ir veikušas aptuveni 120 200 dokumentu kontroļu un vairāk nekā 3 400 muitas fiziskās kontroles pasākumu. Minētajos vairāk kā trīs tūkstošos gadījumu eksporta aizliegums piemērots precēm, kas piemērotas izmantošanai transporta, enerģētikas, telekomunikācijas un citās nozarēs: daudzfunkcionālām darbmašīnām, transformatoriem, iekārtu rezerves daļām, transportlīdzekļiem, turboreaktīvajiem dzinējiem un dažādiem mehānismiem.

Novērsti mēģinājumi izvest no ES medicīnas aprīkojumu, ķīmiskos produktus, automašīnu rezerves daļas, ugunsdzēšanas aprīkojumu, papīra, kartona un citu preču kravas.

Tāpat muita liedza eksportēt luksusa priekšmetus, kaM pārsnieGTA noteiktā robežvērtībā – vieglās automašīnas, motociklus, kafijas aparātus, pulksteņus, apavus un citas preces.

Atbilstoši regulās noteiktajam fiziskām personām uz Krieviju un Baltkrieviju jebkuras Eiropas Savienības dalībvalsts oficiālās valūtas banknotes atļauts izvest samērīgā apmērā tikai personīgo ceļojuma vajadzību nodrošināšanai. Kontrolējot šo noteikumu ievērošanu, 194 gadījumos konstatēti mēģinājumi no ES nelikumīgi izvest skaidru naudu.

Savukārt importa aizliegums piemērots kravām ar tādām sankcijām pakļautām precēm kā koka izstrādājumi, mēbeles, koksnes granulas un briketes, dzelzs un tērauda izstrādājumi, transportlīdzekļi un to rezerves daļas, papīrs un citu preču kravām.

Visbiežāk muita konstatē mēģinājumus apiet sankcijas, izmantojot neatbilstošus Kombinētās nomenklatūras (KN) preču kodus vai norādot samazinātu vērtību luksusa precēm. Vairākos gadījumos konstatēts, ka kravai sagatavoti dubultie pavaddokumentu komplekti ar atšķirīgu informāciju par saņēmēju un piegādes adresi, kas apliecina, ka patiesībā prece tiek izvesta uz Krieviju.

Līdztekus citiem pienākumiem sankciju izpildes kontrole šogad ir viena no VID muitas iestāžu svarīgākajām prioritātēm. Tā radījusi būtisku darba apjoma pieaugumu. Muita veic kontroles pasākumus galvenokārt sektorālo sankciju īstenošanai, taču nodrošina arī finanšu sankciju īstenošanu attiecībā uz personām, uzņēmumiem. Eiropas Savienība ir noteikusi plašas sektorālās sankcijas, piemēram, sarakstos ar precēm, kas Krievijai rada ievērojamus ieņēmumus un ko aizliegts importēt, iekļauti apmēram 600 KN kodi, bet eksporta aizliegums piemērojams precēm, kas varētu veicināt Krievijas rūpniecības jaudas palielināšanu, – ap 1200 KN kodu.

VID atgādina, ka ikvienam uzņēmumam pirms darījumiem ar jebkuru sadarbības partneri ir jāveic pilnīga un efektīva pārbaude, lai izvairītos no sadarbības ar personu, pret kuru ir noteiktas Latvijas Republikas nacionālās, ES, Apvienoto Nāciju Organizācijas Drošības padomes vai ASV Ārvalstu aktīvu kontroles biroja sankcijas.

Lasīt arī: Muita šomēnes atklāj 150 000 kontrabandas cigarešu

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas