Kosovā dzīvojošie serbi, kas jau 19 dienas bloķē ceļus, piekrituši ASV un Eiropas Savienības lūgumam, un ceturtdienas rītā sāks barikāžu novākšanu, raksta aģentūra Reuters.
Serbijas prezidents Aleksandrs Vučičs (Aleksandar Vucic) tikās ar Kosovas ziemeļdaļā dzīvojošajiem serbiem un paziņoja, ka barikāžu novākšana sāksies 29.decembrī, tomēr prasīs kādu laiku. Vučičs piebilda, ka ASV un Eiropas Savienība, kas ir vidutājas Belgradas un Prištinas sarunām, solījušas, ka neviens serbs, kas piedalījies barikāžu veidošanā, netiks sodīts.
Sagaidāms, ka barikāžu novākšana mazinās spriedzi starp Belgradu un Prištinu.
Jau vairāk nekā 20 gadus spriedze pastāv arī starp rietumiem, kas atbalsta Kosovas neatkarību, un Krieviju, kura atbalsta Serbiju un bloķē Kosovas iekļaušanu starptautiskās organizācijās, tostarp ANO.
ANO, NATO un Eiropas Savienība aicinājusi saglabāt savaldību Kosovas ziemeļdaļā, kur varas iestādes 28.decembrī slēgušas trešo robežkontroles punktu ar Serbiju.
NATO miera uzturētāju misija Kosovā norādījusi, ka atbalsta dialogu starp abām pusēm. Tam vajadzētu mazināt saspīlējumus, ko izraisījušas serbu veidotās barikādes uz nozīmīgiem ceļiem un vardarbīgās sadursmes ar policiju. Serbija savukārt noteikusi savai armijai augstāko gatavības līmeni.
Kremlis noliedza Kosovas iekšlietu ministra izteiktās aizdomas, ka Krievija iespaido Serbiju, lai tā grautu Kosovas stabilitāti, un paziņoja, ka Serbija tikai aizstāv etnisko serbu tiesības.
Pēc prokuratūras lūguma, serbu policists, kura arests aizsāka vardarbīgās sadursmes, ir atbrīvots no apcietinājuma un tagad atrodas mājas arestā. Bijušo policistu Dejanu Pantiču (Dejan Pantic) arestēja 10.decembrī par uzbrukumu policistam iepriekšējo protestu laikā. No tā brīža arvien pieaug spriedze, jo tūkstošiem serbu ir izgājuši protestos, un ir izveidojuši vairāk nekā desmit barikādes, pilnībā bloķējot satiksmi.
Pantičs ir viens no daudziem serbiem, kas pameta dienestu policijā pēc tam, kad Priština paziņoja par lēmumu aizliegt pirms teju 30 gadiem izdotās Serbijas automašīnu reģistrācijas numuru zīmes. Kosovas ziemeļu daļā dzīvojošie serbi uzskata, ka viņu apdzīvotais apgabals joprojām ir Serbijas daļa, un pretojas jebkādiem noteikumiem, ko tie uzskata par pret sevi vērstiem.
Tiesas lēmums ir sadusmojis daudzus, to vidū arī Kosovas premjerministru Albinu Kurti (Albin Kurti) un tieslietu ministri Albulenu Haksiu (Albulena Haxhiu). Haksiu sacīja: «Es nezinu, kā to saprast un kā ir iespējams, ka kāds, kas ir apsūdzēts par tik smagiem, ar terorismu saistītiem noziegumiem, var atrasties mājas arestā.»
Kurti paziņoja:
«Mani moka ziņkārība – kurš ir prokurors, kurš to pieprasīja, un kurš pirmstiesas izmeklēšanas tiesnesis to apstiprināja.»
Divi robežkontroles punkti uz Kosovas un Serbijas robežas tika slēgti jau 10.decembrī, savukārt lielākais, kas atrodas Merdarē, slēgts 28.decembrī. Tādējādi mājas nevar atgriezties tie Kosovas iedzīvotāji, kas strādā citur un ieradušies mājās svētku brīvdienās.
Lasiet arī: Serbu armijai izsludināta augstākā gatavības pakāpe