Zviedrija apsver iespēju noteikt vecuma ierobežojumu sociālo mediju lietošanai, lai apturētu jauniešu vervēšanu bandās

Pēc pirmdien, 9.decembrī, Kopenhāgenā notikušās tikšanās ar citu Ziemeļvalstu tieslietu ministriem un sociālo mediju uzņēmumiem Zviedrijas valdības ministri paziņoja, ka apsver iespēju noteikt vecuma ierobežojumus sociālo mediju platformu izmantošanai, ja tehnoloģiju uzņēmumi nespēs novērst to, ka bandas tiešsaistē vervē jauniešus vardarbīgu noziegumu veikšanai ne tikai Zviedrijā, bet arī citur Ziemeļvalstīs, ziņo “Reuters”.

Bandu noziedzības viļņa dēļ Zviedrijā ir reģistrēts visvairāk nāves gadījumu uz vienu iedzīvotāju Eiropā.

Zviedrijas policija apgalvo, ka pēdējo divu gadu laikā bandas ir sākušas izmantot sociālo mediju platformas kā “digitālo tirgu”, lai atklāti vervētu anonīmus pusaudžus, dažos gadījumos vien 11 gadus vecus, slepkavību un spridzināšanu veikšanai valstī un citur Ziemeļvalstīs.

“Tā ir ļoti nopietna situācija,” sacīja Zviedrijas tieslietu ministrs Gunārs Štrommers (Gunnar Strommer).

“Mēs neko neizslēdzam,” viņš sacīja, piebilstot, ka viņi izpētīs citu valstu veiktos pasākumus, un noskaidros, kas būtu labākais Zviedrijai.

Austrālija novembrī pieņēma sociālo mediju platformu izmantošanas aizliegumu bērniem, kas jaunāki par 16 gadiem.

Saskaņā ar policijas statistikas datiem šā gada pirmajos septiņos mēnešos Zviedrijā 93 bērni vecumā līdz 15 gadiem tiek turēti aizdomās par līdzdalību slepkavību plānošanā, kas ir trīs reizes vairāk nekā tajā pašā laika posmā pērn.

Štrommers sacīja, ka “TikTok”, “Meta”, “Google” un “Snapchat” pārstāvji ir apsolījuši darīt “visu, kas ir viņu spēkos”, lai risinātu šo problēmu, un ka sociālo mediju platformām ir jāparāda “konkrēti rezultāti”.

Arī “Telegram” un “Signal” pārstāvji tikuši uzaicināti, bet nepiedalījās, teikts Dānijas valdības paziņojumā.

Dānijas policija šomēnes paziņoja, ka kopš aprīļa tā ir reģistrējusi 32 gadījumus, kad Zviedrijas pilsoņi tika nolīgti, lai veiktu vardarbīgus noziegumus. Dānijas politiķi šos lielākoties gados jaunos noziedzniekus ir nodēvējuši par “bērniem-karavīriem”.

Zviedrijas izglītības ministrs Johans Pērsons (Johan Pehrson) sacīja, ka viņš seko līdzi notikumu attīstībai Austrālijā pēc tam, kad tur nesen tika ieviests sociālo mediju aizliegums.

“Tas nebūs pirmais solis, bet tas nav izslēgts,” viņš sacīja par aizliegumu, taču piebilda, ka valdība izskatīs visas iespējas, lai atturētu bērnus no pārāk ilgas laika pavadīšanas sociālajos medijos, jo “mēs redzam, ka bērni … iznieko savu dzīvi”.

Lasiet arī: Eiropas valstis pēc Asada krišanas aptur sīriešu patvēruma pieteikumus

Seko mums arī FacebookDraugiem un X!

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas