Šajā brīvdienu sezonā daudzi krievi cīnās ar pieaugošajām izmaksām, inflācijai palielinot pirmās nepieciešamības preču cenas. No Maskavas līdz pat Sibīrijai nabadzīgākie cilvēki izjūt grūtības, samazinot svētku svinības un pielāgojot savu budžetu, lai pārvarētu finansiālo spriedzi, piektdien, 27.decembrī, ziņo “Reuters”.
Tā kā krievi tradicionāli Jaunā gada svinībām naudu nežēlo, pieaugošās izmaksas daudziem mazina svētku noskaņojumu, liekot pieņemt sarežģītus lēmumus, lai saglabātu svētku tradīcijas.
“Cenas ir jūtami pieaugušas,” sacīja 58 gadus vecā valsts pārvaldes darbiniece Omskā Natālija Moreva. Viņa minēja tādas pirmās nepieciešamības preces kā milti, maize, šokolāde, augļi, dārzeņi un gaļa, kas kļuvušas ievērojami dārgākas.
Lai gan viņas ienākumi ir stabili, viņa atzina: “Ejot uz veikalu, agrāk varēja nopirkt vairāk. Svētki solās būt pieticīgi.”
Jekaterinburgā studente Dinara dalījās līdzīgās domās. “Daudz dārgāk,” viņa sacīja.
“Iepriekšējos gados Jaungada izdevumi vairāk vai mazāk atbilda budžetam. Tagad izmaksas ir daudz lielākas, varbūt trīs vai četras reizes lielākas nekā iepriekš,” viņa piebilda.
Reālā darba samaksa ir palielinājusies visā Krievijā, galvenokārt tāpēc, ka pieaug algas aizsardzības un tehnoloģiju nozarēs. Taču daudziem darba samaksa nav spējusi tikt līdzi inflācijai, kas pārsniedz 9%, lai gan centrālā banka saglabāja procentu likmes 21% līmenī, kas ir augstākā inflācija pēdējo vairāk nekā 20 gadu laikā.
Omskā dzīvojošais 73 gadus vecais pensionārs Vjačeslavs stāsta, ka viņš novērojis, ka cenas pieaug dienu no dienas.
“Tas, protams, šobrīd cilvēkiem nav īpaši patīkami un ērti. Mēs saprotam, ka valstī pašlaik ir sarežģīta situācija, bet tomēr es gribētu, lai pārtikas produktu cenas tik strauji neaugtu,” viņš sacīja, piebilstot, ka viņa iecienītā siera cena kopš septembra ir pieaugusi par 15-20%, līdz aptuveni 850 rubļiem.
Inflācija Krievijā līdz gada beigām varētu sasniegt 9,8%, bet augstākais punkts gaidāms 2025.gada aprīlī, bet pēc tam sāks samazināties, aģentūrai “Interfax” sacīja centrālās bankas pārstāvis Andrejs Gangans.
Krievijas centrālā banka pagājušajā nedēļā saglabāja nemainīgas aizņēmumu likmes, neraugoties uz prognozēm par to paaugstināšanu. Tomēr augstās hipotēku kredītu likmes, kas sasniedz pat 30%, attur no mājokļu iegādes un veicina strauju īres tirgus izaugsmi.
“Komunālie pakalpojumi kļūst dārgāki, (tāpat arī) nodokļi, un tas ir ļoti jūtami,” sacīja studente Veronika no Maskavas. “Ejot uz veikalu, maizes klaips, kas agrāk maksāja 20 rubļus, tagad maksā 50 rubļu.”
Cits Maskavas students Sergejs teica, ka šokolādes cenas ir “biedējošas”.
Sanktpēterburgā eglīšu pārdevējs Ramizs sacīja, ka daži pircēji pat ar atlaidēm nevarot atļauties egli. “Vēlu visiem sirsnīgus sveicienus… un lai nākamgad visi varētu atļauties pa eglītei!” viņš piebilda.
Lasiet arī: Putins apgalvo, ka Slovākijas premjerministrs piedāvājis rīkot Maskavas un Kijivas miera sarunas