Eksporta vērtība turpina augt, pateicoties straujajam cenu kāpumam, taču situācija strauji mainīsies nākamgad, var pat veidoties otrādi apgriezta aina – ražojošās nozares sāks iziet no recesijas, bet preču eksportu naudas izteiksmē samazinās cenu kritums, prognozē Luminor bankas galvenais ekonomists Pēteris Strautiņš.
Kā BNN iepriekš ziņoja, šī gada septembrī Latvijas eksports bija 2,137 miljardi eiro. Kā norāda Strautiņš, eksports augstā līmenī Latvijā ir bijis visu šo gadu, taču septembrī «pāri rekorda līnijai to palīdzēja pārvilkt sezonālais graudu eksporta vilnis».
Tāpat galvenais ekonomists prognozē, ka inflācijas sāks bremzēties.
«Strauji krājas pierādījumi tam, ka turpmāk inflācija bremzēsies, daudzās preču kategorijās būs cenu kritumi. Naftas, gāzes un elektrības vairumcenas ir atkāpušās no augstākajiem punktiem. Ja nenotiks kas ārkārtējs, enerģijas cenu kritums gada griezumā sāksies nākamā gada rudenī un būs ļoti jūtams 2024.–2026.gadā.»
Kā norāda Strautiņš, kopš 2021.gada vasaras ekonomikā skaitļu izteiksmē gandrīz viss ir strauji audzis, akcentējot, ka vairumam cilvēku ienākumu kāpums ir atpalicis no cenu kāpuma, taču drīzumā ir gaidāma labklājības uzlabošanās.
«Pamazām virzāmies uz citu periodu – kad lielie skaitļi jeb makroekonomiskās summas mainās ļoti plūstoši un ne vienmēr uz augšu, bet mājsaimniecību labklājība pēc pārejoša krituma atkal uzlabosies,» stāsta ekonomikas eksperts.
Savukārt uzņēmējdarbības kontekstā Strautiņš atzīst, ka augstās inflācijas periods uzņēmumiem ir bijis vienlaikus grūts un sekmīgs.
«Ir bijis viegli celt cenas, pārsvarā arī reālais pieprasījums bijis spēcīgs, bet ir bijis grūti vadīt darbu pasaulē, kur viss tik ļoti mainās, tostarp arī izmaksas,» norāda eksperts, piebilstot, ka drīzumā varētu sekot relatīva miera periods, kurā rentabilitāti daudziem negatīvi ietekmēs krīzē augstu paceltais grūti mazināmo izmaksu līmenis, kā, piemēram, darbaspēka atalgojums.
Lasiet arī: Par spīti sankcijām pret Krieviju imports un eksports Latvijā audzis