Valsts apmaksāta Covid-19 testēšana tiek nodrošināta ar ārsta nosūtījumu

Valsts apmaksātu Covid-19 testēšanu iedzīvotājiem ambulatori turpmāk varēs veikt tikai ar ārsta nosūtījumu, informē Veselības ministrija (VM). 

Savukārt plašāk testēšanā tiks izmantoti profesionālie antigēna testi, izņemot gadījumus, kad pacientiem, kuri pieder īpašām veselības riska grupām, ārsts nozīmēs SARS-CoV-2 vīrusa RNS noteikšanas testu jeb polimerāzes ķēdes reakciju.

Turpmāk ārsts varēs nozīmēt valsts apmaksātu testu pacientiem ar Covid-19 saslimšanas pazīmēm, izvērtējot testa nepieciešamību un rezultātu nozīmi ārstēšanas procesā, kā arī pacientiem ar noteiktām veselības problēmām. Tikmēr stacionāros valsts apmaksātu testu varēs veikt ikvienam pacientam, kurš uzņemts slimnīcā, saskaņā ar iestādes iekšējo kārtību, bet ilgstošas sociālās aprūpes centros klientiem ar Covid-19 pazīmēm, norāda ministrija.   

Vienlaikus valsts apmaksāta Covid–19 pacientu kontaktpersonu testēšana tiks veikta tikai sociālās aprūpes centros un ārstniecības iestādēs, lai izsekotu inficētās personas un kontrolētu infekcijas izplatīšanos.

 Valsts apmaksāts tests Covid-19 antivielu noteikšanai tiek veikts tikai ar ārsta nosūtījumu diagnostikas nolūkā pēc īpašām indikācijām.  

Personas ar akūtas elpceļu infekcijas pazīmēm un Covid-19 pacientu kontaktpersonas joprojām var lietot paštestus Covid-19 infekcijas noteikšanai, uzsver VM.

Kā norāda ministrijā, jaunā testēšanas kārtība stājusies spēkā 22.novembrī. Tāpat paredzēts, ka skrīninga testēšana šobrīd vairs nav jāveic, jo epidemioloģiskā situācija šobrīd to neprasa, izņemot ārstniecības iestādes, kur darbinieku skrīnings var būt organizēts saskaņā ar iekšējo kārtību.

Tāpat speciālisti secina, ka šobrīd ambulatori lielākajā daļā gadījumu ar Covid-19 saslimušo aprūpe neatšķiras no ārstniecības citu augšējo elpceļu infekciju gadījumos, tādēļ katrā individuālā gadījumā ir jāizvērtē testa veikšanas lietderība. Saskaņā ar šī brīža epidemioloģiskajām indikācijām nav vajadzības veikt valsts apmaksātu testu Covid-19 infekcijas noteikšanai, ja nav slimības simptomu, izņemot iepriekš minētos īpašos gadījumus, tāpat arī gadījumā, ja cilvēks ir nesen pārslimojis Covid-19, un viņam vairs nav akūtu simptomu.

Vienlaikus uz pacientiem ar apstiprinātu Covid-19 infekciju joprojām attiecināmas izolācijas prasības. Tāpat speciālisti turpina uzraudzīt epidemioloģisko situāciju un nepieciešamības gadījumā skrīninga testēšana var tikt atsākta.

Lasiet arī: Ķīnā rekordaugsts Covid-19 gadījumu skaits, notiek plaši protesti

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas