Pilnībā ar ārzonu kapitālu Latvijā patlaban darbojas 3148 uzņēmumi

Pavisam Latvijā ir reģistrēti 4982 uzņēmumi, kuros vismaz 20% daļu pieder īpašniekiem no tādām valstīm, ko Latvija un Eiropas Savienība atzinusi par ārzonām vai kas neatbilst starptautiski apstiprinātiem nodokļu caurskatāmības un informācijas apmaiņas standartiem.

Tada ir atvērto datu platformas Okredo maijā apkopotā un publicitātei izplatītā informācija. Starp šiem uzņēmumiem 3148 ir tādi, kas 100% apmērā pieder ārzonu īpašniekiem.

Kopš pērnā gada ārzonu sarakstā iekļauta arī Krievija.

Uzņēmumos, kuros vismaz 20% daļu pieder ārzonas akcionāriem, visvairāk šādu akcionāru ir tieši no Krievijas – 70,36% gadījumu, tad seko Kipra (7,55%) un Izraēla (6,3%).

Starp populārākajām jomām, kurās darbojas ārzonu akcionāriem piederošie uzņēmumi, ir vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība (16,84%), nekustamais īpašums (9,19%), kā arī profesionālā, zinātniskā un tehniskā darbība (6,02%). Vēl 35,75% kā darbības pamatveidu norādījuši jomu, kas neiekļaujas NACE saimniecisko darbību klasifikācijas kategorijās.

Uzņēmumiem, kuros vairāk nekā 20% daļu pieder ārzonu akcionāriem, īpašnieki ir arī no tādām eksotiskām vietām kā Virdžīnu salas (26 Latvijā reģistrēti uzņēmumi), Apvienotie Arābu Emirāti (13), Beliza (10), Panama (9) un Bermudu salas (4).

“Uzņēmumiem ir svarīgi pievērst uzmanību, kas ir akcionāri uzņēmumos, ar ko viņi sadarbojas – gan tāpēc, ka pastāv pastiprināts dažādu sankciju risks pret šiem uzņēmumiem un to īpašniekiem, gan tāpēc, ka ārzonu teritorijas nereti kalpo par vietu dažādām naudas atmazgāšanas operācijām,” brīdina Okredo vadītāja Dr. Gerda Jurkoniene. “Zinot partneru kapitāla izcelsmi, uzņēmumi var precīzāk novērtēt savus riskus un nebaidīties, ka partnera vai pat viņu pašu līdzekļi var tikt negaidīti iesaldēti par sankciju vai nodokļu režīma pārkāpumiem.”

Relīzē tiek atzīmēts, ka daļai ārzonu akcionāriem piederošo uzņēmumu pēdējo gadu laikā izdevies sasniegt vairāku desmitu miljonu apgrozījumu un miljoniem eiro lielu peļņu – neskatoties uz to, ka tajos strādā līdz 5 darbiniekiem. Analizējot uzņēmumus, kas deklarējuši apgrozījumu 2021.gadā un kuros vismaz 20% daļu pieder ārvalstniekam no ārzonām, 375 uzņēmumu apgrozījums pārsniedz miljonu eiro, taču

uzņēmums vai nu nenorāda darbinieku skaitu vai tajā oficiāli strādā līdz pieciem darbiniekiem.

“Uzņēmumiem, kas sadarbojas ar ārvalstu kapitāla uzņēmumiem, īpaši vērts pievērst uzmanību tiem partneriem, kuros darbinieku skaits ir īpaši mazs un apgrozījums – liels. Riska signāli šādu uzņēmumu vidū ir arī neiesniegti finanšu pārskati un neesoši dati par tajos nodarbināto cilvēku skaitu. Turklāt jāņem vērā, ka pēc preču iegādes ar starpnieku iesaisti risks dažādu sankciju, piemēram iesaldēts avansa maksājums vai bankas konti, var rasties arī gala pārdevējam,” uzsver eksperte.

Atvērto datu platforma Okredo, kā apgalvots tās relīzē, darbojas Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Lielbritānijas un Polijas tirgū, nodrošinot aktuālos datus no uzņēmumu reģistriem, nodokļu administrēšanas un darba institūcijām, tiesu administrācijām. 

Lasiet arī: Laikraksts: 25 Eiropas uzņēmumi apgādā Krievijas armiju

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas