Serbu armijai izsludināta augstākā gatavības pakāpe

Jau tā saspīlētās attiecības starp Kosovu un Serbiju kļuvušas vēl nokaitētākas, un Serbija paziņojusi, ka tās armija tagad ir augstākajā gatavības līmenī, raksta Politico.

Serbijas aizsardzības ministrs Milošs Vučevičs (Miloš Vučević) 26.decembra vakarā paziņoja, ka valsts armijai šobrīd noteikts augstākais gatavības līmenis, un šis lēmums liecina, ka saspīlējums pieaug. Paziņojums seko Serbijas valsts mediju izplatītajai informācijai, ka Kosovas policijas spēki, mēģinot nojaukt etnisko serbu izveidotās barikādes uz ceļa, atklājuši uguni uz protestētājiem. Kosovas policija noliedz, ka būtu noticis šāds starpgadījums.

Serbijas prezidents Aleksandrs Vučičs (Aleksandar Vučić) sacīja, ka viņš darīs visu, lai pasargātu cilvēkus un Serbiju.

NATO miera uzturēšanas operācijas patruļas virzienā 25.decembrī raidīti šāvieni. Cietušo nav, un šobrīd notiek izmeklēšana, un tajā kopā ar Kosovas policiju iesaistīsies arī miera uzturēšanas operācijas kontingenta Militārās policijas vienība.

Konflikta pirmsākumi atrodami vēl 1990.gadu beigās, kad reģionā norisinājās karš, pēc kura Kosova 2008.gadā pasludināja neatkarību. Serbija savas bijušās provinces suverenitāti neatzīst, un Belgrada ar Prištinu dažādus tehniskus jautājumus jau kopš 2011.gada risina ar Eiropas Savienības starpniecību. Liela daļa no Kosovā dzīvojošajiem 120 000 etnisko serbu neatzīst Kosovas valdību, un novembrī pieņemtais lēmums par Serbijā izdoto automašīnu reģistrācijas numura zīmju nomaiņu uz Prištinā izdotajām lika uzliesmot jauniem protestiem.

Kosovas drošības komiteja 26.decembrī paziņoja, ka pie pieaugošās spriedzes ir vainīga Belgrada, kas ar dažādiem līdzekļiem veicina pretošanos Kosovas likumdošanai.

Šī gan nav pirmā reize pēdējo mēnešu laikā, kad Serbijas armijai noteikta augsta gatavības pakāpe. Iepriekš tas notika novembrī, kad vairāki lidroboti it kā no Kosovas puses nonāca Serbijas gaisa telpā.

Lasiet arī: Kosovā šauts Latvijas miera uzturētāju virzienā; cietušo nav

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas