SVF uz pusi samazina Lietuvas ekonomikas izaugsmes prognozi 2023.gadam

Saskaņā ar Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) jaunāko novērtējumu, pieaugot inflācijai, Lietuvas un citu pasaules valstu ekonomikas izaugsme var būt lēnāka, nekā iepriekš tika uzskatīts, informē Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Pēc SVF prognozēm Lietuvas IKP šogad pieaugs par 1,8%, bet 2023.gadā – par 1,1%.

Lai gan prognoze šim gadam paliek nemainīga salīdzinājumā ar aprīlī prognozēto, 2023.gadam tā ir samazināta par pusotru procentpunktu, tādējādi samazinot to vairāk nekā uz pusi.

Lēnā izaugsme galvenokārt tiek saistīta ar patēriņa samazināšanos, ko negatīvi ietekmē iedzīvotāju pirktspēja, kas inflācijas dēļ ir sarukusi. Cits svarīgs faktors ir ekonomikas izaugsmes tempu palēnināšanās tieši lielākajās eirozonas valstīs, kā rezultātā samazinās pieprasījums pēc Lietuvas eksporta.

Gaidāms, ka vidējā gada inflācija Lietuvā šogad sasniegs 17,6%.

Saskaņā ar SVF novērtējumu gaidāms, ka cenu kāpums, kas rudenī sasniegs augstāko punktu, nākamgad mazināsies, un gada vidējā inflācija samazināsies līdz 8,4%.

Kā norāda Lietuvas Bankas priekšsēdētājs Gedimins Šimkus (Gediminas Šimkus), pašreizējā ekonomiskā vide pieprasa ātru un koordinētu centrālo banku, valdību un starptautisko finanšu iestāžu reakciju.

«Pieaugot inflācijai, ko galvenokārt veicinājis Krievijas izvērstais pilna apjoma karš Ukrainā, kā arī Krievijas enerģētiskā un politiskā šantāža pret pārējo pasauli, ir svarīgi, lai palīdzības pasākumi ātri sasniegtu tās valstis, iedzīvotājus un uzņēmumus, kas ir vismazāk aizsargātas,» sacīja Šimkus.

«Šī situācija radīs spiedienu uz valdībām subsidēt pieaugošās izmaksas, bet no monetārās politikas viedokļa ir svarīgi, lai valsts atbalsts būtu pēc iespējas vairāk vērsts tikai uz visneaizsargātākajām sociālajām grupām un ekonomiskajām aktivitātēm, lai nodrošinātu, ka netiek izkropļoti cenu signāli un konkurences vide tautsaimniecībā,» piebilst Lietuvas bankas vadītājs.

Pilnu rakstu angļu valodā lasiet: https://www.lrt.lt/en/news-in-english/19/1798979/imf-halves-lithuania-s-2023-growth-forecast

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas