Valdība atbalsta TM iniciatīvu no budžeta neparedzētiem līdzekļiem novirzīt 200 000 eiro SKT stiprināšanai

Valdība otrdien, 14.martā atbalstīja Tieslietu ministrijas (TM) iniciatīvu no valsts budžeta neparedzētiem līdzekļiem novirzīt 200 000 eiro Starptautiskajai Krimināltiesai (SKT) kapacitātes stiprināšanai, lai pēc iespējas ātri un efektīvi veiktu kara noziegumu izmeklēšanu Ukrainā, informē TM sabiedrisko attiecību speciāliste Evija Rimšāne 

Piešķirtais finansējums ietver iemaksu arī SKT Cietušo trasta fondā 50 000 eiro apmērā. 

Rimšāne norāda, ka tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere (JV) nākamajā pirmdienā, 20.martā piedalīsies tieslietu ministru konferencē Londonā, kurā aicināti galvenie SKT atbalstītāji, lai veicinātu izmeklēšanu par kara noziegumiem Ukrainā.

Konferences laikā tieslietu ministre plāno informēt par Latvijas līdz šim veikto atbalstu attiecībā uz SKT darba stiprināšanā Ukrainas atbalstam. 

«Starptautiskajai krimināltiesai ir izšķiroša loma skatīt lietas par personu vissmagākajiem starptautiska mēroga noziegumiem – genocīda, noziegumu pret cilvēci un kara noziegumiem. Kopīgiem spēkiem mums jānodrošina, ka šīs personas tiek sauktas pie atbildības par Krievijas noziedzīgo rīcību, kas joprojām turpinās Ukrainā.

Latvija turpinās sniegt savu atbalstu gan piešķirot finansējumu, gan izvirzot ekspertus noziegumu izmeklēšanā un pierādījumu iegūšanā,» skaidro Lībiņa-Egnere

un piebilst, ka  «stiprinot SKT  ir jāturpina darbs arī pie īpaša ad hoc starptautiskā tribunāla izveides ANO ietvaros, lai nodrošinātu Krievijas augstākās vadības atbildību»

Plānots, ka tuvākajā laikā SKT Prokurora birojs noslēgs vienošanos ar Ukrainu par biroja izveidi arī Ukrainas galvaspilsētā Kijivā, lai paātrinātu noziegumu izmeklēšanu un nodrošinātu plašākas darbības jomas atbalsta sniegšanai Ukrainas iestādēm.

Latvijas finansiālais atbalsts SKT veicinās uzlabojumus tiesiskuma nodrošināšanā starptautiskā līmenī un vēl vairāk sekmēs Latvijas pozicionēšanos kā aktīvai SKT Statūtu dalībvalstij.

Tā būtu papildus vienreizēja iemaksa līdzās Latvijas ikgadējai obligātajai iemaksai SKT budžetā.

SKT ir dibināta 2002.gadā ar pastāvīgo mītni Hāgā, Nīderlandē. Tās darbību regulē 1998.gada 17.jūlija Romas Starptautiskās krimināltiesas Statūti, kuriem ir pievienojušās 123 pasaules valstis. Latvijā šie statūti stājās spēkā 2002.gada 1.septembrī.

Aizvadītā gadā Latvija ir veikusi brīvprātīgo iemaksu 100 000 eiro apmērā Starptautiskās Krimināltiesas budžetā, lai stiprinātu tās kapacitāti Ukrainas kara noziegumu izmeklēšanai. Tāpat, atsaucoties SKT  Prokurora biroja aicinājumam, Latvija ir nosūtījusi divus nacionālos ekspertus darbam Starptautiskajā Krimināltiesā, kas darbojas ar Ukrainas kara noziegumu izmeklēšanas un pierādīšanas jautājumiem.

Lasiet arī: Itālija migrantu pieplūdumā pāri Vidusjūrai vaino Vagner

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas