Aktīvi atgūst nodokļus no iemaksām privātos pensiju fondos

Saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) apkopoto informāciju par pērn veiktām iemaksām nodokļa atgriešanu šogad pieprasījuši 190 tūkstoši iedzīvotāju – par 107,7 miljoniem eiro jeb 66% no visām veiktajām iemaksām, vēsta Luminor banka.  

Ik gadu klientiem ir iespēja saņemt iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksu 20% apmērā par pensiju 3.līmenī un dzīvības apdrošināšanā ar līdzekļu uzkrāšanu veiktajām iemaksām.  Kredītiestāde tāpēc atgādina: arī no maksājumiem, kas būs veikti līdz šā gada 31.decembrim, to veicēji jau no nākamā gada marta varēs atgūt piekto daļu no samaksātās summas.

Maksimālais apmērs iemaksām privātajos pensiju fondos un dzīvības apdrošināšanā, ko var iekļaut gada ienākumu deklarācijā, ir 10% no apliekamajiem ienākumiem, bet ne vairāk kā 4000 eiro. Luminor ziņo, ka tās pensiju 3.līmeņa plānos klienti šī gada vienpadsmit mēnešos ir iemaksājuši 6,6 miljonus eiro.

«Iemaksas pensijai ir ļoti laba investīcija nākotnē, jo valsts izmaksātā vecuma pensija Latvijā veido tikai nedaudz vairāk nekā pusi no pirmspensijas ienākumiem. Tā kā demogrāfiskā situācija nav iepriecinoša un iedzīvotāju darbspējas vecumā, kas nodrošinās valsts budžeta līdzekļus pensiju izmaksai, kļūs arvien mazāk, katram pašam ir jāparūpējas par to, cik finansiāli nodrošināti būsim vecumdienās. Diemžēl bankas aptauja liecina, ka

joprojām 70% iedzīvotāju ieguldījumus finansiāli nodrošinātām vecumdienām 3.pensiju līmenī neveic vispār,

un iedzīvotāji līdz 30 gadiem ļoti maz domā par pensijas vecumu un uzkrājumu veidošanu. Tomēr pamazām dalībnieku skaits palielinās,” atzīst Luminor bankas pensiju daļas vadītājs Atis Krūmiņš.

Pērn privātpersonu iemaksas pensiju trešajā līmenī, kā arī maksājumi par uzkrājošo dzīvības apdrošināšanu sasniedza 164,5 miljonus eiro, un tas ir par 18% vairāk nekā 2020.gadā, liecina VID apkopotā statistika. Fizisko personu iemaksas privātajos pensiju fondos bija 91,1 miljons eiro, bet par dzīvības apdrošināšanu – 73,4 miljoni eiro.

«Neskatoties uz ekonomiskajiem izaicinājumiem, kas bija saistīti ar Covid–19 pandēmiju, iedzīvotāji turpināja atlikt naudu un rūpēties par nākotnes ieņēmumiem un finansiālo nodrošinājumu. Tā kā šis gads nāca ar jauniem ekonomiskajiem satricinājumiem, ļoti augstu inflāciju un svārstībā finanšu tirgos, pieļauju, ka tas atkal atstās negatīvu iespaidu uz iemaksām privātajos pensiju fondos. Tomēr jāatceras, ka šīs iemaksas ir investīcija finansiālai drošībai vecumdienās,» atgādina komercbankas eksperts.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas