Pirms svētkiem aktivizējas viltus tirgotāji, izkrāpj arī ziedojumus

Cilvēki saņem arvien vairāk krāpnieku sūtītas ziņas un kārdinošus piedāvājumus dāvanu iegādei, kas it kā sūtītas atpazīstamu un iecienītu zīmolu vārdā – redzot šādu blēžu sarosīšanos, savus klientus un sabiedrību brīdina Luminor banka.

Noziedznieki var izmantot upura neuzmanību, kad steigā netiekt pievērsta uzmanība būtiskām drošības un maksājuma detaļām. Tāpat pirmssvētku laikā krāpnieki meklē iespējas ļaunprātīgi izmantot arī iedzīvotāju labsirdību un vēlmi ziedot dažādiem labdarīgiem mērķiem.

«Krāpnieku aktivitāte – banku, mobilo operatoru, kurjerdienestu vai mazumtirdzniecības veikalu vārdā izsūtot īsziņas un e-pastus – nepierimst arī svētku laikā. Noziedznieki turpina meklēt veidus, kā izkrāpt naudas līdzekļus no iespējami vairāk cilvēku, iegūstot viņu datus ar noziedzīgā ceļā izvilinātu internetbankas paroļu, viltus maksājumu vai pat cēlu mērķu vārdā veiktu ziedojumu palīdzību. Parasti krāpnieki mudina rīkoties un sniegt prasītos datus nekavējoties,” skaidro Luminor bankas krāpšanas novēršanas speciālists Anrijs Šmits.

Nereti noziedznieki nosūtītajā ziņā ievieto arī programmu, kas var kaitēt ierīcei, vākt informāciju, vai saiti uz īpaši krāpnieciskam nolūkam izveidotu interneta vietni. Turklāt šāda veida krāpniecības mēģinājumi diezgan bieži notiek arī sociālajos tīklos.

Lai izkrāptu līdzekļus, noziedznieki izveido viltus labdarības organizāciju mājas lapas vai ziedojumu lūdzēju lapas sociālajos tīklos, kas nereti pat nerada šaubas par to patiesumu. Pirms ziedojuma veikšanas ieteicams pārbaudīt labdarības organizācijas vai ziedojuma lūdzēja izcelsmi un vēsturi.

Lai veiktu pārbaudi, jāvadās pēc līdzīgiem pamatprincipiem, kā pārbaudot jebkuru jaunu naudas saņēmēju: jāizvērtē mājas lapas pareizība; atsauksmes internetā par konkrēto labdarības organizāciju; jāizpēta tās kontakti, kā arī jāpievērš uzmanība saņēmēja kontam/bankai un jebkurai citai publiski pieejamai informācijai.

Ja labdarības organizācijas bankas konts ir ārpus Latvijas, jābūt īpaši piesardzīgam!

Tāpat eksperts iesaka, kam pievērst īpašu uzmanību, iepērkoties internetā svētku laikā.

Nepaļaujoties tikai uz atpazīstamu zīmolu logo vai krāsu paleti. Noziedznieki veiksmīgi vilto atpazīstamu zīmolu logo, lai iegūtu jūsu uzticību. Vienmēr pārbaudiet piedāvājuma sūtītāja tīmekļvietnes adresi, kā arī pievērsiet uzmanību citām detaļām.

Kritiski izvērtējiet pārāk izdevīgus piedāvājumus, kā arī drukas kļūdas, uznirstošos «logus». Esiet uzmanīgi, ja interneta vietnes apskates laikā izlec reklāmas banneri, kas aicina saņemt papildu atlaides, vinnestu loterijā vai jebkādā citā veidā aicina ievadīt savus personīgos datus.

Neklikšķiniet uz e-pastā ievietotajām saitēm, pirms tās neesat pārbaudījis. Lai tās pārbaudītu, veiciet meklēšanu interneta pārlūkprogrammas meklētājā. Tāpat neatveriet saiti uz interneta veikalu, ko negaidīti atsūta draugs vai paziņa ar tekstu, kas nav raksturīgs viņa ikdienas sarakstei!

Pievērsiet īpašu uzmanību tam, ja trūkst vai neeksistē kontaktu sadaļas, vai norādītie kontakti realitātē neeksistē. Tāpat tad, ja veikala kontakti vai adrese ir kādas «trešās valsts» (ārpus ES) jurisdikcijā vai zemo nodokļu zonā. Īpaši izvērtējiet vietnes, kas pārdod preces, bet nav to oficiālais izplatītājs.

Neatveriet saiti, kas bijusi saistīta ar kiberdrošības uzbrukumiem vai datorvīrusiem. To var noskaidrot dažādos reputācijas pārbaudes rīkos – piemēram, Google Safe Browsing.

Esiet uzmanīgi, ja nav papildu informācijas par precēm, trūkst vai nav reālu klientu atsauksmju par veikalu citos avotos vai sociālajos tīklos, vai arī šīs atsauksmes ir jaunas un pārspīlēti labas. Tāpat jābūt uzmanīgiem, ja atsauksmes par veikalu ir pārāk vienveidīgas, liecinot, ka tās radītas mākslīgi.

Rūpīgi izvērtējiet preču iegādi interneta veikalā, kurā atrunāti konkrēti interneta veikala noteikumi, piegādes, naudas atmaksas vai citi svarīgi nosacījumi. Tāpat jābūt uzmanīgiem, ja interneta veikala noteikumi ir neloģiski vai nesamērīgi labi pircējam. Ja tomēr esat kļuvis par krāpnieku upuri un jūsu bankas dati ir nonākuši viņu rīcībā, nekavējoties par šo gadījumu ir jāziņo gan savai bankai, gan policijai, atgādina Luminor.

Lasiet arī: Viltotās kosmētikas augstā cena – cilvēka veselība

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas