Par spīti Ķīnas ierobežojumiem, tiek ziņots par rekordaugstiem Covid-19 infekcijas rādītājiem, kamēr valstī izplešas pēdējā desmitgadē plašākie protesti, ziņo ziņu aģentūra Reuters.
Šanhajā svētdien, 27.novembrī, notika plašas protestētāju un policijas sadursmes. Tika arestēti un aizvesti daudzi protestētāji, un tiek ziņots par policijas vardarbību pret BBC žurnālistu, kurš pēc tam vairākas stundas turēts apcietinājumā. Pasaules akciju tirgū Ķīnas uzņēmumu akcijas piedzīvojušas strauju kritumu, un investori ir satraukti par notiekošo.
Plašie protesti, kas Ķīnā ir reta parādība, un «nulles kovida» politika rada bažas par to iespaidu uz pasaules otru lielāko ekonomiku. Tajā pašā laikā Ķīnas cenzūra cenšas aizvākt protestu foto un videoierakstus no publiskās telpas.
Protestu galvenais iemesls ir Ķīnas ārkārtīgi stingrā Covid-19 ierobežošanas politika.
Pagājušajā nedēļā Ķīnas rietumdaļas pilsētā Urumči izcēlās ugunsgrēks, kas prasīja desmit cilvēku dzīvības. Tiek uzskatīts, ka traģēdiju veicinājuši stingrie ierobežojumi, kas neļāva glābējiem laikus nokļūt ugunsgrēka vietā.
Pekinā protestētāji pulcējās uz mierīgu demonstrāciju, kas tomēr bija pielādēta ar spriedzi.
Plaši protesti turpinās arī pirmdienā, 28.novembrī. Pekinā cilvēki pulcējas uz ielām, turot rokās baltas lapas, kas ir kļuvušas par protesta simbolu, un ap viņiem pulcējas gan policisti, gan drošības spēku pārstāvji civilajā apģērbā. Kāds policists, kas sevi pieteica kā Pekinas policijas departamenta vadītāju, aicināja protestētājus doties mājup: «Jums, jaunieši, jāiet mājās. Stāvot šeit uz ceļa, jūs traucējat satiksmi.»
Protestētāji pieprasa ne tikai stingro «nulles kovida» ierobežojumu atcelšanu, bet protestē arī pret Ķīnas komunistisko partiju un prezidentu Sji Dzjiņpinu (Xi Jinping), kas līdz šim tik plaši nav noticis. Ķīna ir saglabājusi ierobežojumus laikā, kad lielākajā daļā pasaules tie ir mīkstināti vai atcelti. Lai gan novembra pirmajā pusē Ķīna grasījās samazināt ierobežojumu apjomu, augošais Covid-19 gadījumu skaits ir licis atteikties no šīs domas. Eksperti norāda – ir maz ticams, ka Ķīnas ierobežojumi varētu būtiski mainīties pirms pavasara, un iesaka Ķīnai būtiski uzlabot vakcinācijas kvalitāti un aptveri.
Lasiet arī: Pekinā pieaug Covid-19 gadījumu skaits, slēgti muzeji