Azerbaidžāna izveido robežkontroles punktu Lačinas koridorā

Azerbaidžāna izveidojusi robežkontroles punktu Lačinas koridorā, uz vienīgā ceļa, kas ved Kalnu Karabahā, tādējādi sējot bailes tās etnisko armēņu populācijā, raksta Politico.

Azerbaidžānas Ārlietu ministrija svētdien, 23.aprīlī, publicētajā paziņojumā norāda, ka sācies darbs pie kontroles pastiprināšanas gar Lačinas koridoru, kas ir vienīgais ceļš, kas savieno Kalnu Karabahu ar Armēniju. Saskaņā ar amatpersonu teikto, tas darīt, lai novērstu Armēnijas bruņoto spēku personāla rotāciju, kas nelikumīgi izvietots Azerbaidžānas teritorijā, ieroču un munīcijas ievešanu, teroristu ienākšanu, kā arī nelegālu dabas resursu izvešanu.

Pēc bruņota konflikta starp Azerbaidžānu un Armēniju 2020.gadā, Lačinas koridoru pārraudzīja krievu miera uzturētāji – tā ir daļa no Maskavas atbalstītā pamiera plāna. Decembrī pašpasludinātie Azerbaidžānas vides aizsardzības aktīvisti ar Baku atbalstu pārrāva žogu un sāka ceļa blokādi, norādot, ka tā ir daļa no protesta pret nelikumīgiem izrakteņu ieguves darbiem. Kopš tā brīža

reģions pieejams tikai Sarkanā Krusta miera uzturētājiem un humānās palīdzības konvojiem.

Kalnu Karabahā ieviesti pārtikas un enerģijas izmantošanas ierobežojumi. Krievijas karavīri vai nu nespēj, vai nevēlas atjaunot civilo pārvietošanos, un šķiet, ka negrasās arī veikt nekādas darbības pret jaunizveidoto robežkontroles punktu. Baku norādījusi, ka tās spēki kopā ar krievu kareivjiem pārņems kontroli pār ceļu.

Armēnija paziņojusi, ka šāda rīcība ir klajš 2020.gada pamiera līguma pārkāpums, kurā Baku apņēmās nodrošināt civiliedzīvotāju, transportlīdzekļu un kravu pārvietošanos abos virzienos pa Lačinas koridoru. Erevāna arī piebilda, ka robežkontroles punkta izveide arī pārkāpj Starptautiskās tiesas lēmumu, kurā paredzēts, ka Azerbaidžānai jānodrošina netraucēta pārvietošanās.

ASV valsts departaments norādījis, ka ir noraizējies par notikumu attīstību, un aicinājusi Azerbaidžānu parūpēties par netraucētu kustību Lačinas koridorā. Kalnu Karabaha, kas atrodas starptautiski atzītajā Azerbaidžānas teritorijas iekšienē, kopš kara, kas sekoja PSRS sabrukumam, ir Armēnijas kontrolē. Tomēr robežkontroles punkta izveidošana varētu faktiski izbeigt reģiona autonomiju, un Armēnija norādījusi, ka tas var būt etniskās tīrīšanas priekšvēstnesis. Baku uzstāj, ka tai ir tiesības kontrolēt reģionu, un aicinājusi tur dzīvojošos armēņus nolikt ieročus un pakļauties Azerbaidžānai.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas