G7 līderi vienojas par galvenajiem elementiem Ukrainas atbalsta platformai

G7 līderi pirmdien, 12.decembrī, vienojās par galvenajiem elementiem platformai, lai koordinētu finansiālo atbalstu Ukrainai, pirms samita Parīzē pirmdien paziņojis Vācijas kanclers Olafs Šolcs (Olaf Scholz).

«Tagad mērķis ir ātri izveidot šo platformu, piedaloties Ukrainai, starptautiskajām finanšu iestādēm un citiem partneriem,» pēc sarunām ar pārējiem G7 līderiem paziņoja Šolcs.

Virtuālā G7 līderu tikšanās, kurā piedalījās arī Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, notika Parīzes samita priekšvakarā. Samitā otrdien, 13.decembrī, Parīzē plānots apspriest, kādu tūlītēju palīdzību sabiedrotie var sniegt Ukrainai šajā ziemā.

Šolcs sacīja, ka Ukrainas atjaunošanu, iespējams, var salīdzināt ar Māršala plānu, ko ASV izveidoja 1947.gadā, lai palīdzētu atjaunot Rietumeiropu pēc Otrā pasaules kara.

Plašāku informāciju par iecerēto platformu Ukrainas atbalstam Šolcs neatklāja.

G7 grupā ietilpst Lielbritānija, Kanāda, Francija, Vācija, Itālija, Japāna un ASV.

Zelenskis videokonferencē G7 līderiem norādījis, ka Ukrainai, lai izturētu ziemu, nepieciešami papildus aptuveni divi miljardi kubikmetru gāzes, kā arī aicināja G7 valstis piegādāt Ukrainai vairāk ieroču, tai skaitā modernus tankus un tālas darbības raķetes.

«Diemžēl Krievijai joprojām ir priekšrocības artilērijā un raķetēs. Tas ir fakts,» sacīja Zelenskis, piebilstot, ka šīs priekšrocības veicina Kremļa augstprātību.

«Terors pret mūsu spēkstacijām licis mums izmantot vairāk gāzes, nekā gaidīts. Tāpēc mums ir nepieciešams papildu atbalsts šajā konkrētajā ziemā,» uzsvēra Ukrainas prezidents.

Viņš ierosināja noorganizēt īpašu samitu, ko nodēvēja par Globālās miera formulas samitu, «lai noteiktu, kā un kad mēs varam īstenot Ukrainas Miera formulas punktus», kas nodrošinātu Ukrainas drošību un teritoriālo integritāti.

Zelenskis aicināja G7 valstis un citas apzinīgas valstis parādīt savu līderību.

Ukrainas līderis arī mudināja Krieviju «spert konkrētu un jēgpilnu soli ceļā uz diplomātisku izlīgumu» un līdz Ziemassvētkiem pamest Ukrainas teritoriju.

Lasiet arī: ASV: Krievijai sāk trūkt munīcijas

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas