Viltotās kosmētikas augstā cena – cilvēka veselība

Eiropols savā risku izvērtējuma pārskatā šogad secināja, ka viltotas kosmētikas, šampūnu, pat zobu pastu un veļas pulveru tirdzniecība joprojām ir aktuāla. Turklāt visbiežāk viltojumi tiek iegādāti tiešsaistē, brīdina LR Patentu valde.

Izvēloties viltotus skaistumkopšanas produktus, cilvēki var iedzīvoties nopietnās ādas problēmās un pat onkoloģiskās slimībās, brīdina eksperti. Tādēļ Patentu valde gadu no gada turpina kampaņu Viltotā realitāte, rosinot cilvēkus domāt par riskiem, kas var rasties iegādājoties viltotus un nedrošus produktus.

Atbilstoši Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja (EUIPO, European Union Intellectual Property Office) ziņojumam Dangerous Fakes, viltotie kosmētikas produkti bieži satur kancerogēnas vielas, piemēram, arsēnu, berilu un kadmiju. Vienlaikus tajos arī mēdz atrast augstu alumīnija saturu un mikrobioloģisko piesārņojumu. Viltotās smaržās atrasts arī kosmētikas ražošanā aizliegtais dietilheksilftalāts, kas ir klasificēts kā 1B kategorijas reproduktīvai sistēmai toksiska viela. Turklāt viltotās smaržas, kas dažkārt satur pat urīnu (kā tas konstatēts Amerikas Savienotajās Valstīs), mēdz izraisīt ādas izsitumus.

Pēc Eiropola veiktās izpētes secināts, ka potenciāli viltotajā kosmētikā var būt augsts dzīvsudraba un svina saturs, bet viltotās zobu pastās – toksiskas vielas, piemēram, dietilēnglikols (konstatēts Kostarikā).

Gan Eiropola, gan EUIPO pētījumi secina: viltotās personīgās higiēnas un parfimērijas preces pie patērētājiem ceļu visbiežāk atrod tiešsaistē. It sevišķi tiešās pārdošanas platformās, piemēram, Facebook Marketplace un tai līdzīgās, kur produktus it kā izplata privātpersonas.

Dermatoloģe Elīna Ozola stāsta, ka pacienti, lietojot šādus produktus, visbiežāk var saskarties ar kairinājuma kontaktdermatītu – vietās, kur ir uzklāts produkts, veidojas apsārtums, nieze.

Dažkārt var būt ādas lobīšanās, smagākos gadījumos pat veidoties čūlas.

Alerģiskā reakcija var būt ne tikai lokāla, var rasties arī ģeneralizēta alerģija – tūska ap acīm, muti, var tikt skarti arī elpceļi. Šī ir dzīvībai bīstama situācija, kad nekavējoties jāvēršas pēc neatliekamās medicīniskās palīdzības.

Ar sūdzībām par aizdomām par zīmolu viltojumu, patērētājiem jāvēršas Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē, kas nodarbojas ar preču zīmju nelikumīgas izmantošanas un izplatīšanas gadījumiem.

Tuvojas Ziemassvētki un dāvināšanas laiks, tādēļ internetā «uzpeld» arvien vairāk dažādu aizdomīgu piedāvājumu. Iepērkoties attālināti, vienmēr jābūt īpaši uzmanīgiem, jo mūsdienās arvien pārliecinošāk var izstrādāt mājaslapas un veidot skaistu vizuālo izskatu produktam, lai pircējs noticētu, ka tas iegādājas kvalitatīvu produktu par labu cenu. Pārliecinieties vairākas reizes par mājaslapas patiesumu, izlasiet atsauksmes no dažādiem pircējiem, lai varētu būt drošs par savu pirkumu.

Lai maldinātu patērētājus, viltotāji daudzos gadījumos mēģina izmantot ar populāru zīmolu viegli sajaucamu nosaukumu un līdzīgu dizainu. Tāpēc Patentu valde atgādina, ka pircējiem jāpievērš uzmanība ne tikai produkta cenai (arī viltojumiem tā var būt diezgan augsta), bet arī produkta iepakojumam. Viltojumiem mēdz būt nekvalitatīvas, šķībi uzlīmētas etiķetes, drukas kļūdas produkta nosaukumā.

Lasiet arī: Nedēļa Lietuvā | Muita Klaipēdā aptur viltotu rotaļlietu kravu. Prezidents apstiprina 2023.gada budžetu.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas