Pēc tam, kad sliktie laikapstākļi un atrašanās izolētā vietā kavēja pūliņus izstumt vaļus atpakaļ ūdeņos, Austrālijas varas iestādes ceturtdien, 20.februārī, paziņoja, ka apmēram 90 no 157 viltus zobenvaļiem, kas trešdien tika izskaloti krastā un izdzīvojuši, bet, iestrēguši nomaļajā pludmalē Austrālijā, Tasmānijas salas ziemeļrietumu piekrastē, tiks eitanizēti – pārējie nomiruši drīz pēc izskalošanas, ziņo “Reuters” un britu raidorganizācija BBC.
Pēdējos gados Tasmānijā ir notikuši vairāki masveida vaļu izskalošanās krastā gadījumi, tostarp 2020.gadā, kad tika izskaloti aptuveni 470 pilotvaļu, taču delfīni, kurus mēdz dēvēt par viltus zobenvaļiem, nav masveidā izskaloti jau vairāk nekā 50 gadus.
“Apstākļi, ar kādiem komanda vakar saskārās, mēģinot no jauna nogādāt vaļus ūdenī, izrādījās ļoti sarežģīti un faktiski bīstami mūsu darbiniekiem,” mediju brīfingā sacīja Tasmānijas parku un savvaļas dzīvnieku dienesta vadītājs Brendons Klārks (Brendon Clark).
Kopumā ceturtdienas rītā eitanizēja 27 dzīvniekus, bet 38 vēl bija dzīvi, sacīja Klārks. Paredzams, ka eitanāzijas process tiks pabeigts vēlāk ceturtdien.
Trešdien varas iestādes paziņoja, ka dzīvnieki šajā vietā bija iesprostoti 24 līdz 48 stundas un izdzīvojušie dzīvnieki jau bijuši ļoti satraukti.
Amatpersonas norādīja, ka seku likvidēšana būs sarežģīta vietas nepieejamības, okeāna apstākļu un grūtību dēļ, kas saistītas ar specializēta aprīkojuma nogādāšanu attālajā apgabalā.
“Jo ilgāk šie dzīvnieki ir krastā, jo ilgāk viņi cieš. Visas alternatīvās iespējas ir bijušas neveiksmīgas, eitanāzija vienmēr ir pēdējais līdzeklis,” sacīja jūras biologs Kriss Karlions (Kris Carlyon).
More than 150 whales washed up on a remote beach in Australia. pic.twitter.com/g45mVSkix1
— Aaditya Anand (@AadityaAnand_11) February 20, 2025
Viltus zobenvaļi ir viena no lielākajām delfīnu sugām pasaulē, līdzīgi kā to vārda radinieki orkas. Šie dzīvnieki var izaugt līdz 6,1m gari, un svērt līdz 1 361kg. Saskaņā ar ASV Nacionālās okeānu un atmosfēras pārvaldes datiem tie ir sastopami visos tropu un subtropu okeānos, parasti dziļos piekrastes ūdeņos.
Vaļi ir ļoti sociāli zīdītāji, un ir labi zināms, ka tie izskaloti krastā grupās, jo tie ceļo lielās, cieši vienotās kopienās, kurām ir svarīga pastāvīga saziņa.
Pastāv vairākas teorijas par to, kāpēc notiek izskalošanās pludmalēs. Daži eksperti apgalvo, ka dzīvnieki mēdz apjukt pēc tam, kad ir sekojuši zivīm, kuras tie medī krastā. Citi uzskata, ka viens īpatnis var kļūdaini novest krastā veselas grupas.
Lasīt vairāk: Krievija svin, Trampam tuvinoties Kremlim