Partneriem bažas par Rīgas domes koalīcijas sabrukšanu

Galvaspilsētas valdošajā koalīcijā ietilpstošā deputātu grupa Kods Rīgai (KR) bažījas par iespējamu Rīgas domes koalīcijas sabrukšanu, tāpēc aicina koalīcijas partnerus uz sarunām.

Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieces Lindas Ozolas (KR) biroja vadītājs Kaspars Adijāns norāda, ka deputātu grupa ar satraukumu vēro, ka

saistībā ar disciplinārlietas ierosināšanu pret Satiksmes departamenta amatpersonām radies konflikts starp lielākajiem koalīcijas partneriem

Jauno vienotību (JV) un Par/Progresīvie (PP), kas vēršas plašumā un draud ar koalīcijas sabrukumu.

Lai koalīcijai nesabruktu, jau tuvākā laikā esot jāsanāk uz “mediācijas sarunām”, kurām jānotiek tik ilgi, līdz tiks atrasts racionāls kompromiss un izdosies izvairīties no savstarpēji naidīga un iznīcinoša notikumu attīstības scenārija, vēlas KR.

“Mēs neesam naivi un zinām, ka cieņu nevar pieprasīt, to var tikai izpelnīties, un ar cieņu mūsu – valstisko politisko spēku – starpā ir tāpat kā ar sabiedrības un politiķu savstarpējo cieņu. Taču savstarpējā saskarsme var būt korekta un takta izjūta nebūtu jāpazaudē, ja vien vēlamies saglabāt Rīgu Latvijas ietekmē,” teikts “Kods Rīgai” izplatītajā paziņojumā.

Kods Rīgai skatījumā, šo konfliktu un nesaskaņas var izmantot pretvalstiski spēki.

Savukārt Par/Progresīvie frakcijas vadītājs Mārtiņš Kossovičs  pauda nepiekāpīgu pozīciju jautājumā par disciplinārlietas izmeklēšanu. Viņš paziņoja, ka Progresīvajiem vērtības neesot mainījušās un rīcība vienmēr esot vienāda.

Viņa ieskatā, ir jāļauj izmeklēšanai noslēgties un politiķiem nevajadzētu ietekmēt izmeklēšanas procesu.

Kossovičs Rīgas vicemēra Viļņa Ķirša (JV) un Satiksmes komitejas vadītāja Olafa Pulka (JV) iesniegtais domes lēmumprojekts par jaunas izmeklēšanas komisijas izveidi uzskata par mēģinājumu politiski ietekmēt ierēdņu darbu.

Pašlaik atšķiras PP un JV redzējums par Satiksmes departamenta darba izvērtēšanas organizēšanu – pēc PP politiķu ierosmes vērtēšana notiek Rīgas izpilddirektora Jāņa Langes birojā, savukārt JV domā, ka šajā gadījumā vērtētāju loks esot pārāk šaurs un neobjektīvas, tāpēc vērtēšana esot jāuztic jaunai komisijai, kas sastāvētu no plašāka ierēdņu loka.

Viņaprāt, Ķirsis un Pulks visu laiku cenšoties ietekmēt izmeklēšanu, draudot ar izmeklēšanām, biedējot ar koalīcijas krīzi un galu. “Ja ir pārkāpumi, tad tie ir jāizmeklē.

Neatkarīgi no tā, vai pārkāpumi izdarīti Nila Ušakova vai Viļņa Ķirša laikā,” paziņoja politiķis.

Kossovičs nodēvēja par politisko divkosību Ķirša rīcību, aktīvi veicinot iepriekšējā Satiksmes departamenta direktora Vitālija Reinbaha pārkāpumu izmeklēšanu, bet tagad rīkojoties pretēji. Starp šīm lietām politiķis saskatot tikai divas atšķirības – Reibnbaha gadījumā summa bijusi 20 000 eiro, bet līdzšinējā departamenta direktora pienākumu izpildītāja Jāņa Vaivoda gadījumā – 7 miljoni eiro. Vieni pārkāpumi notikuši Ušakova laikā, bet otri – Ķirša laikā.

Kossovičs uzsvēra, ka trešdien, 28.jūnijā domes sēdē uzstās uz iesāktās izmeklēšanas turpināšanu.

Savukārt runājot par koalīcijas stabilitāti, Kossovičs izteicās, ka vienmēr esot gatavs sarunām.

Jau ziņots, ka 16.jūnijā ar Rīgas pilsētas izpilddirektora Langes rīkojumu uz disciplinārlietas izmeklēšanas laiku no amata atstādināti Satiksmes departamenta direktora pienākumu izpildītājs Jānis Vaivods un Satiksmes infrastruktūras pārvaldes priekšnieks Andrejs Urtāns.

Amatpersonas atstādinātas pēc trauksmes cēlēja ziņojuma saņemšanas un tam sekojošas dienesta pārbaudes. Pārbaudes laikā esot konstatēti būtiski pārkāpumi, kas liecina par prettiesisku un nesaimniecisku rīcību departamenta veiktajos ielu asfalta seguma atjaunošanas darbos.

Uz amatpersonu atstādināšanas laiku departamenta direktora pienākumu izpildītāja amatā iecelts Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta direktora pienākumu izpildītājs Edijs Pelšs, savukārt par biroja vadītāju – direktora vietnieka pienākumu izpildītāju – Centrālās administrācijas Publiskās infrastruktūras attīstības pārvaldes vadītājs Mārtiņš Slimbahs.

Vaivods viņam izvirzītajiem pārmetumiem nepiekrīt, pārmetot, ka pret viņu domes vadība vērš mobingu un neļauj piekļuvi dokumentiem, lai varētu sniegt paskaidrojumus disciplinārlietā. Vaivodu aizstāv arī Rīgas vicemērs Vilnis Ķirsis (JV), kurš paudis bažas par ierosinātās dienesta pārbaudes objektivitāti.

Nolūkā nodrošināt “objektīvu, taisnīgu un vispusīgu apstākļu izvērtēšanu” par iespējamiem pārkāpumiem Rīgas domes Satiksmes departamentā, JV aicina pašvaldības deputātus lemt par neatkarīgas komisijas izveidi, informē frakcijā.

Frakcija sagatavojusi domes lēmumprojektu, ar kuru plānots noteikt, ka pret divām Satiksmes departamenta amatpersonām ierosināto disciplinārlietu izskatīšanu veic neatkarīga komisija, kuras sastāvā ir amatpersonas no Rīgas domes centrālās administrācijas, proti, Juridiskās pārvaldes vadītāja, Pilsētas attīstības departamenta direktora vietniece būvniecības jautājumos un Dokumentu vadības un domes atbalsta pārvaldes vadītāja.

Lasiet arī: JV aicina Rīgas domi izveidot komisiju, lai izvertētu iespējamos pārkāpumus Satiksmes departamentā

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas