Piensaimnieku kooperatīvā sabiedrība “Straupe” atjaunojusi sadarbību ar gandrīz visiem līdzšinējiem sadarbības partneriem pēc daļējas darbības pārtraukšanas saistībā ar vairākiem uzņēmuma darbiniekiem konstatēto inficēšanos ar patogēno mikrofloras jeb patogēno E.Coli baktēriju, piektdien “Delfi TV” intervijā pauda kooperatīva valdes priekšsēdētājs Imants Balodis.
Tomēr viņš norādīja, ka sadarbība nav atjaunota ar ēdināšanas pakalpojumu sniedzēju SIA “Žaks-2”. Balodis aģentūrai LETA pastāstīja, ka sadarbības pārtraukšana bija “Žaks-2” iniciatīva, jo uzņēmums bažījās, ka “Straupes” produkcija varētu būt inficēta ar Šiga toksīnu producējošo E. coli infekciju.
“Straupes” valdes priekšsēdētājs intervijā arī minēja, ka pasūtījumu apmērs, kopš darbības atjaunošanas pilnā apmērā, ir pieaudzis un pēdējās dienās uzņēmums slēdz līgumus arī ar jauniem klientiem.
Balodis akcentēja, ka kopējās sekas daļējai darbības pārtraukšanai vēl prognozēt nav iespējams, bet šis gadījums pat varētu kooperatīvam būt bijusi laba reklāma, piebilstot, ka uzņēmums ir atguvis klientu uzticību un ieguvis arī jaunus klientus.
Tomēr “Straupes” valdes priekšsēdētājs aģentūrai LETA minēja, ka uzņēmuma zaudējumi par nevajadzīgi iznīcinātajiem derīgajiem produktiem, kuriem bija apstiprināta drošība, varētu veidot vairākus desmitus tūkstošus eiro. Viņš atzīmēja, ka precīzi zaudējumi vēl nav apkopoti.
Jau vēstīts, ka Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) šogad 10.aprīlī piesardzības nolūkos uz laiku apturēja vienas “Straupes” manuālās fasēšanas līnijas darbu, jo no Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) tika saņemta informācija, ka vairāku uzņēmuma darbinieku analīzēs konstatēta patogēnās mikrofloras jeb patogēno E.Coli klātbūtne.
“Straupes” darbība pilnībā atjaunota 14.aprīlī, jo tika veiktas atkārtotas pārbaudes, lai pārliecinātos, vai ir īstenoti visi nepieciešamie pasākumi, lai turpmāk uzņēmums varētu pilnā apmērā garantēt patērētājiem saražotās produkcijas drošumu.
Kopš infekcijas izplatības sākuma līdz pagājušajai nedēļai kopumā Bērnu slimnīcā ar apstiprinātu Šiga toksīnu producējošu E. coli infekciju ticis stacionēts 31 bērns. Kā ziņojis SPKC, šobrīd bīstamās infekcijas izplatība pierimusi un saistībā ar iepriekš reģistrētajiem enterohemorāģiskās E. coli infekcijas uzliesmojumiem vairākas dienas nav konstatēti jauni saslimšanas gadījumi.
Pēdējo reizi par jaunu saslimšanas gadījumu, kas saistīts ar iepriekš konstatētajiem infekcijas uzliesmojumiem, SPKC ziņoja 15.aprīlī.
SPKC skaidro, ka visiem cilvēkiem un dzīvniekiem zarnās ir baktērijas, ko sauc par Escherichia coli (E. coli) jeb zarnu nūjiņu. Tās ir daļa no cilvēku normālās baktēriju floras un parasti nekaitīgas. Tomēr ir īpaši E. coli celmi, kas spēj veidot toksīnus jeb indīgas vielas un izraisīt nopietnu slimību.
Šos celmus dēvē par STEC/VTEC (Šigas toksīnu vai verotoksīnu veidojošā E. coli). Tie var izraisīt smagu, asiņainu caureju, kas dažos gadījumos rada akūtu nieru mazspēju, kam nepieciešama intensīva aprūpe.
Šo celmu galvenais rezervuārs ir zālēdāji dzīvnieki, īpaši liellopi. Izraisītājs izdalās no dzīvnieka vai no cilvēka organisma ar fekālijām. Cilvēks var inficēties, lietojot uzturā inficētu pārtiku, nepietiekami termiski apstrādātu liellopu gaļu, nevārītu pienu, nemazgātus vai neapstrādātus augļus vai dārzeņus. Iespējama arī infekcijas pārnešana tieši no cilvēka uz cilvēku.
Lasiet arī: PVD atļāvis “Straupei” atsākt manuāli fasēto piena produktu ražošanu un tirdzniecību