Jaunievēlētais prezidents Donalds Tramps (Donald Trump) būtu notiesāts par mēģinājumu apgāzt 2020.gada prezidenta vēlēšanu rezultātus, kurās viņš zaudēja, ja viņš nebūtu pārvēlēts 2024.gadā, jo pierādījumi pret Trampu bija “pietiekami, lai panāktu un atbalstītu notiesājošu spriedumu”, daļēji publiskotajā ziņojumā raksta īpašais padomnieks Džeks Smits (Jack Smith), kurš vadīja ASV valdības izmeklēšanu Trampa lietā, otrdien, 14.janvārī, ziņo BBC.
Tramps tika apsūdzēts par spiediena izdarīšanu uz amatpersonām, lai tās mainītu 2020.gada vēlēšanu rezultātus, par apzinātu melu izplatīšanu par vēlēšanu rezultātu viltošanu un par centieniem izmantot 2021.gada 6.janvārī pie ASV Kapitolija notikušās nekārtības.
Tramps nākamnedēļ atgriezīsies prezidenta amatā, un pēc veiksmīgām 2024.gada vēlēšanām dažādās juridiskās problēmas, ar kurām viņš cīnījās, lielā mērā ir izgaisušas. Tagad ir izbeigta arī lieta par iejaukšanos vēlēšanās.
Daļa Smita ziņojumā ietvertā materiāla jau bija zināma, taču ziņojumā, ko Tieslietu ministrija iesniedza Kongresam, ir sīkāk izklāstīts, kāpēc Smits turpināja šo lietu un galu galā to slēdza.
Smits pamato lietu pret Trampu, apsūdzot viņu “bezprecedenta centienos nelikumīgi saglabāt varu”, izmantojot dažādas metodes, tostarp “vardarbības draudus un kūdīšanu uz vardarbību pret saviem šķietamajiem oponentiem”.
“Visu Trampa noziedzīgo darbību pamatā bija maldināšana – apzināti nepatiesi apgalvojumi par vēlēšanu rezultātu viltošanu,” teikts ziņojumā.
Ziņojumā detalizēti aprakstītas “būtiskas problēmas”, ar kurām saskārušies izmeklētāji, tostarp Trampa “spēja un vēlme izmantot savu ietekmi un sociālos medijus, lai vērstos pret lieciniekiem, tiesām un [Tieslietu] departamenta darbiniekiem”.
Smits secināja, ka, lai gan Tieslietu ministrija interpretē Konstitūciju kā tādu, kas neļauj tiesāt amatā esošu prezidentu, viņa birojs “novērtēja, ka esošie pierādījumi bija pietiekami, lai tiesas procesā panāktu un atbalstītu notiesājošu spriedumu”.
Smits noliedza pieņēmumus, ka lieta bija politiski motivēta, nosaucot šādus apgalvojumus par “smieklīgiem”, un norādīja, ka “mūsu komanda iestājās par likuma varu.”
Prokurora Smita 137 lappušu garais ziņojums agri otrdien tika nosūtīts Kongresam pēc tam, kad tiesnesis atļāva to publiskot. Vēl šonedēļ tiesnese Eilīna Kanona (Aileen Cannon) rīkos sēdi, lai lemtu par otrās daļas publiskošanu, kurā izskatītas apsūdzības, ka Tramps savā Floridas mājā nelikumīgi glabājis slepenus dokumentus.
Tramps savā tīmekļa vietnē “Truth Social” apgalvoja, ka ir nevainīgs, un izsmēja Smitu, rakstot, ka prokurors “nespēja panākt, lai viņa lieta tiktu izskatīta pirms vēlēšanām, kurās es uzvarēju ar pārliecinošu pārsvaru”.
Tramps piebilda: “VĒLĒTĀJI IR RUNĀJUŠI!!!”
Gan šajā lietā, gan atsevišķā klasificēto dokumentu lietā pret Trampu tika izvirzītas apsūdzības krimināllietās, taču pēc Trampa ievēlēšanas novembrī Smits izbeidza abas lietas saskaņā ar Tieslietu ministrijas noteikumiem.
Ziņojumā skaidrots, ka ASV konstitūcija aizliedz amatā esoša prezidenta kriminālvajāšanu neatkarīgi no noziegumu smaguma vai lietas pamatotības, Tieslietu departamentam stingri iestājoties par saviem kriminālvajāšanas centieniem.
Tajā arī norādīts, ka prokurori ir saskārušies ar dilemmu: “2024.gada vēlēšanu rezultāti pirmo reizi izvirzīja jautājumu par to, kā likumīgi rīkoties, ja par prezidentu tiek ievēlēta privātpersona, kurai jau ir izvirzīta apsūdzība.”
Ziņojuma publiskošana tika atlikta tiesneses Kanonas bažu dēļ, ka tas varētu ietekmēt Trampa palīgu – Volta Nautas (Walt Nauta) un Karlosa De Oliveiras (Carlos De Oliveira) – lietas, kuri apsūdzēti par palīdzību Trampam slēpt klasificētus dokumentus.
Viņu advokāti apgalvoja, ka ziņojuma publiskošana varētu ietekmēt nākamo zvērināto un tiesas procesu, jo viņu lietas vēl nav izbeigtas.
Lasiet arī: Trampam piespriež “beznosacījumu atbrīvošanu”