Mūziķi tur aizdomās kā RD fiktīvi nodarbināto

TV3 raidījumam Nekā personīga izdevies iegūt plašāku informāciju par to, kā laikā no 2012. līdz 2019.gadam ar partijām Saskaņa un Gods kalpot Rīgai saistīti politiķi, partijas biedri un arī viņu radinieki saimniekojuši Rīgas domes (RD) struktūrā – Rīgas tūrisma attīstības birojā (RTAB).

Raidījums skaidro, ka KNAB prokuratūrai aizvadītajā nedēļā nodeva lietu par tā saucamajiem Rīgas domes fiktīvajiem darbiniekiem. Izmeklētāji pagaidām no jebkādiem komentāriem atsakās. Taču Nekā personīga ir no citiem avotiem zināms, ka šajā lietā starp fiktīvajiem RTAB darbiniekiem figurē dziedātājs Ainars Mielavs, RD eksdeputāta Sanda Bergmaņa sieva un māte, tāpat arī žurnāliste Ksenija Zagorovska.

Tāpat par iespējams fiktīvu nodarbinātību Rīgas satiksmē tiesā divus bijušos kādreizējā RD priekšsēdētāja Ušakova šoferus. Ušakovs lietu sauc par absurdu.

Raidījums atgādina, ka 2019.gada 13.maija RTAB telpās ieradās KNAB darbinieki, lai veiktu kratīšanas. Pamats – pastāvēja aizdomas ka biroja darbinieki izkrāpuši pašvaldības līdzekļu un viltojuši dokumentus. RTAB lietas izmeklēšanas gaitu var sadalīt trijos posmos.

Pirmais, kas ir arī plašākais un sarežģītākais, – vai un kā Rīgas Tūrisma attīstības birojs izmantots, lai apmaksātu Saskaņas priekšvēlēšanu kampaņas tēriņus.

Atslēgas figūra izmeklēšanas darbībās ir Lucs Meijers – komunikācijas un sabiedrisko attiecību konsultants no Vācijas. Viņš esot veidojis kampaņu Vācijas bijušajai kanclerei Angelai Merkelei. Lucs bijis idejas autors melnbaltajām priekšvēlēšanu fotogrāfijām, kas rotāja Rīgas Satiksmes” autobusus. Bieži uzturējies partijas birojā Spīķeros Maskavas ielā. Viņš bija klāt arī Saskaņas kongresā Melngalvju namā.

Vācu konsultants Lucs Meijers redzams arī video, kad mēnesi pirms vēlēšanām Nils un Iveta Ušakovi viesojas Berlīnē, tiekoties ar vietējiem politiķiem un vēlētājiem. KNAB uzgājis vairākus maksājumus, ko tieši laikā pirms vēlēšanām RTAB veicis Meijeram un vairākiem viņa sadarbības partneriem Spānijā un Zviedrijā.

no RTAB izskaitīto Maksājumu kopsumma varĒtu pārsniegt 300 tūkstošus eiro.

Kā liecina vairāku avotu teiktais, šobrīd šajā izmeklēšanas daļā nav novērojama īpaša virzība. Vācijas drošības dienesti, asistējot KNAB cilvēkiem, 2019.gadā Luca birojā veica kratīšanu. Izkratīja arī Luca sadarbības partnerus Zviedrijā un Spānijā. Tika izņemti vairāki dokumenti. Bet tiem šo gadu laikā Latvijas izmeklētājiem tā arī nav izdevies piekļūt. joprojām notiekot Luca advokātu tiesvedība Vācijas tiesā par to, vai šāda kratīšana bija likumīga. Kratīšanās izņemtie materiāli tikmēr atrodas Vācijas tiesībsargu rokās. Ja KNAB izdotos pierādīt, ka šādi apmaksāta nevis Rīgas reklamēšana, bet politiskie konsultanti partijai Saskaņa, tas būtu smags likuma pārkāpums.

Otrais izmeklēšanas virziens ir saimnieciskie darījumi, par kuriem atzinumu sniegusi arī Valsts kontrole. Tā secinājusi, ka

biedrībās un nodibinājumos RD izšķērdējusi vairāk nekā 20 miljonus eiro rīdzinieku naudas.

RTAB darbiniekiem pa labi un kreisi pirktas dāvanu kartes, apmaksāti ceļojumi pat darbinieku ģimenes locekļiem, muzeju apmeklējumi un citas izklaides. Kad vēl pirms KNAB sāktās izmeklēšanas savā revīzijā Valsts kontrole lūgusi pamatot kāda darbinieka izdevumus komandējumiem, restorānu apmeklējumiem, ziedu, alkohola, pārtikas produktu un pat dzintara kaklarotu pirkšanai, šādi dokumenti nebija atrodami. Arī par šo izmeklēšanas virzienu līdz šim no KNAB publiskas ziņas nav saņemtas.

Trešais virziens izmeklēšanā ir tas, ko KNAB šonedēļ nodeva prokuratūrai – lieta par tā saucamajiem Rīgas domes fiktīvajiem darbiniekiem. Nekā personīga un arī citi žurnālisti bija izskaitļojuši daudzus Saskaņas, kā arī Gods kalpot Rīgai cilvēkus, kuri «uz papīra» skaitījās pieņemti darbā RTAB, bet visticamāk savus pienākumus nepildīja. Vai arī darba pienākumi bija formāli – piemēram, pārpublicēt tobrīd nodibinājuma Rīga.lv veidotajā portālā citu mediju jau uzrakstītas ziņas un rakstus.

Šobrīd KNAB rosina kriminālvajāšanu sākt pret astoņiem cilvēkiem. Tie ir agrākie domnieki un Rīgas tūrisma attīstības biroja valdes locekļi – saskaņietis Maksims Tolstojs un no Gods Kalpot Rīgai ievēlētā Vita Jermoloviča. Viņi tiek vainoti, ka atbalstījuši sešus fiktīvos darbiniekus, kuri izkrāpuši finanšu līdzekļus lielos apmēros – kopā 280 822 eiro.

Algas fiktīvajiem darbiniekiem laika posmā no 2012 līdz 2014.gadam bijušas ap 1400 eiro. Bet vēlāk pat pārsniegušas 2000 eiro «uz papīra». 2018. gadā Rīgas tūrisma attīstības birojā strādāja 39 darbinieki. No viņiem 15  bija saskaņieši, kuri lielākajā daļā noformēti kā dažādu projektu vadītāji.

Jau 2017.gadā Nekā personīga ziņoja, ka Ušakova un Andra Amerika partiju biedri iekārtojušies labi apmaksātās darba vietās. Vēl neredzētu rokādi bija veikusi saskaņieša Sandra Bergmaņa sieva un māte. Kad sieva devās bērna kopšanas atvaļinājumā, viņas vietu Rīgas tūrisma attīstības birojā pārmantoja deputāta māte. Abas ir starp tām personām, pret kurām KNAB aicina sākt kriminālvajāšanu.

Kriminālvajāšanu KNAB aicina sākt arī pret Rīgas tūrisma attīstības biroja darbinieci Anželiku Sergejevu. Viņa uzrakstīja atlūgumu dažas dienas pirms tam, kad Sergejevu par iespējams fiktīvu nodarbinātību gatavojās intervēt Valsts kontroles revidenti.

Cita projektu vadītāja – Darja Tiščenko gadiem strādājusi Saskaņas Saeimas frakcijā un bijusi par spiegošanu Krievijas labā notiesātā eksdeputāta Jāņa Ādamsona palīdze. Paralēli arī spējusi apvienot darbus RD sabiedrisko attiecību daļā, kā arī RTAB, kur trijos gados kopā saņēmusi ap 50 tūkstoš eiro. Arī viņas darba vietu dome likvidēja pēc Valsts kontroles pārbaudes, un arī pret Tiščenko KNAB aicina sākt kriminālvajāšanu.

Kā projektu vadītāja Rīgas tūrisma attīstības birojā bijusi pieņemta arī žurnāliste Ksenija Zagorovska. Viņa savulaik vēlēšanās kandidējusi no PCTVL. Divas reizes saņēmusi Krievijas vēstniecības Rīgā organizētā žurnālistu konkursa Dzintara spalva balvas. Viņas vārds joprojām atrodams Jāņa Urbanoviča grāmatu tulkotāja Jura Paidera vadītās Latvijas Žurnālistu savienības valdē. Zagorovska piedalījusies arī drošības dienestu redzes lokā nonākušās organizācijas Format A3 pasākumos, kas no Krievijas uz Rīgu aicināja politologus, kuri apšaubīja Latvijas neatkarību. Un šobrīd viņa ir palīdze Eiropas Parlamenta deputātam Amerikam. Visas nedēļas laikā Zagorovsku nebija iespējams sazvanīt.

[Savukārt LTV raidījums De facto ziņo, ka Zagorovska, bijusī krievu laikraksta Čas galvenā redaktore, esot saņēmusi vislielāko summu – apmēram 80 tūkstošus eiro. Viņas tālrunis bija izslēgts, tāpēc raidījums pieļāva, ka Zagorovska gatavojas tiesvedībai, jo februāra sākumā ir noslēgusi ar vīru līgumu par visas mantas šķirtību – BNN.]

Eirodeputāts uz Nekā personīgi jautājumu, vai nevajadzētu «pārskatīt šo kandidatūru», atbildēja: «Viņa nav notiesāta, viņai ir izvirzītas pretenzijas. Par to es vispār neesmu lietas kursā, jūs par mani labāk to zinat. Jo man tādas informācijas vēl nav. Bet, ja konkrēti iet runa par Kseniju Zagorovsku, viņa atbild par daļa no manas komunikācijas Latvijā ar krievvalodīgiem cilvēkiem, un es esmu ļoti apmierināts ar viņas darbu. [..]

Viņa ir informējusi, ka viņa bijusi… Sniegusi savus paskaidrojumus. Nu un man pilnā apmērā šobrīd ir skaidrs, ka viņa ir strādājusi. Viņa neatzīst šos apvainojumus vai šos aizrādījumus, kurus veici KNAB. Bet tur jau tiksim skaidrībā.»

Sestais šaubīgais RTAB darbinieks ir Latvijā plaši pazīstamais mūziķis Ainars Mielavs. Viņš izpelnījās plašu kritiku pēc tam, kad uzstājās Ušakova vadītās RD rīkotajā 9.maija sarīkojumā pie Pārdaugavas pieminekļa.

Nekā personīga zināms, ka Mielavs no 2012 līdz 2014.gadam bijis noformēts kā Rīgas tūrisma attīstības biroja darbinieks,

algu saņēmis, bet biroja darbinieki apliecina, ka darbā nav redzēts.

Sazvanīts, mūziķis bija mazrunīgs, un uz žurnālista Jānis Krēvica jautājumu tikai divreiz paziņoja «Man diemžēl nav nekādas informācijas. Nav sniegta un es neko nevaru atbildēt. Nevaru komentēt šobrīd.»

[De facto ziņoja, ka Mielavam kā valdes asistentam apmēram 1500 eiro mēnešalgu RTAB maksāja divus gadus – no 2012.līdz 2014.gada pavasarim. Pirms tam viņš divus gadus pēc kārtas – 2010.un 2011.gadā – uzstājās tā sauktās Uzvaras dienas svinībās pie šobrīd nojauktā monumenta Uzvaras parkā. Pasākumus rīkoja ar Saskaņu un tās līderi, toreizējo RD priekšsēdētāju Ušakovu cieši saistītā biedrība 9maijs.lv.

Tagadējā Saskaņas līdzpriekšsēdētāja, bijusī Rīgas domes un Saeimas deputāte Regīna Ločmele bija RTAB valdes locekle no 2015.gada vidus līdz 2018.gada beigām. Par to, ka Mielavs bijis RTAB darbinieks, viņa uzzinājusi tikai no De facto. Bergmaņa radinieces nepazīstot, taču par Zagorovsku un Tiščenko esot pārliecināta, ka savas apmēram pusotru tūkstoti eiro lielās mēnešalgas abas bija pelnījušas – BNN.]

No lielās RTAB lietas izdalīts vēl viens atsevišķs process par krāpšanu un krāpšanas atbalstīšanu, kas nodots Pārdaugavas tiesai. Lieta jau tiek skatīta kopš 2021.gada. Tajā apsūdzēti 3 cilvēki. Stāsts ir par diviem agrākā mēra Nila Ušakova šoferiem, kuri vairākus gadus izmeklētāju prāt «uz papīra» skatījušies un saņēmuši algu arī kā tehniskie darbinieki Rīgas satiksmē. Kā iepriekš rakstīja KNAB, divas personas tika «fiktīvi nodarbinātas pašvaldības kapitālsabiedrībā un no tās prettiesiski izkrāpušas gandrīz 250 tūkstošus eiro (246 767,70 eiro)». Savukārt trešā persona, iespējams, būdama informēta par šo visu, to slēpa un atbalstīja.

Kā liecina Pārdaugavas tiesas kalendāra informācija, šajā lietā figurē Andris Saulītis un Juris Kukuls kā arī bijušais Rīgas satiksmes tehniskā atbalsta direktors Ingvars Šnikvalds. Šajā lietā nākamā tiesas sēde ir nozīmēta 21.martā.

Bijušais RD priekšsēdētājs Ušakovs raidījumam īsziņā apstiprināja, ka Saulītis un Kukuls ir strādājuši par viņa autovadītājiem. Plašāk par šo procesu viņš neko nezinot. Neesot arī informācijas, kādus precīzi pienākumus šoferi pildījuši no RD darba brīvajā laikā. Ušakovs uzskata, ka darba grafiks bijis tāds, ka abi šoferi būtu varējuši strādāt arī citur. Savus bijušos padotos Ušakovs dēvē par godprātīgiem un likumpaklausīgiem pilsoņiem. Viņš lietu sauc par absurdu un cer, ka tā drīz tiks izbeigta.

Lasiet arī: EP korupcijas skandalā iesaistīts bijušais Latvijas diplomāts Mamedovs

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas