Pirmajās divās dienās atlīdzība izmaksāta 149 BIB klientiem

Garantētā atlīdzība pirmajās divās dienās izmaksāta kopumā 149 Baltic International Bank (BIB) klientiem 5,6 miljonu eiro apmērā, ziņo Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK).

Tā norādīja, ka dati par izmaksātajām garantētajām atlīdzībām ir apkopoti līdz piektdienas, 23.decembra, dienas beigām. FKTK ceturtdien, 22.decembrī, sāka garantēto atlīdzību izmaksas BIB noguldītājiem.

Garantēto atlīdzību izmaksai ir nepieciešami 43,7 miljoni eiro.

Garantētās atlīdzības veidā noguldījumus saņems 1257 bankas klienti jeb 80% no visiem BIB noguldītājiem. Izmaksas pilnībā veiks no Latvijas Noguldījumu garantiju fonda, un šim mērķim nebūs nepieciešami līdzekļi no valsts budžeta.

Latvijas Noguldījumu garantiju sistēma paredz līdz 100 000 eiro garantēto atlīdzību katram noguldītājam, kuram ir tiesības uz garantēto atlīdzību. To izmaksā gan fiziskām, gan juridiskām personām par visu veidu noguldījumiem jebkurā valūtā. Garantētā atlīdzība attiecas uz bankas klientu noguldījumiem, kā arī uz noguldījumu procentiem, kas uzkrāti līdz noguldījumu nepieejamības iestāšanās dienai.

Vienlaikus, atbilstoši Noguldījumu garantiju likumam, FKTK uzlikusi par pienākumu BIB segt FKTK prasījumu izmaksātās garantētās atlīdzības apmērā.

Tāpat ziņots, ka FKTK padome 12.decembrī ārkārtas sēdē nolēma apturēt finanšu pakalpojumu sniegšanu BIB. FKTK atzina šo banku par tādu finanšu iestādi, kas ir nonākusi vai nonāks finanšu grūtībās, un nolēma neveikt BIB noregulējumu, proti, neīstenot pasākumus bankas darbības stabilizēšanai.

Šādu lēmumu FKTK pieņēma, jo banka ilgstoši nevarēja nodrošināt dzīvotspējīgas stratēģijas ieviešanu. Līdzšinējā darbības stratēģija neatbilda bankas iespējām un nav īstenojama, tāpēc banka ilgstoši nenodrošināja pelnītspējīgu biznesa modeli. Tāpat bankai bija nopietni iekšējās pārvaldības trūkumi, tostarp noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas jomā.

Savukārt 13.decembrī tika pieņemts lēmums par noguldījumu nepieejamību bankā. Vienlaikus policijas speciālo uzdevumu vienība, izsitot ieejas durvis, 12.decembra vakarā ielauzās BIB ēkā Grēcinieku ielā. Neoficiāla informācija liecina, ka kratīšanas notika arī bankas amatpersonu dzīvesvietās. Izmeklēšanas darbības notikušas kriminālprocesā par iespējamu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā.

Savukārt BIB akcionāri paziņoja, ka nepiekrīt FKTK lēmumam par bankas darbības apturēšanu un vēlās turpināt darbu, jo BIB pietiek kapitāla, un tā ir gatava strādāt arī tālāk, nepieciešamības gadījumā piesaistot jaunu kapitālu un arī jaunus akcionārus.

BIB šogad deviņos mēnešos strādāja ar zaudējumiem 7,186 miljonu eiro apmērā, kas ir 3,6 reizes vairāk nekā pērn attiecīgajā periodā. Bankas aktīvi 2022.gada 30.septembrī bija 195,29 miljonu eiro apmērā, kas ir par 7,1% jeb 14,88 miljoniem eiro mazāk nekā 2021.gada beigās, kad BIB aktīvi bija 210,171 miljons eiro.

Septembra beigās BIB kapitāla un rezervju apmērs bija 33,519 miljoni eiro, kas ir par 8,3% mazāk nekā 2021.gada beigās. Bankas lielākie akcionāri tad bija Valērijs Belokoņs (38,13%) un Vilorijs Belokoņs (21,3%). Pēc aktīvu apmēra Baltic International Bank 2021.gada beigās bija 10.lielākā banka Latvijā.

Lasiet arī: Aizvērtā BIB nepiekrīt FKTK lēmumam, vēlās turpināt darbu

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas