Nākamajam latviešu valodas pārbaudījumu posmam līdz šim reģistrējušies 2171 Krievijas pilsoņi

Līdz 19.jūnijam saņemts 2171 iesniegums no Krievijas pilsoņiem, lai reģistrētos nākamajam latviešu valodas pārbaudījumu posmam, informē Valsts izglītības satura centrs (VISC).

Visvairāk pārbaudījumam reģistrējušies Rīgā – 1003 Krievijas pilsoņi.

Daugavpilī valsts valodas pārbaudei reģistrējušies 809 pilsoņi, bet Liepājā – 359.

VISC direktore Liene Voroņenko Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijā trešdien izteica prognozi, ka lielāks saņemto iesniegumu skaits gaidāms jūnija beigās, kad reģistrācija tuvosies noslēgumam.

Pirmreizējai valsts valodas pārbaudei var reģistrēties līdz 30.jūnijam, savukārt latviešu valodas pārbaudi varēs kārtot laikā no šī gada 1.jūlija līdz 13.augustam. 

Atkārtotai pārbaudei no 1.augusta līdz 31.augustam būs jāreģistrējas arī tiem Krievijas pilsoņiem, kuriem neizdevās iegūt nepieciešamo punktu skaitu pirmajā pārbaudes kārtošanas reizē no šī gada 11.aprīļa līdz 22.maijam. Pēc VISC sniegtās informācijas tie ir 3549 pilsoņi jeb 49,6% no tiem, kas ieradās uz pārbaudi.

Lielākās problēmas pārbaudes kārtotājiem sagādājusi rakstīšanas daļa, vienlaikus nevarot teikt, ka pārbaudījumā būtu nepamatoti augstas prasības, uzskata Voroņenko. 

Atkārtoti pārbaude būs jākārto no 4.septembra līdz 30.novembrim. 

Voroņenko noliedza atsevišķu deputātu paustās bažas par to, ka pārbaudei nepiesakās vecāka gadagājuma cilvēki, jo neesot novērotas izteiktas atšķirības starp kārtotāju vecuma posmiem.

Latviešu valodas pārbaudei piesakās arī ukraiņi. Visbiežāk viņi izvēlas kārtot pārbaudi A1 līmenī. Pašlaik pārbaudei jau ir reģistrēti vairāk nekā 100 interesenti, bet precīzāki dati būs pieejami jūlijā, norādīja Voroņenko.

Prasība par valsts valodas pārbaudi uzturēšanās atļaujas saņemšanai pamatā skar tos Latvijas iedzīvotājus, kas savulaik ir izvēlējušies nevis iegūt Latvijas pilsonību, bet gan pieņemt Krievijas pilsonību.

Lai atvieglotu iesniegumu par reģistrēšanos pārbaudei iesniegšanu, turpmāk tiks nodrošināta reģistrēšanās pārbaudei tikai elektroniski vai pa pastu. Iesnieguma veidlapa par reģistrēšanos pārbaudei ir pieejama VISC mājaslapā. Savukārt ar 2024.gada 1.janvāri pārbaudei varēs reģistrēties, izmantojot e-pakalpojumu portālu Latvija.lv. Līdz šim persona iesniegumu par pārbaudes kārtošanu varēja iesniegt, tikai ierodoties centrā klātienē.

Tiem Krievijas pilsoņiem, kas saņēmuši pastāvīgās uzturēšanās atļauju un līdz šī gada 1.septembrim nesniegs apliecinājumu par valsts valodas apguvi vai par noteiktu atkārtotu pārbaudi līdz 30.novembrim, uzturēšanās atļauja pēc 1.septembra vairs nebūs derīga.

Lasiet arī: AM turpina Latvijā ieviest visaptverošas valsts aizsardzības sistēmu

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas