Būvniecības nozares ģenerālvienošanās komitejas locekļi no Latvijas Būvuzņēmēju biedrības, Latvijas Ceļu būvētāja un Latvijas Būvnieku asociācijas šodien, 20.decembrī, balsoja pret minimālās algas celšanu, informē Latvijas Būvniecības nozares arodbiedrība (LBNA).
Būvniecības nozares ģenerālvienošanās no 2019.gada 3.novembra nosaka, ka būvniecībā nodarbināto minimālā mēneša alga ir 780 eiro un stundas likme 4,67 eiro.
Lai ģenerālvienošanās atbilstu nozares vajadzībām, tās slēdzēji ir paredzējuši ģenerālvienošanās pušu komitejas izveidi. Komitejas sastāvā ir četri pārstāvji no katras puses – četri arodbiedrības pārstāvji un četri darba devēju pārstāvji. Savukārt, lai palielinātu minimālo algo ir nepieciešams vienbalsīgs komitejas balsojums.
Kā informē LBNA, šī gada 20.decembrī komiteja sanāca uz sēdi, lai lemtu par Latvijas Būvniecības nozares arodbiedrības priekšlikumu grozīt ģenerālvienošanās nosacījumus. Priekšlikums paredzēja minimālās mēneša algas celšanu būvniecībā nodarbinātajiem līdz 930 euro un minimālās stundas likmes celšanu līdz 5,57 eiro ar 2023.gada 1.aprīli, taču šis priekšlikums netika vienbalsīgi apstiprināts.
Tāpat LBNA norāda, ka vienošanās par šī brīža minimālo algu nozarē tika panākta četrus gadus atpakaļ, izmantojot 2016.gada datus, kas vairs neatbilst būvniecības nozares situācijai.
LBNA ieskatā, lēmums necelt minimālo algu būvniecības nozarē nozīmē veicināt ēnu ekonomikas augšanu, darba spēka trūkumu un negodīgu konkurenci nozarē.
Vienlaikus arodbiedrība uzsver, ka būvniecības nozarē ir augstākais ēnu ekonomikas īpatsvars –31,2%.
Tāpat sešu gadu laikā inflācija ir samazinājusi minimālās algas reālo kāpumu gandrīz uz pusi. Minimālā alga ir tieši saistīta ar galveno ēnu ekonomikas komponenti, kas ir aplokšņu algas. Nozares darba devēji sūdzas par kvalificēta darba spēka trūkumu.
Tāpat LBNA uzsver, ka minimālā alga ir būtisks mehānisms, kā piesaistīt darbiniekus un studentus nozarei. Divu stundu lidojuma attālumā minimālā alga būvniekiem ir 2,3 līdz 3,5 reizei lielāka (12,85–19,42 eiro stundā).
Ģenerālvienošanās parakstītāji jau pirms diviem gadiem maksāja LBNA piedāvāto minimālo algu.