Opozīcija asi kritizē centienus skolu tīkla reformu veikt «pa kluso»

Saeimas opozīcijas deputāts Harijs Rokpelnis (ZZS) trešdien, 8.martā debatēs parlamentā pārmeta izglītības un zinātnes ministrei Andai Čakšai (JV) mēģinājumu skolu tīkla reformu veikt «pa kluso», savukārt Čakša aicināja bērnus nepadarīt par ķīlniekiem, kas liegtu viņiem iegūt kvalitatīvu izglītību.

Čakša debatēs uzsvēra, ka mērķis ir kvalitatīva izglītība, kas pieejama visiem Latvijas bērniem un par ko no valsts budžeta tiek maksāta saprātīga cena. Izglītības ministre aicināja atteikties no priekšstata, ka vietējā pašvaldībā ekonomiku veido skola, ja tas nepalīdz bērniem, kuriem šai skolā nav pieejama kvalitatīva izglītība.

 

Lai nav tā, ka bērni kļūst par ķīlniekiem tāpēc, ka nespējam pieņemt vajadzīgos lēmumus, uzsvēra Čakša.

Rokpelnis savā atbildē kritiski vērtēja, ka Čakša neesot  «ko prātīgu» pateikusi. Lai gan mērķis par kvalitatīvu izglītību ir ļoti labs, tomēr deputāts pārmeta mēģinājumu «apčakarēt kolēģus un pa kluso un mazdūšīgi» skolu tīkla reformas veikšanai vajadzīgo regulējumu pieņemt caur budžeta pakotnes likumprojektu.

Čakša priekšlikumu, kas būtu pavēris ceļu uz skolu tīkla reformēšanu, bija iesniegusi uz galīgo lasījumu budžeta pakotnē virzītajos grozījumos Izglītības likumā. Pēc tam gan koalīcijā pēc Apvienotā saraksta rosinājuma tika panākta vienošanās šos grozījumus no budžeta pakotnes izslēgt, lai par skolu tīkla reformu spriestu tālākā nākotnē, kad attiecīgus grozījumus varētu skatīt trīs lasījumos.

Par grozījumu Izglītības likumā izslēgšanu no budžeta pakotnes šodien nobalsoja arī Saeima.

Rokpelnis norādīja, ka caur budžeta pakotni esot bijis plānots virzīt likuma grozījumus, kad būtu paredzējuši aptuveni 30% Latvijas skolu slēgšanu.  «Interesanti, ka par to nebija informēti ne koalīcijas kolēģi, protams, ne opozīcija un lielākā daļa Saeimas deputātu,» sacīja opozīcijas politiķis, norādot, ka tādējādi bija cerēts šo neērto jautājumu  «viegli izdzīt cauri».

Deputāts arī apgalvoja, ka ikviens ar kalkulatoru varot aprēķināt, ka ideja, ka mazo skolu slēgšana nesīšot naudu pedagogu algu palielinājumam, esot muļķības.

Saeimas deputāte Antoņina Ņenaševa (P) debatēs cita starpā norādīja, ka Progresīvie atbalstīs skolu tīkla reformēšanu, kad attiecīgie priekšlikumi būs iesniegti atbilstošā kārtībā, nevis izmantojot  «pagrīdes metodes».

Ņenaševa pauda, ka skolu tīkls ir jāreformē, taču arī vaicāja, kāds ir bijis ieguvums pedagogu algai no tā, ka 23 gados ir slēgtas 400 skolas, un piebilda, ka  «veids, kā tiek mēģināts sagrabināt pedagogu algas, atgādina tādu tukša gaisu kulšanu».

Saeimā šodien galīgajā lasījumā skata valsts 2023.gada budžeta likumprojektu pakotni.

Lasiet arī:Turcijas zemestrīcēs cietušie izvērtē lojalitāti Erdoganam

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas