Nebūtu pareizi komentēt katru ASV prezidenta Donalda Trampa izteikumu, izriet no Ministru prezidentes Evikas Siliņas (JV) sacītā preses konferencē pēc tikšanās ar Lietuvas premjeru Gintautu Palucku.
Atbildot uz jautājumu, vai Latvijai un Lietuvai vajadzētu mēģināt pārliecināt ASV prezidentu, kurš cenšas atjaunot attiecības ar Krieviju, mainīt savus uzskatus, Palucks norādīja, ka uz to nereaģēt nav iespējams.
Lietuvas premjers pauda, ka galvenais ir saprast valstu intereses un uz to paskatīties “jaunajā gaismā”. Palucks atzina, ka Baltijas valstīm, Polijai un Ziemeļvalstīm ir tiesības runāt par šiem jautājumiem un cerēt, ka reģiona kopīgās intereses tiks ievērotas.
Siliņa norādīja, ka, Trampa administrācijai nākot pie varas, Eiropa gatavojās tam, ka būs jāreaģē uz dažādiem jauniem izaicinājumiem, un Eiropa lēmusi, ka tai ir jābūt vienotai.
“Ja mēs sadalāmies divpusējos formātos, tad Eiropa kļūst vājāka,” pauda Siliņa, piebilstot, ka tāpēc ir ļoti labi, ka Baltijas valstis, NB8 valstis neļauj sevi nekādā veidā sadalīt un turas kopā kā reģions.
Siliņa norādīja, ka arī ceturtdien ar Lietuvas premjeru vienojusies kopīgi strādāt pie transatlantisko attiecību pilnveidošanas.
“Skaidrs, ka katru dienu būs jaunas situācijas. Un noteikti nebūtu pareizākais veids komentēt katru ASV prezidenta izteikumu,” sacīja Siliņa.
“Uzskatu, ka [Ukrainas prezidents Volodimirs] Zelenskis ir demokrātiski ievēlēts prezidents, viņš ir Ukrainas līderis un Krievija iebruka Ukrainā, tā uzsāka karu,” pauda Ministru prezidente.
Kā vēstīts, ASV prezidents Donalds Tramps trešdien veltījis Ukrainas prezidentam jaunus pārmetumus, sociālajā tīklā “Truth Social” viņu dēvējot par diktatoru.
Tāpat vēstīts, ka Tramps pagājušo trešdien pārsteidza gan Ukrainu, gan Eiropas sabiedrotos, paziņojot, ka viņam bijusi “ilga un ārkārtīgi produktīva” telefonsaruna ar Krievijas diktatoru Vladimiru Putinu, kurā viņi vienojušies “nekavējoties” sākt sarunas par Krievijas uzsāktā kara izbeigšanu pret Ukrainu.
Pēc tam Francijas prezidents pirmdien sapulcēja pie sevis Parīzē ietekmīgāko Eiropas valstu līderus, lai apspriestu situāciju Ukrainā un Eiropas drošību.
Trampa rīcība un izteikumi raisījuši bažas Ukrainā un Rietumos, ka Vašingtona varētu spiest Kijivu piekrist pamieram uz Maskavas nosacījumiem, un notikušās ASV un Krievijas sarunas Rijādā šīs bažas tikai pastiprinājušas.
ASV un Krievijas amatpersonas pēc sarunām Saūda Arābijā paziņoja, ka tiks izveidotas augsta līmeņa delegācijas, kas turpinās sarunas par Ukrainas kara izbeigšanu.