Laikraksts: 25 Eiropas uzņēmumi apgādā Krievijas armiju

25 uzņēmumi no Vācijas, Francijas, Šveices, Ungārijas, Slovākijas, Itālijas, Igaunijas, Lietuvas, Austrijas un Polijas pārdod preces Krievijas uzņēmumiem, kuri nodrošina Krievijas armiju ar mikroshēmām, munīciju un citām militāra lietojuma precēm, teikts pētnieciskās žurnālistikas izdevuma The Insider trešdien, 17.maijā publicētā ziņojumā.

Starp Eiropas uzņēmumu pārdotajām precēm bija mikroshēmas raķetēm, optiskās šķiedras nakts redzamības ierīcēm, taktiskie zābaki, bruņuvestes, komponenti karakuģu dzinējiem un daudz kas cits.

Krievijas aizsardzības resora uzņēmumiem nepieciešamo aprīkojumu ieved militārie darbuzņēmēji, kas izvairās no iekļūšanas sankciju sarakstos.

The Insider atzīmēja, ka viens no šādiem darbuzņēmējiem ir Maskavā bāzētais Stan, kas izstrādā mūsdienīgus darbgaldus un ir daļa no Krievijas aizsardzības konglomerāta Rosteh. Korporācijai Rosteh ir noteiktas sankcijas, bet Stan, kas izvairījies no sankcijām, pērnā gada jūlijā saņēmusi tehnisko aprīkojumu no Vācijas uzņēmuma Vansped Logistics.

Stan piegādā preces vairākiem Krievijas aizsardzības resora uzņēmumiem, tostarp ODK-Kuzņecov, kas ražo dzinējus stratēģiskajiem bumbvedējiem Tu-160M, un Uralvagonzavod, kas ir Krievijā vienīgais tanku izstrādātājs un ražotājs.

Tieši no Tu-160 uz Ukrainu tiek raidītas spārnotās raķetes H-555.

Vēl viens preču piegādātājs Krievijas armijai ir kompānija Kurganpribor, kuras īpašnieks Sergejs Muratovs ir pakļauts sankcijām. Šis uzņēmums ir koncerna Kalašņikov oficiāls partneris un ražo detonatorus tanku šāviņiem, sauszemes un jūras artilērijai, zalvju uguns raķešu sistēmām un zenītraķešu kompleksiem. Tehniskos izstrādājumus savai produkcijai kompānija saņem no Francijas uzņēmuma Marchante.

Ukrainā notiekošā kara laikā Francijas kompānija Radiall sadarbojas ar Krievijas akciju sabiedrību Informacionnije sputņikovije sistemi (ISS), kas ir viens no lielākajiem koncerna Roskosmos darbuzņēmējiem.

Tā kā ISS ir pakļauta tikai ASV sankcijām, Francijas kompānija tai piegādā slēdžus, kas tiek izmantoti raķešu vadības sistēmu mikroshēmās.

Sanktpēterburgas kompānija Lomo, kas ražo optiskās sistēmas Krievijas jūras, kosmosa un sauszemes spēkiem, aktīvi sadarbojas ar Igaunijas uzņēmumu Marker Nordic, kas tai piegādājis optiskās šķiedras grīstes, rūpniecisko līmi un citus komponentus, kas tiek izmantoti militārās optikas ražošanā. 

The Insider žurnālisti arī noskaidrojuši, ka Krievijas kompānija Donobuv, kas apgādā Aizsardzības ministriju ar taktiskajiem zābakiem, iepērk apavu līmi un ādu no Vācijas kompānijām Jakob KECK Chemie GmbH un Salamander SPS GmbH & Co. KG, bet pazoles – no Itālijas kompānijas Tacchificio Campliglionese.

Savukārt Krievijas bruņuvestu ražotājs KLASS iepircis frēzes no Itālijas kompānijas Minelli Carmello.

Krievijas militārie darbuzņēmēji arī importējuši detaļas karakuģu dzinēju ražošanai no Šveices, Lietuvas, Austrijas un Polijas.

The Insider ziņojumā norādīts, ka visas tajā pieminētās Eiropas kompānijas veikušas darījumus ar Krievijas militārajiem darbuzņēmējiem jau Ukrainā notiekošā kara laikā. 

Ziņojumā uzrādītie dokumenti attiecas tikai uz pērn veiktiem pasūtījumiem, un nav droši zināms, vai šie uzņēmumi arī pašlaik ir iesaistīti šādos darījumos. 

Lasiet arī: Krievijas zinātnieki apsūdzēti īpaši nopietnā valsts nodevībā

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas