EK piedāvā tirgum Dronu stratēģiju 2.0

Eiropas Komisijas (EK) pieņemtajā Eiropas Dronu stratēģijā 2.0 ir izklāstīts redzējums par dronu tirgus turpmāko attīstību šajā pasaules daļā. Tās pamatā likts ES drošības satvars dronu ekspluatācijai un tehnisko prasību noteikšanai.

EK pārstāvniecības Latvijā izplatītajā paziņojumā šis satvars tiek pieteikts kā pasaulē visprogresīvākais. Jaunajā stratēģijā ir izklāstīts, kā Eiropa var veikt dronu liela mēroga komercekspluatāciju, vienlaikus šajā nozarē piedāvājot jaunas iespējas.

Stratēģijā paredzēts, ka līdz 2030.gadam par eiropiešu dzīves sastāvdaļu kļūs vairāki revolucionāri dronu pakalpojumi. Pirmkārt, neatliekamās palīdzības dienestu darbība, kartēšana, attēlveidošana, vietas apskate un novērošana saskaņā ar piemērojamo tiesisko regulējumu, ko veic civilie droni, kā arī steidzamu mazu sūtījumu, piemēram, bioloģisko paraugu vai zāļu, piegāde;

Otrkārt, inovatīvas gaisa mobilitātes – piemēram, gaisa taksometru – pakalpojumi, kas nodrošina regulārus pasažieru pārvadājumu pakalpojumus, sākotnēji izmantojot gaisa kuģus, kuros ir pilots, taču galīgais mērķis ir ekspluatāciju pilnībā automatizēt.

Pateicoties ES visaptverošajam tiesiskajam regulējumam, droni Eiropas debesīs ir droši lidojuši simtiem tūkstošu stundu, veicot infrastruktūras apsekošanu un naftas noplūdes monitoringu vai ņemot augsnes paraugus, atgādināts pārstāvniecības pazinojumā. Labi panākumi gūti arī projektos, kas saistīti ar dronu izmantošanu medicīnas materiālu piegādēm pa gaisu, nodrošinot medicīnisko paraugu transportēšanu starp veselības aprūpes dienestiem. 2023. gada janvārī tiks ieviesta U-space – pasaulē unikāla Eiropas sistēma dronu satiksmes drošai pārvaldībai, kas būs pamats to plašākai ekspluatācijai.

Pirms izvērst inovatīvās tehnoloģijas, EK vēlas nodrošināt, ka sabiedrība atbalsta dronus.

Lai reaģētu uz bažām par troksni, drošību un privātumu, stratēģijā tiek pausts aicinājums valsts, reģionālajām un vietējām pašvaldībām nodrošināt dronu pakalpojumu atbilstību iedzīvotāju vajadzībām. Stratēģijā ir noteiktas jomas, kurās iespējama sinerģija starp civilajiem un aizsardzības droniem un palielinātas pretdronu sistēmu spējas un noturība.

Lasiet arī: Saziedoto naudu Latvijas bairaktaram novirzīs Latvijā ražotu dronu iegādei

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas