Baidens: Ir jāpievērš uzmanība Maska sakariem ārvalstīs

ASV prezidents Džo Baidens (Joe Biden) uzskata, ka ir vērts ciešāk izpētīt Īlona Maska (Elon Musk) saikni ar ārvalstu investoriem, it īpaši Tuvajos Austrumos, raksta BBC.

Džo Baidenam tika jautāts, vai Īlona Maska sadarbība ar Saūda Arābijas princi varētu būt drauds ASV drošībai un vai prinča iesaiste mikroemuāru vietnes Twitter darījumā būtu jāizmeklē.

Al-Valīds bin Talals (Al-Waleed bin Talal) ieguldīja vairāk nekā 1,89 miljardus dolāru, lai atbalstītu Masku Twitter pārņemšanā. Šis finasiālais atbalsts piesaistījis demokrātu partijas senatora Krisa Mērfija (Chris Murphy) uzmanību, kurš lūdza dziļāk izpētīt prinča un uzņēmēja sadarbību. Preses konferencē Baltajā namā 9.novembrī Baidenam tika vaicāts: «Vai Jums šķiet, ka Maska darbības ir drauds ASV drošībai, un vai valstij vajadzētu, izmantojot tās rīcībā esošos līdzekļus, izmeklēt Twitter darījumu, kurā iesaistītas ārvalstu valdības?» Uz to Baidens atbildēja, ka šim darījumam noteikti ir vērts pamatīgi pievērsties. «Vienalga, vai tiek darīts kas aizliegts; un es uz to nenorādu. Es norādu uz to, ka ir vērts šo sadarbību papētīt dziļāk – tas ir viss, ko saku,» piezīmēja Baidens.

Masks oktobrī pabeidza 44 miljardus vērto Twitter pārņemšanu pēc ilgas juridiskās cīņas. Darījumu finansēja Masks ar partneriem, un Saūda Arābijas princis, saskaņā ar ASV finanšu uzrauga datiem, ir otrs lielākais investors darījumā.

Senators Mērfijs cēla trauksmi tieši par Saūda Arābijas iesaisti, piezīmējot, ka tai piederošs sociālais tīkls var būt drauds Rietumu drošībai: «Ņemot vērā Twitter nozīmi sociālajā komunikācijā, Saūda Arābijas kontrole pār to var būt bīstama.»

Masks iepriekš ir izraisījis karstas diskusijas, izsakot neviennozīmīgi vērtējamus komentārus par Ukrainu un Taivānu. Oktobrī Masks noliedza, ka būtu runājis ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, un pēc tam publicēja Twitter aptauju, kurā jautāja, kā būtu jābeidzas karam Ukrainā.

Eirāzijas grupas loceklis Īens Bremmers (Ian Bremmer) vēstīja, ka Masks viņam esot privāti stāstījis par sarunu ar Putinu. Savukārt Masks uz to savā Twitter profilā atbildēja, ka viņa vienīgā saruna ar Putinu esot bijusi pirms pusotra gada par kosmosa tēmu. Masks ir arī izteicis pretrunīgi vērtētus paziņojumus par Taivānas un Ķīnas attiecībām. Žurnālam Financial Times Masks teica, ka «Taivānai vajadzētu būt Ķīnas administratīvajam apgabalam.» Ķīnas vēstnieks ASV slavēja Maska viedokli, savukārt Taivānas pārstāvis norādīja, ka «brīvība nav pērkama».

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas