Igaunijas muita aicina nesūtīt psihotropās vielas pa pastu

6.decembrī Igaunijas muitas pārstāvji sabiedriskā medija raidījumā Ringvaade aicināja iedzīvotājus nepasūtīt psihotropās vielas un viltojumus, raksta Igaunijas medijs EER News.

Muitas pārvaldes speciāliste Ulle Vīsaka (Ülle Viisak) raidījumā stāstīja: «Muita pārbauda visas no trešajām valstīm ienākošās paciņas ar zīmolu. Ja priekšmets ir viltojums, un zīmola īpašnieks to neatzīst, tas tiek iznīcināts, un pasūtītājs zaudēs priekšmetu, un, iespējams, arī naudu.» Viņa arī demonstrēja virkni ar konfiscētajiem priekšmetiem, un pastāstīja, ka tie netiek vienkārši izmesti, bet patiešām iznīcināti.

Viltotie priekšmeti tiek konfiscēti saskaņā ar zīmola īpašnieku norādījumiem. «Daži zina, ka pasūta viltojumu, un daži ir arī iesaistīti to tirgošanā,» Vīsaka sacīja, runājot par personām, kas pasūta viltojumus.

Viņa piebilda, ka dažkārt viltojumus pasūta bērni un pusaudži, domājot, ka tas ir īsts zīmola priekšmets, kas izrādās pakaļdarinājums.

Rauls Kopelmā (Raul Koppelmaa), kas Igaunijas muitā pārrauga Narkotiku kontroles nodaļu, atgādināja, ka narkotiskās un psihotropās vielas nav atļauts sūtīt pa pastu. Viņš piezīmēja, ka iepriekšējos divos gados ir ārkārtīgi pieaudzis šādu sūtījumu skaits.

«Viena no lietām, kas mums sagādā pamatīgas galvassāpes, ir medikamenti, kas satur psihotropās vielas,» un kā klasisku piemēru minēja nomierinošo medikamentu Xanax.

Kopelmā sacīja, ka viens no iemesliem, kādēļ šādu sūtījumu skaits ir palielinājies, ir ekonomiskā situācija: «Mēs varam novērot, ka ekonomikas lejupslīde spiež iedzīvotājus strādāt vairākos darbos, un viņi strādā līdz bezsamaņai.» Dažiem ir kauns iegādāties medikamentus aptiekā, citiem savukārt šķiet vienkāršāk tos pasūtīt internetā. Vēl kādam šķiet, ka izrakstītā deva ir pārāk maza, piebilda Kopelmā, un brīdināja, ka psihotropās vielas var izraisīt pieradumu un tās ir viegli pārdozēt.

Igaunijas muita ir uzsākusi kampaņu pret psihotropu vielu sūtīšanu pa pastu, kas paredzēta, lai pievērstu uzmanību tam, ka šādi rīkojoties, var iestāties nopietnas sekas, ieskaitot kriminālo sodāmību. Starp muitas konfiscētājiem pasūtījumiem ir narkotiskās un psihotropās vielas, medicīnas preces, kas satur šīs vielas, medicīnas produkti, kuru lietošana Igaunijā nav atļauta, kā arī tabakas produkti – elektronisko cigarešu šķīdumi, vienreizlietojamās elektroniskās cigaretes un zēlējamā tabaka (snus).

Šogad līdz decembra sākumam Igaunijā muita ierosinājusi 171 krimināllietu un 184 kriminālprocesus, un attiecīgi 40 un desmit no tām ir saistītas ar psihotropajām vielām. Visbiežāk tiek pasūtīts modafinils, armodafinils, diazepāms, tramadols un klonazepāms, 30 – 100 tablešu iepakojumos.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas