VDD sācis kriminālprocesu par Latvijas uzņēmuma iesaisti resursu nodrošināšanā Krievijas armijai

Valsts drošības dienests (VDD) pirmdien, 16.oktobrī, informēja, ka tas aizvadītajā piektdienā un sestdienā veica kriminālprocesuālas darbības ar vienu uzņēmumu saistītos objektos Rīgā un citviet Latvijā – aizdomās par resursu nodrošināšanu Krievijas bruņotajiem spēkiem.

Kriminālprocesuālās darbības VDD veica kopumā piecos objektos, informēja dienestā. Aģentūras rīcībā esošā informācija liecina, ka šis uzņēmums ir AS Arta-F.

Kriminālprocesu VDD sācis saskaņā ar Krimināllikuma 77.2 pantu, proti, par mantas iespējamu netiešu nodošanu ārpus Latvijas Republikas teritorijas notiekošā bruņotā konfliktā iesaistītai pusei, kuras darbība vērsta pret Ukrainas teritoriālo neaizskaramību.

Kratīšanās VDD ir izņēmis lielu daudzumu datu nesēju un dokumentu, kā arī uzņēmuma ražotās produkcijas paraugus. Tāpat ar uzņēmumu saistītajos objektos

konstatēta skaidra nauda vairāk nekā pusmiljona eiro apmērā.

VDD sniegs papildu informāciju par izmeklēšanas gaitu atbilstoši kriminālprocesa virzībai.

Pēdējās nedēļās gan medijos izskanējuši vairāki gadījumi par uzņēmumu iespējamo sadarbību ar Krievijas aizsardzības resoru. Svētdien, 15.oktobrī, TV3 raidījums Nekā personīga vēstīja, ka Kremļa opozicionāra Mihaila Hodorkovska medijs konstatējis saikni starp formu ražotāju Krievijas armijai un AS Arta-F – kompāniju Latvijā, kas tostarp ražo pogas un rāvējslēdzējus. 

Portāla Firmas.lv informācija liecina, ka Arta-F reģistrēta 1991.gadā, un tās pamatkapitāls ir 712 641 eiro. Uzņēmums 2022.gadā apgrozīja 8,062 miljonus eiro, bet tā peļņa bija 983 930 eiro. Kompānijas patiesie labuma guvēji ir Vladislavs Andrejevs un Vitālijs Andrejevs.

***

VDD 25.septembrī paziņoja, ka sācis papildu pārbaudi par medijos izskanējušo informāciju, ka Latvijas uzņēmumi apgādā Krievijas militārās rūpnīcas ar mikroshēmām.

AS RD Alfa mikroelektronikas departaments noliegusi informāciju par mikroshēmu piegādēm Krievijai. Uzņēmuma attīstības menedžeris Ļevs Lapkis aģentūrai LETA pauda, ka līgumi ar Krieviju tika pārtraukti līdz ar kara sākumu, kā arī pirms tam uzņēmuma mikroshēmas netika ražotas un piegādātas militārām vajadzībām.

Arī AS Alfa RPAR noraidījusi izskanējušo informāciju, ka tā turpina apgādāt Krieviju ar mikroshēmām pēc kara Ukrainā sākuma. AS Alfa RPAR padomes priekšsēdētājs Aleksandrs Zaslavskis sacīja, ka viņam neesot informācijas par VDD sāktiem kriminālprocesiem.

Neatkarīgais krievu pētnieciskās žurnālistikas tīmekļa izdevums The Insider iepriekš rakstīja, ka, neraugoties uz eksporta kontroli un sankcijām kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā, Latvija uz Krieviju joprojām eksportē mikroshēmas miljonu eiro vērtībā.

Savstarpēji saistītie uzņēmumi VDD ir zināmi, un dienests jau iepriekš veicis pārbaudes par šo uzņēmumu iespējamiem starptautisko sankciju pārkāpumiem. Agrāk veikto pārbaužu rezultātā dienests minēto uzņēmumu veiktus starptautisko sankciju pārkāpumus nav konstatējis, tomēr saistībā ar nesen publiskoto informāciju VDD sācis papildu pārbaudi.

Lasiet arī: “Hodorkovska medijs” atklājis saikni starp Krievijas armijas formu ražotāju un firmu Latvijā

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas