Nedēļa Lietuvā | Seima vicespīkeris aicina nosaukt uzņēmumus, kas sadarbojas ar Krieviju

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičus), speciāli BNN.

Šajā nedēļā Lietuvas Aizsardzības ministrija rosinājusi saīsināt obligātā militārā dienesta laiku līdz sešiem mēnešiem, savukārt Satiksmes ministrija ar Lietuvas Dzelzceļu noslēgusi līgumu uz desmit gadiem.

Lietuvas ekonomiskais noskaņojums decembrī pasliktinājies

Lietuvas ekonomiskais noskaņojums, kas norāda ražotāju, patērētāju un investoru uzticību valsts ekonomikai, jau novembrī noslīdēja līdz 14,8 punktiem, un decembrī nonācis vēl zemāk, līdz 11,9 punktiem. Tas iezīmē septīto mēnesi pēc kārtas, kad ekonomiskais noskaņojums pazeminās. Karš Ukrainā un augošās energoresursu cenas atstāj nenovēršamu iespaidu, un decembrī 4,1% aptaujāto sacīja, ka viņu uzņēmuma aktivitātes ierobežo kara radītā situācija, un 3,9% norādīja, kadarbību ietekmē augošās energoresursu cenas. Gada griezumā ekonomiskā noskaņojuma rādītājs ir nokrities par 16,4 procentpunktiem.

Seima vicespīkeris aicina publiski nosaukt uzņēmumus, kas sadarbojas ar Krieviju

Lietuvas Seima vicespīkeris Andrjus Mazuronis (Andrius Mazuronis) 6.janvārī paziņoja, ka uzņēmumus, kuri turpina sadarbību ar Krieviju, vajadzētu nosaukt publiski.

Mazuronis uzskatas, ka oficiālās sankcijas maz ietekmē šādus uzņēmumus, un piezīmēja, ka tieši tāpat uzņēmumi, kas vēlējās turpināt tirgoties ar Ķīnu, ir atraduši ceļus, kā apiet Pekinas 2021.gadā izsludināto aizliegumu importam no Lietuvas.

Lietuvas Valsts datu aģentūras (iepriekš Statistikas pārvalde) informācija liecina, ka Lietuvas eksporta apjoms uz Krieviju 2022.gada trešajā ceturksnī sasniedza 856 miljonus eiro, salīdzinot ar 772 miljoniem eiro pirmajā ceturksnī.

Lietuvā ziņo par 326 jauniem Covid-19 gadījumiem

Lietuvas Slimību profilakses un kontroles centrs 6.janvārī ziņojis par 326 jauniem Covid-19 gadījumiem un vienu nāvi šajā nedēļā. 234 saslimšanas gadījumi bija pirmreizēja inficēšanās, 86 – otrā slimošanas reize, un seši slimnieki ar Covid-19 slimo trešo reizi. Slimnīcās ārstējas 149 pacienti, no tiem desmit intensīvās terapijas nodaļā.

Viļņas lidostā veiks notekūdeņu monitoringu Covid-19 kontrolei

Ņemot vērā jauno Covid-19 vilni Ķīnā, kurš sācies pēc ierobežojumu atcelšanas, Eiropas Savienība (ES) rekomendējusi veikt notekūdeņu monitoringu lidostās. Lietuvas Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta vadītājs Audrus Ščeponavičus (Audrius Ščeponavičius) pastāstīja, ka ir arī ieteikts pieprasīt ceļotājiem no Ķīnas uzrādīt negatīva Covid-19 testa rezultātus, kas veikts ne ātrāk kā 48 stundas pirms lidojuma.

ES arī iesaka sekvencēt pozitīvos gadījumus, lai konstatētu jauna paveida parādīšanos.

Šobrīd Lietuvā sekvencēšana veikta apmēram 3,5% no atklātajiem Covid-19 gadījumiem.

Aizsardzības ministrija rosina saīsināt obligātā militārā dienesta laiku

Lietuvas aizsardzības ministrs Arvīds Anušausks (Arvydas Anušauskas) 5.janvārī iesniedzis piedāvājumu palielināt iesaucamo skaitu un piedāvāt vairāk alternatīvu obligātajām militārajam dienestam. Pamatdienests ilgtu pusgadu un ik gadu tiktu iesaukti 5000 dienējošo.

Ministrs norādīja, ka reforma ļautu palielināt obligātajā militārajā dienesta esošo skaitu no 3800 līdz 5000.

Puse no iesauktajiem pēc sešiem mēnešiem tiktu ieskaitīti rezervistos, bet pārējie uz brīvprātības pamata varētu turpināt dienestu vēl trīs mēnešus.

Satiksmes ministrija un Lietuvas Dzelzceļš paraksta sadarbības līgumu

4.janvārī Lietuvas Satiksmes ministrija paziņoja, ka tā un valstij piederošā uzņēmuma Lietuvas Dzelzceļa pasažieru pārvadājumu atzars LTG Link noslēdzis sadarbības līgumu uz desmit gadiem. Tas paredz, ka uzņēmums apņemas nodrošināt sabiedriskā transpaorta pakalpojumus, padarīt dzelzceļa satiksmi ērtāku visiem pasažieriem un popularizēt dzelzceļu kā ērtu un videi draudzīgu pārvietošanās veidu. Lietuva gatavojas līdz 2024.gadam pilnībā elektrificēt Viļņas – Klaipēdas dzelzceļa līniju, un LTG Link būs nepieciešami apmēram 30 jauni vilcieni – gan elektriskie, gan hibrīda modeļi.

Visaginas AES nojaukšanu uzraudzīs Francijas uzņēmums

Visaginas atomelektrostacijas nojaukšanu uzraudzīs Francijas uzņēmums Bureau Veritas Exploitation, ar kuru noslēgts līgums par deviņiem miljoniem eiro. AES slēdza 2010.gadā, un 4.janvārī Bureau Veritas Exploitation parakstīja līgumu, kura izpildes termiņš ir septiņi gadi, un kas paredz projekta vadību un tehniskās konsultācijas.

Prezidents paraksta grozījumus diagnosticējošo darbu kārtībā

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda 3.janvārī parakstīja grozījumus likumdošanā, kas paredz obligāto diagnosticējošo darbu ieviešanu 4. un 8.klasē un sekmju līmeņa noteikšanu, lai 10.klases skolēni varētu turpināt mācības ģimnāzijās. Plānots, ka pārbaudījumi 10.klases skolēniem stāsies spēkā sākot ar 2025.gadu.

Apelācijas tiesa liek Linava bijušajiem vadītājiem samaksāt biedrībai 250 000 eiro

Tiesa 2.janvārī lēma, ka Linava (Lietuvas nacionālā autopārvadātāju asociācija) bijušajam ģenerālsekretāram Valdam Gilīsam (Valdas Gilys) un bijušajam finanšu direktoram Ādolfam Darginavičam (Adolfas Darginavičius) ir jāatmaksā asociācijai aptuveni 250 000 eiro lielie zaudējumi. Lietuvas apelācijas tiesa 20.decembrī noraidīja Gilīsa un Darginavičus apelācijas, atstājot spēkā pirmās instances tiesas spriedumu.

Pagājušā gada jūnijā Viļņas apgabaltiesa lēma, ka Linava ir cietusi lielus finansiālus zaudējumus, jo tika pieļauti atsevišķi nodokļu likuma pārkāpumi, abiem apsūdzētajiem ieņemot vadošos amatus biedrībā.

Linava vērsās tiesā pēc tam, kad Valsts nodokļu inspekcija 2019.gadā biedrību sodīja ar 342 000 eiro naudas sodu par 2007.-2011.gadā nesamaksātajiem pievienotās vērtības, iedzīvotāju ienākuma, nekustamā īpašuma un citiem nodokļiem.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas