Nedēļa Lietuvā | Lietuva apsver iesaldēto Krievijas aktīvu izmantošanu. Saņem NATO samitam paredzētās automašīnas

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičus), speciāli BNN.

Šajā nedēļā Lietuvas tiesa ir noraidījusi Ryanair un WizzAir prasības apturēt Viļņas lidostas jauno tarifu piemērošanu, savukārt Lietuvas prezidents aicinājis Eiropas Savienību (ES) vienoties par 10.sankciju kārtu pret Krieviju.

Lietuvas glābēji dodas palīgā uz Turciju

Ceturtdien, 9.februārī, uz Turciju devās 42 cilvēku komanda no Lietuvas glābšanas dienestiem, lai palīdzētu meklēšanas un glābšanas darbos zemestrīces izpostītajos reģionos. Komandu veido 34 ugunsdzēsēji, pieci mediķi un trīs kinologi no Lietuvas Robežsardzes. Lietuvas Ugunsdzēsības un glābšanas dienests norādīja, ka Turcijas kolēģi novirzīs lietuviešus uz vietām, kur nepieciešama palīdzība. Komanda Turcijā strādās divas nedēļas. Lietuva uz zemestrīces skarto valsti nosūtījusi arī 90 teltis, 50 sildītājus, 1000 gultaveļas komplektus, 1000 spilvenus, 7700 segas un medicīnas preces no valsts rezervēm.

ES komisārs un Lietuvas amatpersonas diskutē par iesaldētajiem Krievijas aktīviem

ES tieslietu komisārs Didjē Reinderss (Didier Reynders) 9.februārī Viļņā ticies ar Lietuvas premjerministri Ingrīdu Šimonīti (Ingrida Šimonytė) un Lietuvas tieslietu ministri Evelīnu Dobrovoļsku (Ewelina Dobrowolska), un apsprieda iespējas izmantot iesaldētos Krievijas aktīvus, lai kompensētu Ukrainai nodarītos postījumus un palīdzētu atjaunot valsti. Šimonīte un Reinderss arī apsprieda atbalstu Kijivai un starptautisko reakciju uz Krievijas militāro agresiju un pastrādātajiem kara noziegumiem Ukrainā. Ministre uzsvēra, ka ir svarīgi runāt par konkrētiem soļiem, lai panāktu, ka iesaldētie Krievijas aktīvi tiek izmantoti, lai izmaksātu kompensācijas Ukrainas iedzīvotājiem.

Martā atsāksies tiešie lidojumi no Viļņas uz Briseli

Lietuvas transporta un komunikācijas ministrs Marjus Skodis (Marius Skuodis) 9.februārī informēja, ka martā Brussels Airlines atsāks 2022.gada rudenī pārtrauktos tiešos lidojumus starp Viļņu un Briseli, un būs pieejams vairāk reisu nekā iepriekš. Ministrs piebilda, ka viņam nav informācijas par to, kādēļ beļģu uzņēmums pārtrauca lidojumus. Lietuvas lidostas (LTOU) pagājušā gada septembrī ziņoja, ka Brussels Airlines no 28.oktobra pārtrauc tiešo lidojumu izpildi, bet jau tad norādīja, ka pārvadātājs atsāks reisus pavasarī.

LTG Cargo 2022.gadā piedzīvojis kravu samazinājumu par 39%

Lietuvas dzelzceļa (LTG) kravu pārvadājumu atzars LTG Cargo 8.februārī ziņoja, ka 2022.gadā pārvadāti 39 miljoni tonnu kravu, kas ir par 20 miljoniem tonnu (39%) mazāk nekā 2021.gadā. Tomēr kravu apjoms par 4,5 miljoniem tonnu pārsniedz plānoto. Uzņēmums apjoma kritumu saista ar sankcijām pret Krieviju un Baltkrieviju. Atsevišķi klienti nolēmuši atteikties no kravu ievešanas no agresorvalsts, un arī LTG Cargo spēris soļus, lai samazinātu saikni ar Krieviju un Baltkrieviju. Uzņēmuma vadītāja Egle Sime (Egle Sime) sacīja, ka LTG Cargo bija jāmeklē jauni risinājumi un jāpiesaista jaunas kravas pēc tam, kad Krievija iebruka Ukrainā. Uzņēmums sāka kravu pārvadājumus no Vācijas, starp Lietuvu un Ukrainu, un pārplānoja transporta plūsmu Lietuvā.

LTOU meklēs būvniekus Kauņas lidostas paplašināšanai

Lietuvas gaisa satiksmes operators LTOU plāno gada pirmajā ceturksnī izsludināt konkursu, lai meklētu būvnieku 30 miljonu vērtajam Kauņas lidostas pasažieru termināļa projektam. Būvniecības darbiem jāsākas 2023.gada beigās, kas ir ātrāk, nekā līdz šim bija plānots.

Litgrid norāda, ka kaimiņvalstis nepiedalīsies svarīgā pārbaudē

Lietuvas elektrotīklu operatora Litgrid vadītājs Rokas Maišulis (Rokas Maisiulis) 7.februārī informēja, ka Latvijas un Igaunijas elektrotīklu operatori nepiedalīsies aprīlī plānotajā Lietuvas energosistēmas izolētās darbības pārbaudē. Visas trīs Baltijas valstis joprojām ir daļa no postpadomju IPS/UPS sistēmas, kas saukta arī par BRELL loku, un iekļauj arī Krieviju un Baltkrieviju. Lietuva, kas plāno iespējami ātri atvienoties no Krievijas un Baltkrievijas elektrotīkliem un pieslēgties rietumeiropas tīkliem, ir atkarīgi no pārējo divu valstu lēmuma. Maišulis sacīja, ka, ja Latvijā un Igaunijā būtu spēcīga politiskā griba, būtu iespējams kopīgi atslēgties no BRELL sistēmas.

Lietuvas prezidents aicina vienoties par sankcijām pret Krieviju

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) 7.februārī piedalījās virtuālajā Eiropas Padomes sanāksmē un aicināja ES valstis pēc iespējas ātrāk vienoties par 10.sankciju paketi pret Krieviju un astiprināt esošās sankcijas pret Baltkrieviju. Nausēda arī ziteica cerību, ka ES samitā Briselē būs iespēja auglīga diskusija par Ukrainas uzņemšanu blokā, Krievijas atbildību par kara noziegumiem Ukrainā, kā arī iesladēto Krievijas aktīvu izmantošanu kara seku novēršanai. Sanāksmē tika apspriesti arī ekonomiskie un migrācijas jautājumi.

Ryanair un WizzAir protestē pret Viļņas lidostas jaunajiem tarifiem

Īrijas uzņēmums Ryanair un Ungārijas WizzAir vērsušie tiesā saistībā ar Viļņas lidostas jaunajiem tarifiem, kas stājās spēkā gada sākumā, bet LTOU norādīja, ka abi gaisa satiksmes operatori bieži apstrīd tarifus arī citās valstīs. Ryanair un WizzAir norādījuši, ka jaunie tarifi ir nepamatoti, un notiek sūdzības izskatīšana. Tikmēr tiesa noraidījusi operatoru prasību aizturēt jauno tarifu stāšanos spēka līdz galīgā lēmuma paziņošanai. Lidosta uzskata, ka abu uzņēmumu sūdzībām nav pamatojuma, un cer, ka tās tiks pēc iespējas ātrāk izskatītas un noraidītas.

Lietuvas policija saņem 12 automašīnas NATO samita kārtības nodrošināšanai

Lietuvas policija gatavojas 11. – 12.jūlijā plānotajam NATO samitam Viļņā, un iegādājusies 12 jaunas automašīnas. Policija pavadīs oficiālās autokolonnas, un nodrošinās netraucētu un drošu pārvietošanos pa ceļiem. Jaunie BMV 530d xDrives iegādāti par 666 600 eiro ar PVN. Policija turpinās šīs automašīnas izmantot arī pēc samita. Šobrīd Lietuvas policijas autoparkā ir 1700 transportlīdzekļi.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas